Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Spor Salonu Sitesi Scripti | Alkathoos

Nezaketsiz ve ‘Zehirli’ İnsanlarla Aynı Ortamda Çalışanların Bilmesi Gereken 14 Şey

Fotoğraf Galeri Cumartesi Mayıs 7th, 2016
727 Görüntülenme

Kaçımızın meslek, dost, hatta aile ortamında sürekli kendini haklı görebilen, barbar saba, herkesin içinde sesini yükselterek gururumuzu inciten, özür dilemeyi bilmeyen, efendilikten cevap da veremediğimiz, içimize soy ata şiştiğimiz asgari 1 kişi değil?

Çok zordur bu insanlarla beraber amaçlamak; aynı ortamda bulunmak. Bütün sinirimizi yıpratmakla kalmaz; işimizde moralsiz ve başarısız; sosyal yaşantımızda huzursuz ve mutsuz olmamıza niçin olurlar. 

Bu şahısların üzerimizde yaptıkları etkileri; ve kendileriyle nasıl başa çıkabileceğimize dair önerileri sizler için derledik.

1. Araştırmalara tarafından, “zehirli” insanlara ahenkli olarak maruz kalan şahısların beyinleri fazla gerginlik tepkisi veriyor.

Almanya Friedrich Schiller Üniversitesi’nce yapılan araştırmaya kadar, nezaketsiz / hileli / çirkef davranışlara sık maruz kalmanın yarattığı fazla stres ve endişe, beynin muhakeme yapmaktan sorumlu bölgesi hipokampüsteki nöronların etkinliğine hasar veriyor. Bunun haftalar / aylar sürmesi durumunda ise, nöron dendritleri geri döndürülemez biçimde hasar görebiliyor.

2. Meslek yerinde nezaketsizlik ve çirkeflikle karşılaşan neredeyse herkes olumsuz tepki gösteriyor; hatta dayanamayıp açık açık misilleme yapıyor.

Çalışanlar hürmet görmedikleri vakit moral ve yaratıcılıklarını kaybediyor ve çoğu dayanamayıp işi bırakıyor. Hemen Hemen yarısı daha az çabalıyor ya da işin kalitesini düşürüyor. Ve nezaketsizliğin birey üzerindeki birikimi, sadakati de tahrip ediyor.

3. Bu şart herif ilişkilerini de zedeliyor.

İnsanlar ister kendilerine ister öteki çalışanlara olsun, kötü ve kaba davranan bir çalışanın şirketinden ürün veya hizmet satın almak istemiyorlar. Tek bir antipatik etkileşime şahit olan müşteriler bu tutumu öteki çalışanlara, şirkete ve hatta markaya genelliyor.

4. Christine Porath ve Christine Pearson’ın HBR için yaptıkları araştırmaya tarafından, yöneticiler ve çalışanlar arasında halka açık alanda terbiyesizlik çok yaygın.

800 yönetici ve çalışanla yapılan anketin sonuçları düşündürücü. Diğer bir çalışan veya idareci göre nezaketsizce davranılan kişilerin

Yüzde 48 ’i kendilerini yaptıkları işe daha az veriyor.

Yüzde 38 ’inde yaptıkları işin kalitesi düşüyor.

Yüzde 80 ’i durum üstünde düşünerek alıştırma saatlerini boşuna harcıyor.

Yüzde 78 ’i şirkete bağlılıklarının azaldığını belirtiyor.

Yüzde 12 ’si işi bıraktığını söylüyor.

Yüzde 25 ’i ise, hırsını başka birinden aldığını itiraf ediyor.

5. Bu insanlardan kesinlikle rasyonel davranmalarını beklemeyin.

Bu insanların kendilerine özgü bir mantık kurma biçimleri oluyor. İnsanları ve ilişkileri algılayış biçimlerindeki farklılıklardan, ya da belki de sadece böylesi işlerine geldiğinden, bu mantık biçimlerini kırmaya niyetlenmek doğrusu nafile bir mücadele.

6. Değişeceklerini zannetmeyin.

Çirkef ve nezaketsiz halk, kuvvetsiz gözükecekleri ve kusur yaptıklarının tescilleneceği korkusuyla asla elastikiyet göstermezler ve değişime direnç verirler. Vaktinizi bunu değiştirebileceğiniz fikriyle harcamayın.

7. Sizi anlayacağını, ya da adalet vereceğini düşünmeyin.

En manâlı özelliklerinden birisi, olup bitenleri başkasının gözüyle değerlendirme becerisine sahip olmamalarıdır. Karşıdakini anlamaya hedeflemek bir yana; karşıdakini hiç dinlemedikleri, söylenenleri hiç anlamadıkları ve konuşulan şey her ne olursa olsun kendi istediklerini kabul ettirme çabası içinde oldukları görülür.

8. Doğruyu uygulamak konusunda ısrarcı olmayın.

Yanlışlarda olduklarının yüzlerine vurulmasına katiyen tahammülleri yoktur. Bunu sesli (ya da yazılmış) olarak dile getirirseniz de sizi her türlü pişman etmeyi bilirler. böylece, kendinizi hiç yoktan özür diler konumda bulmamak için, bu kişilere doğruyu görüş konusuna aceleci ve ısrarcı olmayın.

9. Duyarlık göstermeyin, bu şahısların davranışlarını üzerinize şahsen alınmayın.

Durum gerçekten bizim kendi kişiliğimize karşın olmaktan ziyade, bu kişilerin karakter özelliklerinin bir parçası veya yansıması olarak tezahür eder.

10. En öncelikli konu, ilişkinize fazla net sınırlar çizin.

İlişkinin yalnız belirlenmiş bir amaca yönelik bir ilişki (örneğin iş ilişkisi) olarak mı sürdürüleceğini, yahut arkadaşlığın geliştirilmeye mi çalışılacağını belirleyecek olan sizsiniz.

Elbette çizdiğiniz sınıra dair bu kişilerle konuşarak anlaşmaya varmak böylece kolay olmayabilir. Oysa konuşulmadan da kabul ettirebilirsiniz; kararlı kullanmak çok kayda değer.

11. Siz sonuç elde etmeye odaklanın.

Zehirli insanlarla ilişkiyi bir şekilde sürdürmek zorunluluğu varsa, (mesela bu kişi bir sebepten hayatınızdan bütünüyle çıkaramayacağınız bir konumda bulunuyorsa; diyelim yöneticiniz ise ve siz işi bırakabilecek durumda değilseniz), sonuç elde etmeye odaklanın.

12. Bu şahısların yerine, kendinizi daha çok anlamaya çalışın.

Olaylar aleyhinde ne düşüneceğinizi, ne cins duygular yaşayacağınızı, ne nesil tepkiler göstereceğinizi ve nasıl davranacağınızı ne dek gerçeğe yakın öngörebilirseniz, pek hazırlıksız yakalanmamış olursunuz ve daha kontrollü hareket edebilmeniz de mümkün olur.

13. Unutmayın

Etiketler:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler