NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Mobil çağda kazanmak için kategorinizdeki en iyi uygulamayı yapmak zorundasınız

E-Ticaret 21 Ekim 2015
175 Görüntülenme

Naspers Grubu Küresel Strateji Direktörü Sebastiaan Vaessen, bugün Webrazzi Summit sahnesinde mobil çağda kazanan stratejileri anlattı. Dünya çapında pazar yerinden online perakendeye, mobil ticaretten ilanlara kadar e-ticaretin farklı alanlarında hizmet veren Naspers’ın da odağında artık mobil var.

“Bundan sonra internete bağlanacak olan 1 milyar kullanıcı, gelişmekte olan ülkelerden gelecek ve  mobil olacak” diyen Vaessen, mobildeki büyümenin de uygulama odaklı olarak gerçekleştiğini bir kez daha gündeme getirdi. Ancak mobil uygulamanızın başarılı olması için hiper rekabetçi koşullara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Masaüstü ile kıyaslandığında, kullanıcıların bir sayfadan diğerine kolayca geçtiği ve bu nedenle masaüstü web tarayıcısında geçirilen zamanın oldukça bölünmüş olduğu görülüyor. Mobilde ise kullanıcı zamanının birkaç uygulamada geçiriyor ve uygulamalar arasında çoğunlukla sık sık geçiş yapmıyor. Bu birkaç uygulama arasında yer almak içinse, uygulaman ızın kendi kategorisinde birinci sırada yer alması gerekiyor, Vaessen’e göre. Zira mobilde disrupt edilme şansınız, masaüstüne kıyasla çok daha kolay. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların bir kategoride en çok kullandıkları uygulamaların yüzde 70’i her yıl değişiyor.

Bu iç görüler ışığında Naspers’ın stratejisine değinen Vaessen, öncelik verdikleri Endonezya, Brezilya, Güney afrika, Nijerya, Polonya, Hindistan gibi pazarlardaki uygulamaları en çok kullanılanlar arasında kalacak şekilde geliştirmeye çalıştıklarını söylüyordu. Her ne kadar ilk zamanlarda bu pazarlar için ABD referans olarak alınsa da Vaessen gelişmekte olan pazarların yenilikçi e-ticaret pratikleri açısından ABD’yi geride bıraktığını savunuyor. Hindistan’da mobil öncelikli olarak sadece uygulama üzerinden başlayan Flipkart bunun örneklerinden biri.

Naspers’ın yakın zamanda mobil öncelikli pazar yeri Letgo’ya yaptığı 100 milyon dolarlık yatırıma da değinen Vaessen, Letgo’nun genç mobil kullanıcıları hedefleme başarısı ve ikinci el satış deneyimi için oldukça kolay ve hızlı bir yol sunmasının önemli faktörler olduğunu belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
5 İlginç Sorunun Cevabı

5 İlginç Sorunun Cevabı

21 Nisan 2016
138 Görüntülenme
WordPress Özel Video Player Entegre Etme

WordPress Özel Video Player Entegre Etme

19 Kasım 2015
515 Görüntülenme
Fırtınanın Ortasında Kalan Gemi [Video]

Fırtınanın Ortasında Kalan Gemi [Video]

14 Şubat 2016
184 Görüntülenme
Beyin Yakan Keşfedilmiş En Büyük 10 Yıldız

Beyin Yakan Keşfedilmiş En Büyük 10 Yıldız

25 Nisan 2015
150 Görüntülenme
Facebook Lite, Türkçe olarak yayınlandı

Facebook Lite, Türkçe olarak yayınlandı

25 Haziran 2015
170 Görüntülenme