Evden Eve Nakliyat

Kayıt Sayfası Form Tasarımı

Yatay Mailchimp Kayıt Formu

Google Hesap Giriş Sayfası Benzeri Tasarım

Kredi Kartı Ödeme Sayfası Tasarımı

Motosiklet taksi işi Hindistan’a sıçradı, gözümüz Türkiye’de

Girişimler 8 Mart 2016
65 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Uber‘in Tayland’da motosikletli ulaşım seçeneği UberMoto’yu başlattığını duyurmuştuk. Uber’in pilot bir uygulama yaptığı açıklanmıştı ama UberMoto bugün Hindistan’da da devreye girdi. Üstelik rakibi Ola‘nın motosiklet hizmetinden saatler sonra.

Uber’in Asya’daki en büyük rakiplerinden biri olan Ola, aynı zamanda Lyft ile de işbirliği yapan bir girişim. Ola, dün Bangalore’da motosiklet taksi seçeneğini tanıttı ama Uber’in yanıtı gecikmedi. Saatler sonra Uber de UberMoto’yu Hindistan’da başlattığını duyurdu.

Ola’nın Pazarlama İletişiminden Sorumlu Yöneticisi Anand Subramanian, motorsiklet taksi işine Güneydoğu Asya’daki partneri Grab ile adım attıklarını açıklıyor. Aylar süren bir ön hazırlık yaptıklarını da ekliyor. Motosiklet çağrılarına 3-5 dakikada yanıt verileceği de belirtiliyor.

Ola’nın motosiklet servisinde de hem sürücüler hem de yolcular kask ile yolculuk yapıyor. Şimdilik eğitimli sürücülerin tercih edildiği ama yakında diğer sürücülere de imkan tanınacağı paylaşılıyor. Ola’yı takiben Bangalore’da motosiklet hizmetini kullanıma açan Uber ise kapılarının ilk gündenmotosiklet sahiplerine açık olduğunu paylaşıyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da trafik yoğunluğu herkesin malumu ve motosikletler aktif olarak kullanılıyor. Anand Subramanian motosiklet sayısının milyonlarla ifade edildiğini söylüyor. Fiyatlandırmaya bakıldığında ise Uber, en az 15 Hindistan rupisi yani 0,65 TL,, Ola ise 30 INR yani yaklaşık 1,5 TL ücret kesiyor.

Bi Hindistan değil ama…

Bir motosikletin operasyonel masrafının otomobillerden çok daha uygun olduğunu söyleyen Subramanian, bu dikeyden gayet memnun. Keza motosiklet sürücülerinin lojistik ağına entegre olabileceği gibi kilit bir noktaya da parmak basıyor. Ola’nın talebe dönük market ve yiyecek ürünleri temin işine girmiş olması Uber’in de aynı adımı atmakta gecikmeyeceğine işaret ediyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi motosikletle taşıma seçeneğini İstanbul için, trafik ve coğrafi şartlar sebebiyle, çok rağbet görecek bir seçenek olarak görmüyorum. Ancak Getir‘in yakaladığı büyümeyle birlikte düşünüldüğünde küçük bir yatırımla denemeye değer bir iş gibi görünüyor. Bilmem siz ne dersiniz?

Not: Nazım Salur’un Getir’in hikayesini 9 Mart’taki Webrazzi E-ticaret konferansımızda anlatacağını da eklemeden geçmeyelim. 

Görsel Kaynak: Shutterstock, Getir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Evernote Apple Watch Uygulamasını Duyurdu

Evernote Apple Watch Uygulamasını Duyurdu

10 Mart 2015
60 Görüntülenme
Delici Özelliği Yüksek İlginç Mermi [Video]

Delici Özelliği Yüksek İlginç Mermi [Video]

9 Aralık 2015
71 Görüntülenme
Kuran Dinleyen İngilizler ve Tepkileri [Video]

Kuran Dinleyen İngilizler ve Tepkileri [Video]

4 Kasım 2015
54 Görüntülenme
Hızlı ve Öfkeli – Hayrettin

Hızlı ve Öfkeli – Hayrettin

2 Mayıs 2016
61 Görüntülenme
Intel Skylake İşlemciler Sorunlu mu?

Intel Skylake İşlemciler Sorunlu mu?

15 Ocak 2016
88 Görüntülenme
Hong Kongda Bambudan  Yapılan İskele

Hong Kongda Bambudan Yapılan İskele

23 Temmuz 2015
80 Görüntülenme
WordPress TrendOyun 4 Oyun Teması

WordPress TrendOyun 4 Oyun Teması

12 Ocak 2016
244 Görüntülenme
Samsung Galaxy O5 özellikleri

Samsung Galaxy O5 özellikleri

22 Ocak 2016
64 Görüntülenme