Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

Mobil mesajlaşma uygulaması Jongla, Türkiye dahil gelişen pazarlarda hızlı büyüyor

Mobil 26 Mart 2016
148 Görüntülenme

Whatsapp, Wechat, Line gibi mobil mesajlaşma uygulamalarının atı alıp Üsküdar’ı geçtiği çok oldu ama bu alana 2009’da giren ve son dönemde yükselişte olan Finlandiya merkezli bir uygulama var; Jongla.

Jongla, 2009’da Riku Salminen ve Arto Boman tarafından kurulan bir girişim. Ücretsiz ve çapraz platformlarda mesajlaşmayı ücretsiz ve sağlıklı bir hale getirmek için kurulmuş. Üstelik sadece metin değil, görsel ve işitsel mesajlaşmayı da işin içine katarak pazardaki yerini almış.

Riku Salminen, Jongla’nın Whatsapp gibi devlere kafa tutmasının şu anda mümkün olmadığının farkında. Dolayısıyla ‘radarın altında’ kaldıklarını ifade ediyor ama bölgelerde yükselişte olmanın verdiği özgüveni taşıyor.

Helsinki’de geliştirilen Jongla’nın Jakarta’da (Endonezya) da bir ofisi bulunuyor ve bu ekipler tasarımdan sunucu tarafına kadar her şeyi kendi içinde hallediyor. Jongla şu anda 14 farklı milletten 24 çalışana sahip ve bu küresel ekip küresel bir ürün geliştirmek konusunda baştan motive olmuş gibi gözüküyor.

Önümüzdeki 4 yılda dünyada 6 milyar akıllı telefon olacak

“Önümüzdeki 4 yılda dünyada 6 milyar akıllı telefon olacak ve bu büyümeyi alt seviye akıllı telefon sektörü sürükleyek.” diyor Salminen. Bu açıklamayla da neden gelişmekte olan pazarların önemli olduğunu açıklamış oluyor.

Jongla sadece 2,4 MB boyutunda ve 19 MB boyutundaki Whatsapp’a nazaran alt seviye telefonlara daha fazla hitap eden bir uygulama. Jongla’nın Android, iOS, Windows Phone ve Firefox OS uygulamaları bulunuyor ama Jongla uygulaması olmayanlar da paylaşılan link üzerinden hemen mesajlaşmaya başlayabiliyor.

Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da büyümeyi hedefleyen Jongla’nın CEO’su  Salminen, en hızlı büyüdükleri ülkelerin Endonezya, Tayland, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Türkiye olduğunu söylüyor. 2016’da yeni sosyal ve işbirlikçi özellikler geliştireceklerini de ekliyor.

Mobil mesajlaşma pazarı gerçekten çok önemli, hızlı büyüyen ve çeşitlenen bir pazar. Milenyum neslinin mobil mesajlaşma uygulamalarına oldukça ciddi bir ilgisi olduğu da malum. Ama günün sonunda Telegram gibi kendini belli özelliklere (görsellik, güvenlik vs.) odaklayan uygulamaların ömrünün ne kadar olacağı hala tam olarak cevaplanmış değil…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Ofisimo Turizm Scripti

Ofisimo Turizm Scripti

29 Aralık 2015
1.069 Görüntülenme
Twitter’a Gece Modu Özelliği Geliyor

Twitter’a Gece Modu Özelliği Geliyor

24 Mayıs 2016
176 Görüntülenme
İş makinesi gibi telefon! CAT S50c [Video]

İş makinesi gibi telefon! CAT S50c [Video]

16 Ocak 2016
183 Görüntülenme
Huawei P8’le Işığın İzini Takip Edin

Huawei P8’le Işığın İzini Takip Edin

25 Nisan 2015
160 Görüntülenme