Fahsion 59 Web Site Tasarımı

Garden Truck Web Site Tasarımı

High Fashion Web Site Tasarımı

Foundation Business Web Site Tasarımı

Microsoft araştırmacılarına göre 2016nın en önemli 16 teknoloji trendi

Teknoloji Haberleri Pazartesi Aralık 14th, 2015
320 Görüntülenme

“2015’te makineler gözlerini açmaya başladılar” Yılın aklımızda en çok kalacak alıntılarından biri Google’ın kıdemli araştırmacılarından Jeff Dean’e ait. Dean, 2015’in yapay zeka çalışmaları (AI) açısından bir dönüm noktası olduğunu düşünen çok sayıda araştırmacıdan biri. Ve öyle görünüyor ki 2016’da bu çalışmalar yoğunlaşarak devam edecek. Yakın zamanda 2016’nın en önemli 16 teknoloji trendi ön görüsünü paylaşan Microsoft’un önd e gelen 16 araştırmacısının da buluştuğu nokta yapay zeka.

Microsoft’un Teknoloji ve Araştırma organizasyonunda görev yapan ve çalıştıkları alanların önde gelen araştırmacılarına 2016’nın en önemli teknoloji trendlerini sorduğu anketinde AI ile birlikte veri bilimi ve kriptografi öne çıkan konular arasında. Trendler ve bu trendleri ön gören araştırmacıların görüşleri şu şekilde sıralanıyor:

Yeni silikon mimariler

Microsoft Research’ün yönetici direktörü Chris Bishop, 2016’da machine learning’in yoğun iş yüküne göre geliştirilen yeni silikon mimarilerin GPU performanslarında belirgin bir sıçrayışı beraberinde getireceğini düşünüyor.

Bulutta özelleşmiş bilişimin ivmelenmesinin büyük ölçekte mümkün hale gelmesi

Microsoft Research donanım ve cihazlar direktörü Doug Burger, bulut bilişimdeki ilerlemenin büyük veriyle çalışmayı kolaylaştıracağı, bunun biyoinformatik ve birçok farklı dikey açısından büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyor.

yapay zeka google

İnsan bilgisayar etkileşiminde odak teknolojiden deneyime kayacak

Bill Buxton, 2016’da stylus çizimleri, dipnotlar ve yeni not alma alışkanlıklarımızın bilgisayarlarla etkileşiminize yeni bir soluk getireceğini söylüyor. Buxton’a göre 2016, teknolojik gelişmelerin kendisinden çok bireyin deneyimine odaklanmanın yılı olacak.

Sohbet asistanları

Lili Cheng’e göre 2016’da online sohbetlerimiz sırasında devreye giren sanal asistanlar hem gülmemiz hem de daha verimli olmamıza yardımcı olacak. Bu, bilgisayarları, telefonlarımızı ve anılarımızı düşünme biçimimizi tamamen değiştirebilecek bir gelişme.

Veri etiği müfredatı

Büyük veri çalışmalarının bir veri etiği müfredatına kavuşmasının en önemli gelişme olacağını söyleyen Kate Crawford, bu sayede daha fazla insanın büyük ölçekli veri toplama ve deneylerinin sonuçları hakkında fikir sahibi olacağını ön görüyor.

Derin öğrenme tabanlı doğal dil işleme yöntemleri

Bu sene önemli kırılımların yaşandığı derin öğrenme,Li Deng’e göre 2016 yılında doğal dil işleme alanındaki çalışmaların hızlı gelişmesine yardımcı olmaya devam edecek.

Sağlıkta yenilikçi disiplinler arası teknolojileri kullanımı

Jasmin Fisher’a göre bu teknolojileri kullanımı hastaların yaşam süresinin uzatılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli rol oynayacak. Bunda bulut platformlarının gerçek potansiyelini yansıtmaya başlaması önemli rol oynayacak.

facebook-m-assistant2

Kişisel asistanlarda yapay zeka ve insan desteği

Micorosoft Research Asya Başkan Yardımcısı Hsiao Wien Hon’a göre 2016’da Çin’deki en önemli teknoloji trendi yapay zeka ve insan destekli kişisel asistanlaırn yaygınlıkla kullanılmaya başlanması olacak. Videonun TV’yi geride bırakmasıyla video analitiği de daha akıllı sonuçlar vermeye başlayacak.

Makinelerle akıcı, çok yönlü bir diyalog

Eric Horvitz’e göre yapay zeka alanındaki en önemli gelişme makinelerle akıcı ve çok yönlü sohbet edebilmemizin artık mümkün hale gelmesi olacak. Bu konuşmaların eskisine göre çok daha doğal hissetireceğini ön gören Horvitz 2016’nın kişisel asistanların yılı olacağını söylüyor.

Ucuz, uzun menzilli, düşük güç tüketen sensör ve radyolar

Lucas Joppa’ya göre bu teknolojiler çevresel gözlem konusunda artan bir ivme yaratarak gezegenimizle ilgili benzersiz bir bilgi erişimi sağlayacak. 2016’da insanlığın 6’ıncı kitlesel yok oluşun eşiğinde olduğunu anlayıp, yer yüzündeki hayatı gözlemleme, modelleme ve yönetme konusunda dönüşüme başladığımız yıl olacağını ön görüyor Joppa.

Açık anahtar kriptosistemimizin yeni kuantum geçirmez algoritmalara taşınması

Kriptografi ya da şifreleme konusunda 2016’daki ana teknoloji trend, Brian LaMacchia’ya göre kuantum kriptografi olacak. Gizlilik ve kimlik doğrulama için kullanılabilecek kuantum geçirmez açık anahtar algoritmalarını kullanan baştan sona TLS şifrelemesinin ortaya çıkışı 2016’nın en önemli trendi olacak.

Düşük verimlilik yeni normal mi?

Ekonomist Preston McAfee, devam eden küresel ekonomik toparlanma sürecinde verimlilik artışlarının beklenenden daha düşük olmasının nedenlerinin ve düşük verimliliğin yeni normal olup olmadığı konusunun aydınlatılmasının 2016’nın en önemli gelişmesi olacağını ön görüyor. McAfee’ye göre 2016, Silikon Vadisi’nin Uber’in değerinin verisiyle değil pazar yeriyle ölçüldüğünü anladığı yıl olacak. 

hack-guvenlik

Yeni nesil güvenlik sistemleri

İşletim sistemi ya da diğer altyapıları hack’lense bile güvenliği garanti altına alan yeni nesil sistem çözümleri Sriram Rajamani’ye göre 2016’nın en önemli teknoloji trendi.

Topolojik qubitler

Kıdemli araştırmacı Krysta Svore’ye göre topolojik kubitlerin kabul görmeye başlaması ve genel kullanımı 2016’da kuantum bilişim çalışmaları için belirleyici olacak.

Hindistan’da internet yaygınlaşmaya devam edecek

Microsoft Research Hindistan direktörü Chandu Thekkath ülkedeki en önemli gelişmenin düşük maliyetli mobil telefonlar, TV boş alanların kullanımı gibi teknolojilerin ülkede internetin yaygınlaşmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Detaylı sağlık takibi

Jeannette Wing’e göre,  bilimsel açıdan çığır açan yenilik László Babai‘nin grafik izomorfizm sorunuyla ilgili yayınlayacağı sonuçların algoritma ve karmaşıklık teorisiyle ilgili araştırmalara yeni bir soluk getirmesi olacak. Bilgi teknolojileri açısındansa, daha fazla sensör ve cihazın metabolizmayı daha fazla izlemesi ve böylelikle bireylerin sağlık durumlarını takip edebilmesinin kalp atışıyla sınırlı kalmamaıs en önemli gelişme olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Artık Youtube’un da okulu var

Artık Youtube’un da okulu var

Çarşamba Mart 15th, 2017
271 Görüntülenme
LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

Çarşamba Mart 15th, 2017
250 Görüntülenme
Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Pazartesi Mart 13th, 2017
281 Görüntülenme
Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Cuma Şubat 24th, 2017
295 Görüntülenme
CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

Cuma Şubat 24th, 2017
289 Görüntülenme
Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Cuma Şubat 24th, 2017
304 Görüntülenme
Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Cuma Şubat 24th, 2017
253 Görüntülenme
NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Perşembe Şubat 23rd, 2017
325 Görüntülenme
Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Çarşamba Şubat 22nd, 2017
306 Görüntülenme
Bunlar da var!
VectorLover 1.0 Web Site Tasarımı

VectorLover 1.0 Web Site Tasarımı

Cuma Mayıs 12th, 2017
81 Görüntülenme
Bal Kabağına Eritilmiş Aliminyum Dökülürse [Video]

Bal Kabağına Eritilmiş Aliminyum Dökülürse [Video]

Perşembe Şubat 18th, 2016
244 Görüntülenme
Oculus Rift’in Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Oculus Rift’in Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Cumartesi Mayıs 16th, 2015
292 Görüntülenme
Aylık 5.5 milyon kullanıcıya ulaşan Arabam.com’a

Aylık 5.5 milyon kullanıcıya ulaşan Arabam.com’a

Cumartesi Mart 26th, 2016
399 Görüntülenme
Adidas fitness uygulaması Runtastici 240 milyon dolara satın aldı

Adidas fitness uygulaması Runtastici 240 milyon dolara satın aldı

Perşembe Ağustos 6th, 2015
286 Görüntülenme