Evden Eve Nakliyat

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

PHP ile Twitter API Kullanarak Tweet Atma

Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

Samsung’un Mongoose kod adlı özel işlemcisine ait ilk test sonucu geldi

Teknoloji Haberleri 5 Nisan 2015
75 Görüntülenme

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde kendi ürettiği Exynos 7420 işlemcisini kullanarak Qualcomm’a olan bağlılığını büyük oranda azaltan Samsung 2016 yılından itibaren ise Qualcomm’un en büyük rakiplerinden biri olabilir.

Güney Koreli firma Galaxy S6 ve S6 Edge’de kullandığı 14nm FinFET üretim teknolojisine sahip 64-bit sekiz çekirdekli Exynos 7420 ile ilk gelen sonuçlara göre ciddi bir başarı ortaya koymuş durumda. Snapdragon 810’nun ısınma sorunuyla boğuşması da Samsung’un ekmeğine yağ sürerken, Exynos 7420 kriter testlerinde adeta rakipsiz kaldı.

Samsung’un 2016 yılından itibaren Qualcomm’un kapısını hiç çalmama ihtimali her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz ay bazı haberlerde Samsung’un özelleştirilmiş (çekirdek komut seviyesine inilmiş) Exynos işlemciler üzerinde çalıştığı iddia edildi. Hatta şirket kendisine ait grafik birimi üzerinde de çalışıyor.

Çin kaynaklı yeni bir raporda Samsung’un özelleştirilmiş ilk işlemcisine ait test sonuçlarına yer verildi. Mongoose (Gelincik ya da firavun faresi) olarak isimlendirilen özel işlemci ARM’ın hazır kıta bekleyen Cortex-A72 CPU çekirdeğine alternatif olarak hazırlanıyor. İlk gelen sonuçlara bakıldığında işlemci oldukça iddialı bir performans ortaya koyuyor.

Mongoose adlı işlemci14nm FinFET teknolojisinde geliştirilen işlemci 64-bit mimarisine sahip ve sekiz çekirdekten oluşuyor. 2,3GHz saat hızına ulaşabilen Mongoose ilk gelen Geekbench test sonucundan tek çekirdekte 2.200 puan almayı başarıyor. Bu puan Exynos 7420 işlemcisinden %45 oranında daha yüksek.

Samsung’un komut setini oluşturduğu özel işlemcisinin 2016 yılında ilk olarak Galaxy Note 5 modelinde boy göstermesi bekleniyor.

Son olarak işlemci için seçilen isme değinecek olursak; Qualcomm yıllardır Krait tabanlı işlemciler kullanıyor. Krait, dünyanın en zehirli 10 yılanı arasında 4. sırada yer alıyor. Sık belgesel izleyenler Mongoose’un (Gelincik ya da firavun faresi) en iyi yılan avcılarından biri olduğunu mutlaka hatırlayacaktır. Güney Koreli firma seçtiği isimle rakibi Qualcomm’a gözdağı veriyor diyebiliriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Hayatın Sistematikliğini Gösteren 23 Algoritma

Hayatın Sistematikliğini Gösteren 23 Algoritma

20 Mart 2015
114 Görüntülenme
Acer Aspire R11

Acer Aspire R11

19 Ocak 2016
90 Görüntülenme
Yerli İHA İlk Atışını Yaptı [Video]

Yerli İHA İlk Atışını Yaptı [Video]

18 Aralık 2015
110 Görüntülenme
Kibritler Nasıl Yapılır? [Video]

Kibritler Nasıl Yapılır? [Video]

6 Şubat 2016
94 Görüntülenme