Evden Eve Nakliyat

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek

Mr. Robot’tan 10 Efsane Sahne

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

Motosiklet taksi işi Hindistan’a sıçradı, gözümüz Türkiye’de

Girişimler 8 Mart 2016
88 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Uber‘in Tayland’da motosikletli ulaşım seçeneği UberMoto’yu başlattığını duyurmuştuk. Uber’in pilot bir uygulama yaptığı açıklanmıştı ama UberMoto bugün Hindistan’da da devreye girdi. Üstelik rakibi Ola‘nın motosiklet hizmetinden saatler sonra.

Uber’in Asya’daki en büyük rakiplerinden biri olan Ola, aynı zamanda Lyft ile de işbirliği yapan bir girişim. Ola, dün Bangalore’da motosiklet taksi seçeneğini tanıttı ama Uber’in yanıtı gecikmedi. Saatler sonra Uber de UberMoto’yu Hindistan’da başlattığını duyurdu.

Ola’nın Pazarlama İletişiminden Sorumlu Yöneticisi Anand Subramanian, motorsiklet taksi işine Güneydoğu Asya’daki partneri Grab ile adım attıklarını açıklıyor. Aylar süren bir ön hazırlık yaptıklarını da ekliyor. Motosiklet çağrılarına 3-5 dakikada yanıt verileceği de belirtiliyor.

Ola’nın motosiklet servisinde de hem sürücüler hem de yolcular kask ile yolculuk yapıyor. Şimdilik eğitimli sürücülerin tercih edildiği ama yakında diğer sürücülere de imkan tanınacağı paylaşılıyor. Ola’yı takiben Bangalore’da motosiklet hizmetini kullanıma açan Uber ise kapılarının ilk gündenmotosiklet sahiplerine açık olduğunu paylaşıyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da trafik yoğunluğu herkesin malumu ve motosikletler aktif olarak kullanılıyor. Anand Subramanian motosiklet sayısının milyonlarla ifade edildiğini söylüyor. Fiyatlandırmaya bakıldığında ise Uber, en az 15 Hindistan rupisi yani 0,65 TL,, Ola ise 30 INR yani yaklaşık 1,5 TL ücret kesiyor.

Bi Hindistan değil ama…

Bir motosikletin operasyonel masrafının otomobillerden çok daha uygun olduğunu söyleyen Subramanian, bu dikeyden gayet memnun. Keza motosiklet sürücülerinin lojistik ağına entegre olabileceği gibi kilit bir noktaya da parmak basıyor. Ola’nın talebe dönük market ve yiyecek ürünleri temin işine girmiş olması Uber’in de aynı adımı atmakta gecikmeyeceğine işaret ediyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi motosikletle taşıma seçeneğini İstanbul için, trafik ve coğrafi şartlar sebebiyle, çok rağbet görecek bir seçenek olarak görmüyorum. Ancak Getir‘in yakaladığı büyümeyle birlikte düşünüldüğünde küçük bir yatırımla denemeye değer bir iş gibi görünüyor. Bilmem siz ne dersiniz?

Not: Nazım Salur’un Getir’in hikayesini 9 Mart’taki Webrazzi E-ticaret konferansımızda anlatacağını da eklemeden geçmeyelim. 

Görsel Kaynak: Shutterstock, Getir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Geçerken Gol Atıp Giden Geyik [Video]

Geçerken Gol Atıp Giden Geyik [Video]

25 Ekim 2015
82 Görüntülenme
Türkler’in Siri’ye küfür endişesi!

Türkler’in Siri’ye küfür endişesi!

16 Nisan 2015
80 Görüntülenme
Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

22 Ekim 2016
110 Görüntülenme
WordPress Sitemap Eklentisi – Google XML Sitemaps

WordPress Sitemap Eklentisi – Google XML Sitemaps

21 Kasım 2015
139 Görüntülenme
HTC Butterfly 3’ün özellikleri netlik kazandı

HTC Butterfly 3’ün özellikleri netlik kazandı

24 Nisan 2015
71 Görüntülenme
İnmesiyle Denize Düşmesi Bir Oldu [Video]

İnmesiyle Denize Düşmesi Bir Oldu [Video]

24 Eylül 2015
76 Görüntülenme