Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Reklam engelleme eklentilerini engellemek suç mu?

Teknoloji Haberleri 26 Nisan 2016
175 Görüntülenme
 • Reklam engelleyiciler (adblockers) son dönemin en revaçta konularından ve bu kez reklam engelleyicileri durdurmak isteyen yayıncılar yasal bir sorunla karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor.

  Bildiğiniz gibi bazı yayıncılar ziyaretçilerine ‘reklam engelleme yazılımınızı kapatın’ şeklinde uyarılar eklemeye ve bu sayede gelirlerindeki düşüşü kontrol altına almaya başlamıştı. Ancak kullanıcı gizliliği konusunda çalışmalar yürüten Alexander Hanff, bu uyarıları yayınlayan yayıncıların AB yasalarını ihlal etmiş olabileceğini dile getiriyor.

  Since so many people are bugging me for them here are photos of the relevant pages of letter. pic.twitter.com/vcTG0qdhIC

  — Alexander Hanff (@alexanderhanff) April 20, 2016

  Think Privacy‘nin CEO’su Hanff, Avrupa Komisyonu’ndan aldığı bir mektubun, bu tarz bir uyarı gösteren yayıncıların kullanıcıların kişisel bilgilerine müdahale ettiğini onayladığını söylüyor. Zira Avrupa Birliği’nin 2011 yılında yürürlüğe koyduğu bir yasa, yayıncıların bu tür bir tespiti yapabilmek için ziyaretçilerinden izin almış olmasını şart koşuyor. Reklam engelleyici kullanıldığını tespit etmek de ziyaretçilerin hangi eklentileri kullandığının kontrol edilmesi anlamına geliyor.

  Alexander Hanff, reklam engelleme eklentilerini durdurmak isteyen yayıncıları önümüzdeki günlerde bir web sitesinde listeleyeceğini ve yasal süreçlere başvuracağını söylüyor. Çok iyi silahlandığını, yani delillerinin sağlam olduğunu da ekliyor.

  To all #publishers currently detecting #adblockers in EU – look out, I am coming for you and I am very well armed. #privacy #spyware

  — Alexander Hanff (@alexanderhanff) April 20, 2016

  Hanff amacına ulaşabilir mi?

  Hali hazırda AB yasaları tarayıcı çerezlerine ulaşmak için izin alınmasını şart koşuyor ve yayıncılar bir kullanıcı sözleşmesi sunarak kullanıcıdan izin talep ediyor. Bu sözleşme dahilinde reklam engelleme yazılımlarını tespit etme yetkisi olabilir veya bir iki satırlık güncellemeyle eklenebilir. Dahası yayıncılar içeriklerini göstermeden önce bu sözleşmenin kabulünü zorunlu tutabilir. Bu durumda ziyaretçilerin ne kadarının siteyi terk edeceği ise meçhul.

  Özetle Alexander Hanff’ın iddialı olduğu kadar parlak bir sonuca ulaşıp ulaşamayacağı net değil. Ancak her halükarda yayıncıları biraz uğraştıracağı kesin gibi gözüküyor.

  Kısa süre önce Sözcü Gazetesi’nin böyle bir uygulama başlattığını duyurmuştuk ancak AB yasaları AB ülkelerini ilgilendirdiği için, en azından Türkiye’de yasal bir yükümlülük taşımadığı söylenebilir. Türkiye’nin AB yasalarına benzer bir yasa çıkarıp çıkarmaması gerektiği ise elbette tartışmaya açık bir konu…

  Görsel Kaynak: Shutterstock

  Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.

  Bunlar da var!
  Tüm MK X Karakterleri Tek Pakette!

  Tüm MK X Karakterleri Tek Pakette!

  21 Ocak 2016
  179 Görüntülenme
  LG, G4’ün resmi kamera örneklerini yayınladı

  LG, G4’ün resmi kamera örneklerini yayınladı

  28 Nisan 2015
  138 Görüntülenme
  Sürücüsüz otomobiller ABD yollarında testte

  Sürücüsüz otomobiller ABD yollarında testte

  10 Haziran 2015
  107 Görüntülenme
  HTC One X9 bu defa Avrupa için tanıtıldı

  HTC One X9 bu defa Avrupa için tanıtıldı

  22 Şubat 2016
  170 Görüntülenme
  Law Firm Hukuk Bürosu Web Teması

  Law Firm Hukuk Bürosu Web Teması

  27 Kasım 2015
  221 Görüntülenme
  Legolardan Yapılmış Alev Silahı [Video]

  Legolardan Yapılmış Alev Silahı [Video]

  13 Aralık 2015
  211 Görüntülenme
  Tır Okadar Uzunki İki Kişi Kullanmak Zorunda

  Tır Okadar Uzunki İki Kişi Kullanmak Zorunda

  20 Mart 2016
  135 Görüntülenme