Evden Eve Nakliyat

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek

Mr. Robot’tan 10 Efsane Sahne

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

OHA! Samsung Galaxy Note 6’da 6 GB RAM mi Olacak?

Mobil 16 Şubat 2016
84 Görüntülenme

SlashGear’ın haberine göre Samsung’un Note serisine ait yeni modeli Galaxy Note 6’da 6 GB RAM olabilir. Tanıtılmasına 6 ay gibi uzunca bir süre olmasına rağmen Samsung’un Note 6’da 6 GB RAM tercih etme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

Söylentiler yalnızca RAM’le alakalı da değil. 5.7 inç ekran büyüklüğüne sahip olan Note 5’e göre ekranı 0.1 inç daha büyük olması beklenen (5.8 inç) Note 6’nın ekran çözünürlüğünün ise biraz daha düşük olabileceği belirtiliyor. Buna neden olan durumun, 5.8 inç ekran büyüklüğünün 2560×1440 piksel çözünürlüğünü destekleyecek büyüklükte olmaması gösteriliyor. (yani 2560×1440 piksel çözünürlüğünden daha düşük olacak)

Bizi asıl merak ettiren konu 6 GB RAM. Samsung’un her zaman bir önceki modele göre daha büyük ekran, daha üst özelliklere sahip telefonlar duyurmayı sevdiğini biliyoruz. 4 GB RAM’li akıllı telefonlara henüz yeni yeni alışmışken Samsung’un Note 6’da 6 GB RAM kullanma ihtimali, şimdiden ciddi olarak eleştirilmeye başlanmış durumda. 

RAM’in bilgisayar platformunda yüksek olmasına anlam verebiliriz. Çünkü yüksek depolama alanına ve yüksek işlem gücüne sahip olan programların sağlıklı bir şekilde çalıştırılabilmesi için daha hızlı disk ve yüksek seviyede RAM gerekiyor. Fakat aynı durumun telefon çok fazla geçerliliği bulunmuyor. Bir bilgisayar, daha fazla RAM’i çalıştırmak için yeterli donanıma ve alana sahip olabilir ama aynı durum telefonlar için çok fazla geçerli olmayacağı için 6 GB RAM’in ‘gereksiz bir fazlalık’ olduğu yönünde görüşler bildiriliyor. Bu durumla ilgili şöyle bir örnek verirsem sanıyorum ki daha açıklayıcı olacak: Aynı tempoyla 20 metrekarelik -pencereleri kapalı- bir alanda bir işi 1 saatte yaptığınızı düşünün. Peki alan 5 metrekareye düşerse aynı performansla 1 saat boyunca çalışabilir misiniz? Hayır, çünkü yeterli seviyede oksijeniniz kalmayacak. 6 GB’lik RAM de bilgisayar ve mobil platformda tıpkı böyle bir duruma maruz kalacak, yapılan eleştirilerin sebebi bu.

Galaxy Note 6’da olması beklenen diğer özellikler 12 MP çözünürlüğünde ‘Super OIS Plus’ kamera, 64 ve 128 GB depolama alanı, daha da geliştirişmiş S Pen. Ayrıca Galaxy Note 6’nın iki farklı işlemci versiyonuna sahip olması bekleniyor.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Rapor: Apple esnek OLED ekranlı iPhone çıkaracak

Rapor: Apple esnek OLED ekranlı iPhone çıkaracak

25 Haziran 2015
105 Görüntülenme
Selfie Çekerken Çıkan Adam

Selfie Çekerken Çıkan Adam

18 Eylül 2015
99 Görüntülenme
PHP ile Veritabanı Oluşturma

PHP ile Veritabanı Oluşturma

1 Aralık 2015
160 Görüntülenme
GoPro video lisanslama platformunu tanıttı

GoPro video lisanslama platformunu tanıttı

23 Temmuz 2015
84 Görüntülenme
Nükleer Enerji Nedir ve Enerji Nasıl Elde Edilir?

Nükleer Enerji Nedir ve Enerji Nasıl Elde Edilir?

2 Nisan 2015
51 Görüntülenme
Samsung Galaxy S6’nın en yeni tüm özellikleri

Samsung Galaxy S6’nın en yeni tüm özellikleri

22 Mart 2015
80 Görüntülenme