Evden Eve Nakliyat

Kurumsal Web Paketi Cenix v 2.5

HTML5 Form Doğrulama – Tüm Hata Mesajları gösterir

Giriş Formu CSS Doğrulama

Kurumsal Web Paketi Limber v 2.0

PlayStation 4.5 ‘NEO’ Hakkında İlk Detaylar Sızdırıldı

Oyun 19 Nisan 2016
70 Görüntülenme

Bir süredir gündemde olan ve beraberinde çok sayıda soruyu da getiren Playstation 4.5, Playstation NEO veya Playstation 4K olarak adlandırılan yeni konsol hakkında ilk teknik veriler sızdırıldı. Peki, Playstation 4.5 “NEO” yeni bir konsol mu yoksa hızaşırtma yapılmış bir Playstation 4 mü?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> PS4 Slim mi Playstation 4K mı?

Daha önceki konsol nesillerinde, küçültülmüş, güç tüketimi azaltılmış Slim modeller görmeye alışmıştık fakat bu nesilde, durum tasarruftan kayıp ekstra güç tarafına kaymış gibi görünüyor. Özelliklere konsolların PC’lerin gerisinde kalması ve yarışta düzenli olarak kan kaybetmesi bunun en ciddi sebebi olabilir. PC oyuncuları, 4K çözünürlüklere kadar sınırları zorlarken, yeni nesil konsollar üst düzey oyunlarda 1080p-60FPS oranını bile tutturmakta güçlük çekmekte.

Playstation 4.5, Playstation 4.5 Neo veya Playstation 4K olarak çeşitli şekilde adlandırılan yeni konsolun resmi adını açıklana kadar isim karmaşası da devam edecek gibi görünüyor. İsim detayını bir kenara bırakacak olursak, yeni nesil konsolların PC’lerin yanında pek de yeni nesil durmaması nedeniyle, bu tür bir donanım yükseltmesi kaçınılmazdı fakat burada Playstation 4.5 adı biraz kafa karıştıyor. Bunun ilgili yorumlardan önce yeni Playstation 4’ün teknik taraftaki sızıntılarını paylaşalım.

Playstation 4.5 NEO’nun işlemci tarafındaki gelişimi saat frekans hızında karşımıza çıkıyor zira piyasada olan konsolda AMD Jaguar işlemcisi 8 çekirdekte 1.6 GHz hız sunarken, yeni konsolda bu hız 2.1 GHz seviyesine yükseltilmiş. Konsolların zayıf halkası olan GPU’da ise ciddi bir gelişme söz konusu zira yeni konsolda 18 CU yerine 36 CU var ve frekans hızı da bir miktar arttırılmış. 

Asıl dikkat çeken nokta ise bellek veriyolu genişliğinde göze çarpıyor. Piyasadaki konsolda yer alan 8 GB DDR5 bellek 17 Gb/s bant genişliğine sahipken, Playstation 4.5 NEO’da bu bant genişliği 218 GB/s oranına yükseltilmiş. GPU ve bellekteki bu gelişim, özellikle yatırımın doğrudan daha yüksek çözünürlük için yapıldığını gösteriyor zira yeni konsolun 4K çözünürlük için hazırlandığı iddiaları da bu şekilde güçleniyor.  Buna ek olarak VR için de böyle bir gelişim gerekiyor. 

Bu noktada iki konsol arasındaki fark açıkça ortaya çıkarken, oyuncuların ve Playstation 4 sahiplerinin aklına gelecek sorulardan biri, “elimizdeki konsol ne olacak”tır büyük ihtimalle. 

Yani oyun yapımcıları daha geniş ve büyük potansiyele sahip PS 4.5 NEO için oyunlar yapmaya odaklanıp, PS4 sahiplerini yetim bırakır mı? Bu sorunun cevabı ise iddialar kadar cevaplanabilir durumda. Sony’nin bu konuda çok net sınırları olacak. Oyun yapımcıları “base copy” adı altında bütün oyunları iki konsol için de geliştirip, sonrasında “NEO MODE” veya “NEO COMPATIBLE” olarak 4K çözünürlük veya diğer yenilikleri bu sürüme dahil edebilecek. Yani yapımcılar için süreç biraz daha külfetli olabilir fakat Sony kesinlikle iki konsol ve sahipleri arasında gruplaşmaya veya ayrımcılığa izin vermeyecek gibi görünüyor. 

Bu iddiaların daha somut bir hale gelmesi için şimdilik en erken tarih ise E3 2016 olarak görünüyor. Sizce bu kadar kısa sürede böyle radikal şekilde yenilenen bir konsola, oyuncuların tepkisi nasıl olur?

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünyanın En Zengin 10 Hayvanı

Dünyanın En Zengin 10 Hayvanı

14 Nisan 2016
62 Görüntülenme
Apple Watch Tükendi

Apple Watch Tükendi

11 Nisan 2015
52 Görüntülenme
Beats, Solo2 Wireless’ı Duyurdu

Beats, Solo2 Wireless’ı Duyurdu

12 Nisan 2015
75 Görüntülenme
Clean Login Paneli Tasarımı

Clean Login Paneli Tasarımı

27 Ekim 2015
96 Görüntülenme
Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge Ön Değerlendirme

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge Ön Değerlendirme

29 Şubat 2016
73 Görüntülenme
Vine’a Çevrimdışı Desteği Geldi

Vine’a Çevrimdışı Desteği Geldi

19 Mart 2015
41 Görüntülenme
Türk Telekom Grubuna 2 yeni direktör

Türk Telekom Grubuna 2 yeni direktör

6 Ağustos 2015
77 Görüntülenme
Star Wars Hayranlarına Battlefront Ücretsiz

Star Wars Hayranlarına Battlefront Ücretsiz

10 Mayıs 2016
74 Görüntülenme
Havayollarından hoverboardlara yasak geldi

Havayollarından hoverboardlara yasak geldi

14 Aralık 2015
71 Görüntülenme
Polisin Tutukladığı 14 Hayvan

Polisin Tutukladığı 14 Hayvan

8 Mayıs 2016
65 Görüntülenme