Evden Eve Nakliyat

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

PHP ile Twitter API Kullanarak Tweet Atma

Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

Mobil mesajlaşma uygulaması Jongla, Türkiye dahil gelişen pazarlarda hızlı büyüyor

Mobil 26 Mart 2016
71 Görüntülenme

Whatsapp, Wechat, Line gibi mobil mesajlaşma uygulamalarının atı alıp Üsküdar’ı geçtiği çok oldu ama bu alana 2009’da giren ve son dönemde yükselişte olan Finlandiya merkezli bir uygulama var; Jongla.

Jongla, 2009’da Riku Salminen ve Arto Boman tarafından kurulan bir girişim. Ücretsiz ve çapraz platformlarda mesajlaşmayı ücretsiz ve sağlıklı bir hale getirmek için kurulmuş. Üstelik sadece metin değil, görsel ve işitsel mesajlaşmayı da işin içine katarak pazardaki yerini almış.

Riku Salminen, Jongla’nın Whatsapp gibi devlere kafa tutmasının şu anda mümkün olmadığının farkında. Dolayısıyla ‘radarın altında’ kaldıklarını ifade ediyor ama bölgelerde yükselişte olmanın verdiği özgüveni taşıyor.

Helsinki’de geliştirilen Jongla’nın Jakarta’da (Endonezya) da bir ofisi bulunuyor ve bu ekipler tasarımdan sunucu tarafına kadar her şeyi kendi içinde hallediyor. Jongla şu anda 14 farklı milletten 24 çalışana sahip ve bu küresel ekip küresel bir ürün geliştirmek konusunda baştan motive olmuş gibi gözüküyor.

Önümüzdeki 4 yılda dünyada 6 milyar akıllı telefon olacak

“Önümüzdeki 4 yılda dünyada 6 milyar akıllı telefon olacak ve bu büyümeyi alt seviye akıllı telefon sektörü sürükleyek.” diyor Salminen. Bu açıklamayla da neden gelişmekte olan pazarların önemli olduğunu açıklamış oluyor.

Jongla sadece 2,4 MB boyutunda ve 19 MB boyutundaki Whatsapp’a nazaran alt seviye telefonlara daha fazla hitap eden bir uygulama. Jongla’nın Android, iOS, Windows Phone ve Firefox OS uygulamaları bulunuyor ama Jongla uygulaması olmayanlar da paylaşılan link üzerinden hemen mesajlaşmaya başlayabiliyor.

Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da büyümeyi hedefleyen Jongla’nın CEO’su  Salminen, en hızlı büyüdükleri ülkelerin Endonezya, Tayland, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Türkiye olduğunu söylüyor. 2016’da yeni sosyal ve işbirlikçi özellikler geliştireceklerini de ekliyor.

Mobil mesajlaşma pazarı gerçekten çok önemli, hızlı büyüyen ve çeşitlenen bir pazar. Milenyum neslinin mobil mesajlaşma uygulamalarına oldukça ciddi bir ilgisi olduğu da malum. Ama günün sonunda Telegram gibi kendini belli özelliklere (görsellik, güvenlik vs.) odaklayan uygulamaların ömrünün ne kadar olacağı hala tam olarak cevaplanmış değil…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
WizRocket 8 milyon dolar yatırım aldı

WizRocket 8 milyon dolar yatırım aldı

4 Ağustos 2015
84 Görüntülenme
Humble Bundle’ın Kış İndirimleri!

Humble Bundle’ın Kış İndirimleri!

15 Ocak 2016
76 Görüntülenme
Nezaketten Yoksun 14 İnsan Tipi

Nezaketten Yoksun 14 İnsan Tipi

26 Mart 2016
91 Görüntülenme
İnsanoğlu, yeni bir yok olma safhasına giriyor

İnsanoğlu, yeni bir yok olma safhasına giriyor

22 Haziran 2015
104 Görüntülenme
Android için en eğlenceli zeka oyunu: Mathiac

Android için en eğlenceli zeka oyunu: Mathiac

22 Mart 2015
104 Görüntülenme
iPhone SE’nin en önemli 5 eksikliği!

iPhone SE’nin en önemli 5 eksikliği!

29 Mart 2016
104 Görüntülenme
Skype for Web Beta Olarak Kullanıma Açıldı

Skype for Web Beta Olarak Kullanıma Açıldı

5 Haziran 2015
87 Görüntülenme