Samsung’un üst düzey telefon satışları %29’a düştü

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 1

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 2

LG G6 günlük 50 bin adet üretiliyor, güvenlik ilk sırada

Mobil çağda kazanmak için kategorinizdeki en iyi uygulamayı yapmak zorundasınız

E-Ticaret 21 Ekim 2015
243 Görüntülenme

Naspers Grubu Küresel Strateji Direktörü Sebastiaan Vaessen, bugün Webrazzi Summit sahnesinde mobil çağda kazanan stratejileri anlattı. Dünya çapında pazar yerinden online perakendeye, mobil ticaretten ilanlara kadar e-ticaretin farklı alanlarında hizmet veren Naspers’ın da odağında artık mobil var.

“Bundan sonra internete bağlanacak olan 1 milyar kullanıcı, gelişmekte olan ülkelerden gelecek ve  mobil olacak” diyen Vaessen, mobildeki büyümenin de uygulama odaklı olarak gerçekleştiğini bir kez daha gündeme getirdi. Ancak mobil uygulamanızın başarılı olması için hiper rekabetçi koşullara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Masaüstü ile kıyaslandığında, kullanıcıların bir sayfadan diğerine kolayca geçtiği ve bu nedenle masaüstü web tarayıcısında geçirilen zamanın oldukça bölünmüş olduğu görülüyor. Mobilde ise kullanıcı zamanının birkaç uygulamada geçiriyor ve uygulamalar arasında çoğunlukla sık sık geçiş yapmıyor. Bu birkaç uygulama arasında yer almak içinse, uygulaman ızın kendi kategorisinde birinci sırada yer alması gerekiyor, Vaessen’e göre. Zira mobilde disrupt edilme şansınız, masaüstüne kıyasla çok daha kolay. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların bir kategoride en çok kullandıkları uygulamaların yüzde 70’i her yıl değişiyor.

Bu iç görüler ışığında Naspers’ın stratejisine değinen Vaessen, öncelik verdikleri Endonezya, Brezilya, Güney afrika, Nijerya, Polonya, Hindistan gibi pazarlardaki uygulamaları en çok kullanılanlar arasında kalacak şekilde geliştirmeye çalıştıklarını söylüyordu. Her ne kadar ilk zamanlarda bu pazarlar için ABD referans olarak alınsa da Vaessen gelişmekte olan pazarların yenilikçi e-ticaret pratikleri açısından ABD’yi geride bıraktığını savunuyor. Hindistan’da mobil öncelikli olarak sadece uygulama üzerinden başlayan Flipkart bunun örneklerinden biri.

Naspers’ın yakın zamanda mobil öncelikli pazar yeri Letgo’ya yaptığı 100 milyon dolarlık yatırıma da değinen Vaessen, Letgo’nun genç mobil kullanıcıları hedefleme başarısı ve ikinci el satış deneyimi için oldukça kolay ve hızlı bir yol sunmasının önemli faktörler olduğunu belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Renkli Mıknatısların Renkli Gösterisi [Video]

Renkli Mıknatısların Renkli Gösterisi [Video]

14 Aralık 2015
221 Görüntülenme
Kahkahalara Boğulan Ufaklık [Video]

Kahkahalara Boğulan Ufaklık [Video]

21 Şubat 2016
237 Görüntülenme
Ninni ile Uyuyan Bebek Fil [Video]

Ninni ile Uyuyan Bebek Fil [Video]

15 Ekim 2015
224 Görüntülenme
Samsung Chromebook 3 uygun fiyattan satışa sunuldu

Samsung Chromebook 3 uygun fiyattan satışa sunuldu

15 Şubat 2016
238 Görüntülenme