Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Metglobal, Paytrek ile küresel ödeme sistemleri pazarında rekabete hazırlanıyor

E-Ticaret 25 Kasım 2015
196 Görüntülenme

Türkiye’de ödeme sistemleri alanındaki rekabete katılan yerli oyunculardan biri de Paytrek.com oldu. Metglobal Grup tarafından hayata geçirilen Paytrek, uzun yılların getirmiş olduğu dijital sektör tecrübesiyle sektörde kendine özel bir yer edinmek istiyor.

1994 yılında turizm alanında faaliyetlerine başlayan Metglobal, bildiğiniz gibi Tatil.com, Otel.com, Hotelspro.com gibi önemli markaların da sahibi. Paytrek ise şimdiye kadar grup şirketlerinin ödeme işlemlerini yürüten ve artık tüm girişimlere kapılarını açan Metglobal’in ödeme altyapısı.

Son 12 ayda 180 farklı ülkeden yarım milyar dolarlık işlem hacmi

Metglobal çatısı altındaki yeni bir şirket olan Paytrek’in işlem hacmi, pazara yeni giriş yapan bir girişim için oldukça dikkat çekici. Zira Paytrek üzerinden son 12 ayda 180 farklı ülkeden 1 milyona yakın satış işlemi tamamlanmış. Paytrek’te 3 bine yakın farklı bankanın bastığı kartlar kullanılmış ve 52 para biriminde, 500 milyon dolarlık toplam hacim gerçekleştirilmiş.

Hedef küresel pazarda rekabetçi bir platform olmak

Pa ytrek, bu tecrübeyle sadece Türkiye’de değil, küresel pazarda güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. 2016 yılında toplam 1 milyar dolar işlem hacmi yakalamayı ve şimdi olduğu gibi, 2016’da da toplam işlem hacminin yüzde 90’ından fazlasını yurtdışı işlemlerden elde etmek istiyor.

Aldığımız bilgilere göre Metglobal bu açılım için Türkiye’deki BDDK lisansına ek olarak Avrupa için de bir ödeme kuruluşu lisansı almak için çalışıyor. 2015’te kurulan Metglobal Londra ofisi vasıtasıyla önümüzdeki dönemde daha çok Avrupa’daki e-ticaret girişimlerine ulaşmak istiyor. Aynı şekilde Türkiye’deki 14 milyar TL’lik e-ticaret hacminden de daha fazla pay almayı hedefliyor.

Farklı kanallardan gelir potansiyeli

İşlem başına alınan komisyonların yanı sıra, sahtekarlık önleme, iş zekası, finansal mutabakat ve raporlama gibi ek hizmetlerden de gelir kazanan Paytrek’in ayakta kalma riskini çoktan geride bıraktığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Dolayısıyla 2018’de 2,5 trilyon olması beklenen küresel e-ticaret pazarına yönelmesi de son derece mantıklı bir adım.

Paytrek, aslında küresel pazara hitap etmesi açısından ayrı bir ligde değerlendirebilir ama yerel pazardaki rekabete nasıl renk katacağını da merakla bekliyoruz.

Metglobal, ödeme sistemleri pazarına Paybu adlı bir markayla giriş yapacağını ilk kez Nisan 2014’te duyurmuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
En Güzel Doğum Günü Hediyesi

En Güzel Doğum Günü Hediyesi

16 Eylül 2015
137 Görüntülenme
12 Farklı Şık Buton Tasarımı

12 Farklı Şık Buton Tasarımı

29 Eylül 2016
217 Görüntülenme
İnek Tırnakları Nasıl Kesilir? [Video]

İnek Tırnakları Nasıl Kesilir? [Video]

26 Ocak 2016
213 Görüntülenme
Quadro’dan 42 Gram Ağırlığında Mini Bilgisayar

Quadro’dan 42 Gram Ağırlığında Mini Bilgisayar

13 Mayıs 2015
198 Görüntülenme