NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Plume, hava kirliliği uygulamasını İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 150 şehre açtı

Mobil 19 Eylül 2015
139 Görüntülenme

Hava durumu uygulamalarını kullandığımız gibi, hava kirliliği durumunu da kontrol etmemiz gerekir mi? Dünyanın büyük metropolleri için bu, gittikçe yaygın bir ihtiyaç haline gelecek gibi görünüyor. Bu soruya odaklanan hava kalitesi tahmini mobil uygulaması Plume Air Report, 20 ülkede 150 şehire açılarak bu alandaki boşluğu hızlı bir şekilde doldurmak istiyor.

Fransa merkezli Plume Labs tarafından geliştirilen Plume Air Report, 2015 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde Fransa’da denenmiş ve ardından dünya geneline açılmasına karar verilmiş. Dün yani 17 Eylül tarihinde aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in olduğu dünya çapında 150 şehire açılan uygulama, iOS ve Android için tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Plume Air Report, günün saatine göre, size hava kirliliği düzeyini dijital bir barometre içinde gösteriyor. Hava kirliliği ölçümü için temiz hava ile aşırı kirlilik arasında beş farklı seviye belirleyen uygulamayı, açtığınız saatte hangi seviyede olduğunuzu görüyorsunuz. Seviyenin gün içinde nasıl değiştiğini takip edebildiğiniz gibi Plume Air Report içinde bu bilgiyi nasıl kullanabileceğinize yönelik dört eylem de tanımlanmış. Uygulama ile hava kirliliği seviyesinin dışarıda yemek yemek, spor yapmak, bisiklet sürmek ya da bebekleri gezdirmek için uygun olup olmadığını görebiliyorsunuz.

11 bin farklı istasyon, 500 bin adet veri noktası

Hava durumu uygulamalarının bu bilgilere nasıl ulaştığını biliyoruz, peki Plume Air Report nasıl çalışıyor? Plume Labs’in açıklamasına göre, Plume’un kendi veri bilimcileri tarafından geliştirilen Pluma Air Cloud adı verilen bir çevresel veri platformu var. Platform, her gün dünya çapında hava kirliliğini canlı olarak takip eden 11 bin farklı istasyondan yarım milyon adet veri noktası topluyor. Plume Labs, hava kirlenmesine neden olan ana gazlar Nitrojen oksit (NO2), Ozon (O3), PM2.5 and PM10’a odaklanarak verileri kullanıcılar için yeterince sadeleştiriyor.

Plume Air Report’un yapay zeka ve machine learning destekli uygulaması ABD, Birleşik Krallık ve AB’de seçilen şehirlerde hava kirliliği seviyesinin 24 saat içinde nasıl değişeceğini de tahmin ediyor.

Gün içinde bildirimlerini Apple Watch’tan da alabildiğiniz Plume Air Report, açık hava alışkanlıklarınızı, özellikle kış aylarında, yeniden düzenlemenize yardımcı olabilir. İncelemek isterseniz iOS ve Android uygulamaları için bağlantıları izleyebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir hava kirliliği raporlarını web’den görüntülemenizin de mümkün olduğunu hatırlatalım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Richard Feynman’dan 3 Etkileyici Konuşma

Richard Feynman’dan 3 Etkileyici Konuşma

19 Mart 2015
153 Görüntülenme
XOX Oyunu Html – Css – JavaScript ile Yapımı

XOX Oyunu Html – Css – JavaScript ile Yapımı

28 Ekim 2015
306 Görüntülenme
88. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

88. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

29 Şubat 2016
158 Görüntülenme
RapidSSL Nedir? Rapid SSL ve Rapid SSL Checker

RapidSSL Nedir? Rapid SSL ve Rapid SSL Checker

20 Mayıs 2016
183 Görüntülenme