Evden Eve Nakliyat

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek

Mr. Robot’tan 10 Efsane Sahne

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

PayPal’ın Lisans Başvurusu Neden Reddedildi?

İnternet 4 Haziran 2016
112 Görüntülenme

Dünya genelinde aktif olarak kullanılan online ödeme ve para aktarma sistemi PayPal’ın lisans başvurusunun reddedilmesine ilişkin BDDK’dan açıklama geldi. Kuruluşların birincil ve ikincil sistemleri yurt içinde bulundurmalarının zorunlu olduğunu hatırlatan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, PayPal’ın, “şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacaklarını ve sistemlerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıklarını” ifade ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki faaliyetlerini durduracağını açıklayan PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yapılan lisans başvurusunun reddedildiğini açıklamıştı.

PayPal’ın internet sitesinden yapılan açıklama

Konuyla ilgili BDDK tarafından bir açıklama yapılması bekleniyordu.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada PayPal’ın sunucularını Türkiye’ye getirmeyi kabul etmediğini, kanunlara uyulmadığı için PayPal’ın lisans başvurusunun reddedildiğini söyledi. 

Akben, şu ifadeleri kullandı:

‘Bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş’

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben

“Şirketin, Kanunun 23. maddesi ve Tebliğin 16 maddesine (Kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmaları zorunludur.) uyum için gerekli çalışmaları yapmadığı görülmüş, Şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmiş ancak ‘Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye’ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş.

Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu işlemler için Tebliğin 16. maddesi 4. fıkrasında tanımlanan istisnaları kullanarak daha minimal bir sistemle ‘cross border’ (sınır ötesi) olarak adlandırılan farklı bir faaliyet izni için başvurabilecekleri belirtilmiş, Şirkete nihai kararını vermesi için bir süre verilmiş ancak verilen süre zarfında firmadan herhangi bir geri dönüş olmamış ve faaliyet izni başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır. Diğer taraftan, mevzuat setinin tüm firmalar için aynı olduğu ve bir firma özelinde herhangi bir istisna tanınamayacağı ve halihazırda çok sayıda ülkede faaliyet gösteren ve tek merkezden yönetilen birçok firmanın mevzuata uyum için gerekli yatırımları da yaptığını hatırlatmakta fayda var.”

AA ve Onedio

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünyanın En Uzun Bisikleti [Video]

Dünyanın En Uzun Bisikleti [Video]

18 Kasım 2015
96 Görüntülenme
Veri Gizliliği Hayal mi?

Veri Gizliliği Hayal mi?

27 Mart 2015
57 Görüntülenme
Türk Pilottan Adrenalini Uçuran Hareket [Video]

Türk Pilottan Adrenalini Uçuran Hareket [Video]

6 Ocak 2016
102 Görüntülenme
İnteraktif Holografik Pokemonlar İle Tanışın

İnteraktif Holografik Pokemonlar İle Tanışın

24 Şubat 2016
88 Görüntülenme