Deliciously Blue Web Site Tasarımı

Deep Impact Web Site Tasarımı

Bookish 1.0 Web Site Tasarımı

Bitter Sweet Web Site Tasarımı

Sanal gerçeklik önümüzdeki 10 yılda bize neler vaad ediyor?

Teknoloji Haberleri Cuma Mayıs 13th, 2016
316 Görüntülenme

Gerçek dünyanın dışına çıkartıp pek çok uygulamaya fırsat tanıyan sanal gerçeklik yakında gündelik hayatın içine işleyecek. Sanal gerçekliğin oyun ve eğlenceden gazeteciliğe, sinemadan eğitime kadar pek çok alanda bize 10 yılda neler vaad ettiğini yazdık.Eren Caner / Cnnturk.com

Sanal gerçeklik (Virtual Reality), wiki ’de en yalın haliyle, “bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlar” şeklinde tanımlanıyor. Geçmişte Matrix gibi filmlerde sanal gerçeklik, bilimkurgu ile çok iç içe olsa da artık gündelik hayatın içinde. Bu teknolojide, kişi gerçek dünya ile ilişkisini tamamen keserek ana karakterin yerine geçiyor. Donanım olarak, Oculus Rift ve Samsung Gear VR gözlükler şimdilik piyasadaki ilk örnekler olsa da Apple bir VR gözlük geliştirip bunu Samsung gibi S7 ve S7 Edge model telefonlarını satmak için itici bir güç olarak konumlandırmaz ve tüm iPhone ve iPad ’lere uyumlu yapıp mobil uygulama alanında da başı çekerse, o zaman App Store ’da oyundan, eğitime birçok alanda VR uygulamalar karşımıza çıkmaya başlar. Muhtemelen ilk VR uygulamaları da Facebook, Twitter ve Instagram olur. VR gözlüklerle Instagram ’da keşfe çıkmak pek güzel olabilir ancak aslolan VR; eğlenceden, haberciliğe, eğitimden, pazarlamaya, birçok konunun hikaye anlatıcılığını kökünden değiştirecek. Şimdi o başlıklara bir bakalım; 

Oyun ve Eğlence:

VR teknolojisi oyun dünyasının temelini sarsıcı bir şekilde değiştirecek. Sony de Ekim 2016 ’da PlayStation için  PS VR adıyla bir sanal gerçeklik gözlüğü ve beraberinde 50 ’den fazla oyunu piyasaya sürecek. O anda elbette oyun tutkunlarının gözleri, FIFA ’nın PES ’in ya da bir The Last Of Us gibi oyunların VR versiyonlarını arayacak. 

Eğlence noktasında ise insanlar VR gözlüklerle kuşların uçuşunu, maymunların daldan dala zıplayışını ya da tarihe dönecek olursak dinazorların yürüyüşünü onun gözleriyle ve hareketleriyle sanki o bedendeymiş gibi deneyimleyebilecek. 

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Barack Obama ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da bir fuarda sanal gerçeklik gözlükleri denedi.

Habercilik

Bir yerdeki toplumsal olay ya da eylem belli ölçülerde modellenerek VR gözlük ile tüm insanlığın oralarda gezmesi sağlanabilecek. 

Sinema

VR teknolojisi, izleyiciyi ana karakter haline getirdiği için sinema endüstrisinde hikaye anlatımı da derinden etkilenecek. Yalnız burada şu sorun olabilir; senaristler ve yönetmenler bu teknoloji ile her ne kadar muazzam bir görsel şölen yaşatmak ve kişiyi bu şölenin içine çekmek istese de önemli olan hikayedir. İzleyici bu görsellik içinde ana karakter gibi gezinirken hikayeyi kaçırırsa sonuç olarak, o iş film olmaz, başka bir şey olur. 

Samsung ’tan yeni bir bileklik

Battlefield 1 nasıl fark yaratacak?Battlefield 1 nasıl fark yaratacak?

Psikoloji

Örümcekler, kertenkeleler, timsahlar ya da karanlık ortamlar… Korkuları olan insanların, bu korkularından kurtulabilmeleri için psikologlar VR gözlüklerden faydalanabilecek. 

Seyahat

İstanbul ’dayken, örneğin New York ’ta satın almak istenilen bir ev VR teknolojisi ile sanki o evdeymişsiniz gibi gezilip görülebilecek. Dolayısıyla, uzaktan karar verme davranışları gelişecek. Bu teknoloji bir yayılsın, biz Türkler bu işi İstanbul içinde bile kullanırız:) 

Pazarlama

Topshop, Londra Moda Haftası ’na gelemeyenleri, VR teknolojisi üzerinden canlı olarak o etkinliğe ön sıralardan katılabilmelerini sağladı. Canlı yayınlanan TV programları da, VR teknolojisi ile izleyicilerine sanki stüdyoda oturup, konuklarla izliyormuş gibi bir ortam sağlayabilecek. 

Instagram ’daki açığı 10 yaşındaki çocuk bulduInstagram ’daki açığı 10 yaşındaki çocuk buldu

Eğitim

Fransız İhtilali, İstanbul ’un Fethi… Bu ve bunun gibi tarihteki önemli olaylar ya da Antartika ’daki bir dağ modellenerek VR teknolojisiyle insanlığa sanki oradaymış gibi yaşatılabilecek. Bambaşka bir ülkedeki bir müzeye ya da hayvanat bahçesine dijital turlar düzenlenerek dersler bir öğretmenin eşliğinde sanki o an oradalarmış gibi anlatılabilecek. O anı yaşatabilmekten daha kalıcı bir eğitim şekli de yoktur sanırım. 

Günün birinde bir şirket ki bu Google olabilir, tüm dünyayı modelleyip VR gözlüklere sıkıştırırsa ve insanlık da VR gözlük üzerinden tüm dünyayı oturduğu yerden keşfedebilirse, başta engelliler olmak üzere tüm insanlık için harikulade olur. Bir gün Kanada ’da, bir gün Maldivler ’de olmak gibi… 

VR teknolojisi, beynin sinir sistemi üzerinden VR gözlüklerle iletişim kurabildiği an başka bir boyuta evrilebilir. O anda, insanlar konuşmadan ve yazışmadan telepatik yollarla iletişim kurabilmeye başlayabilir. Bu gelişme Stephen Hawking ’in de muhtemelen çok işine yarar. Öte yandan, tüm bunlar olurken de geçmişi sanal gerçeklikle deneyimletebilmek, yeni ve en popüler algı değiştirme enstrümanı da olabilir…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Artık Youtube’un da okulu var

Artık Youtube’un da okulu var

Çarşamba Mart 15th, 2017
142 Görüntülenme
LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

Çarşamba Mart 15th, 2017
126 Görüntülenme
Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Pazartesi Mart 13th, 2017
147 Görüntülenme
Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Cuma Şubat 24th, 2017
177 Görüntülenme
CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

Cuma Şubat 24th, 2017
159 Görüntülenme
Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Cuma Şubat 24th, 2017
172 Görüntülenme
Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Cuma Şubat 24th, 2017
146 Görüntülenme
NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Perşembe Şubat 23rd, 2017
192 Görüntülenme
Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Çarşamba Şubat 22nd, 2017
183 Görüntülenme
Bunlar da var!
Humble Bundle’ın Kış İndirimleri!

Humble Bundle’ın Kış İndirimleri!

Cuma Ocak 15th, 2016
246 Görüntülenme
Galaxy Note 4  ve iPhone 6 Verus kılıf incelemesi

Galaxy Note 4 ve iPhone 6 Verus kılıf incelemesi

Salı Şubat 17th, 2015
213 Görüntülenme
Hem Ev Hem Araba

Hem Ev Hem Araba

Perşembe Mart 17th, 2016
275 Görüntülenme
Elma Nasıl Kesilir? [Video]

Elma Nasıl Kesilir? [Video]

Cumartesi Şubat 13th, 2016
322 Görüntülenme
650 Metreye Çıkan Çılgın Ruslar

650 Metreye Çıkan Çılgın Ruslar

Cumartesi Eylül 5th, 2015
216 Görüntülenme
Microsofttan 5200, 9000 ve 12000 mAh Harici Şarj

Microsofttan 5200, 9000 ve 12000 mAh Harici Şarj

Çarşamba Haziran 10th, 2015
217 Görüntülenme