Evden Eve Nakliyat

Giriş Sayfası ve Buton Tasarımı

Haraketli Giriş Sayfası Tasarımı

Giriş ve Kayıt Sayfası

JS İletişim Sayfası Formu Şablonu

Mobilde canlı yayının en iddialı oyuncusu artık Facebook

Mobil 9 Nisan 2016
64 Görüntülenme

Periscope‘un hayatımıza girmesinden itibaren geri sayımı devam eden Facebook Live sonunda tanıtıldı. Facebook’un canlı yayınlar için özel olarak geliştirdiği ürünü dünya çapında görkemli bir etkinlikle dün ilk kez görücüye çıktı.

Zuckerberg’in kesilen canlı yayını

Tanıtımı birçok farklı yayının gün boyunca süren canlı yayınlarıyla yapılan Facebook Live’da günün son yayınını yapan Mark Zuckerberg oldu. Zuckerberg’in anlık 118 bin kullanıcı tarafından izlenen yayını sırasında yaşana kopma neyse ki lansmanı gölgelemedi. Teknik bir aksaklık olduğu düşünülse de Zuckerberg, daha sonra yayına bilerek ara verdiğini çünkü bulunduğu yeri değiştirmek istediğini açıkladı.

Tık avcıları gibi söylersek: O büyük güncelleme geldiğinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Küçük anektodu paylaştıktan sonra asıl habere dönersek Facebook, canlı yayın işine oldukça iddialı bir giriş yaptı. Bugüne kadar yalnızca şöhretlere açık olan Mentions kullanıcıları gibi sınırlı bir kitle tarafından denenen yeni ürün, önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm kullanıcılara açılacak. Tık avcıları gibi söylersek: O büyük güncelleme geldiğinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Facebook Live ürünü ilk etapta Facebook ana uygulaması içinde konumlanıyor ancak Facebook Live’ın önümüzdeki dönemde ana uygulamadan ayrılıp, Messenger gibi ayrı bir ürün olarak da sunulma potansiyeli çok yüksek. Facebook Live ana uygulamanın alt çubuğunda bugün Messenger imgesi gördüğünü yeri alıyor. Bu, agresif bir değişiklik. Zaten Facebook bu konuda ne kadar agresif olduğunu saklamıyor. Yayıncılara Facebook Live’da canlı yayınlara başlamaları için ödeme yapılıyor Facebook tarafından. Facebook Live’ın ilk ve öncelikli hedefi Facebook’un 1.5 milyar kullanıcısından olabildiğince fazla kişiyi bu ürünü kullanmaya sevk etmek.

Facebook canlı yayın evreni

Facebook Live, Facebook’un diğer video ürünleri gibi siyah arka planı kullanan, tamamen canlı yayın videolarına ayrılmış bölümü. Burada tek dokunuşla canlı yayına başlamanız ve diğer canlı yayınları keşfetmeniz mümkün. Bölüm, Persicope, Meerkat ve diğer canlı yayın ürünlerinin Facebook yorumu şeklinde tasarlanmış. Aile, arkadaşlar gibi Gruplar için canlı yayın yapabilme özelliği; Etkinlikler’de canlı soru-cevap oturumları düzenleme ve dilediğiniz kişiyi canlı yayına davet edebilme gibi fonksiyonlar Facebook nüfusu için oldukça kullanışlı olabilir.

Canlı tepkiler ve filtreler

Facebook’un bir süre önce devreye aldığı Tepkiler canlı yayınların da etkileşim biçimi. Periscope’un kalplerine karşılık gelen türlü tepkilerle birlikte canlı yayın sırasında Facebook yorum yapma özelliğini kullanmak da mümkün. Facebook canlı yayınlar sırasında kullanıcı yorumlarının normal video kayıtlarına göre 10 katına çıktığını söylüyor. Piyasadaki canlı yayın ürünlerinden farklı olarak Live Filters sunan Facebook canlı yayın sırasında görüntüyü filtrelemenizi sağlayacak araçlarla kişiselleştirmenin önünü açıyor. Önümüzdeki günlerde videolara doodle’lar ve çizimler eklemek de mümkün olacak.

Facebook, Live Map ile Facebook üzerinden canlı yayın yapan kullanıcıları konumlarına göre gerçek zamanlı olarak haritalıyor. Periscope’un yayına başlamasından bir süre sonra eklenen özellik, Facebook’ta ilk günden itibaren sunuluyor.

Bugün kullanıcılarına günde yaklaşık 10 milyar video izleten Facebook, platformundaki canlı yayınları kaçırmamıza izin vermeyecek. Facebook Live istesek de istemesek de günlük hayatın bir parçası olacak. Ürünle ilgili tek şüphem, canlı yayınların eski popülerliğini yitirdiği bir dönemde bireysel kullanıcıları ne kadar kendine çekebileceğiyle ilgili.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Appledan iMacler için değiştirme programı

Appledan iMacler için değiştirme programı

23 Haziran 2015
66 Görüntülenme
Nükleer Enerji Nedir ve Enerji Nasıl Elde Edilir?

Nükleer Enerji Nedir ve Enerji Nasıl Elde Edilir?

2 Nisan 2015
40 Görüntülenme
Vine, Apple Watch uygulamasını yayınladı

Vine, Apple Watch uygulamasını yayınladı

25 Kasım 2015
62 Görüntülenme
Define Avcısı Zengin Oldu [Video]

Define Avcısı Zengin Oldu [Video]

20 Ocak 2016
73 Görüntülenme
HİÇ DAYAK YEDİNİZ Mİ?

HİÇ DAYAK YEDİNİZ Mİ?

25 Nisan 2016
52 Görüntülenme
Jurassic World 2nin tarihi belli oldu

Jurassic World 2nin tarihi belli oldu

24 Temmuz 2015
49 Görüntülenme
WordPress Mackolik Haberleri Botu

WordPress Mackolik Haberleri Botu

20 Nisan 2015
265 Görüntülenme