SESLENDİRME SANATÇILARI VOİCEBROS’TA TOPLANDI!

Android Yazılım Uzmanlığı

Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

Sarıbal: “Zeytinliklerin ranta açılması planlanıyor”

Science and Technology News Salı Mayıs 30th, 2017
567 Görüntülenme

BİRGÜN/ANKARA

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nda yapılmak istenen değişiklikteki zeytin ve meralar ile ilgili kısmın kaldırılması gerektiğini belirtti.

Zeytinlik saha tanımı daralıyor

Konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Sarıbal, “Halen yürürlükte olan Zeytincilik Kanunu’nda ‘Dekar başına on beş ağaçtan fazla ve on ağaçtan aşağı olmamak üzere yabani zeytinlikleri aşılı bir hale getirmeyi taahhüt edenlere kredi verilir’ ibaresi yer alıyor. Tasarıya göre ‘Bir dekar alanda en az on beş kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisi bulunmuyorsa o yer ‘Zeytinlik saha’ sayılmamaktadır’ ibaresi eklenmeye çalışılıyor” uyarısı yaptı.

“Alternatif alan bulunmaz ise zeytinlikler ranta açılacak”

Sarıbal, tasarının kabul edilmesi halinde, “alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir” ibaresine dayanılarak zeytinliklerin ranta açılabileceğini kaydetti.

“Alanlar daraltılarak, ranta kurban edilecek”

Sarıbal, mevcut kanunda yer alan “Zeytincilik sahaları daraltılamaz” ibaresinin “İzin verilen yatırımlara ait sahalar hariç zeytinlik sahalar daraltılamaz” şeklinde değiştirilerek, yapılacak yatırımlarla zeytinlik alanların istenildiği kadar daraltılarak, ranta kurban edilebileceğini de bildirdi.

Meraları ot bedeli bile almadan ranta açmak

Meraların da, endüstri ve teknolojiye kurban edileceğini ifade eden Sarıbal, tasarı ile yapılacak değişiklikle endüstri bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, serbest bölgeler ile sanayi siteleri için ihtiyaç duyulan alanlar için mera vasfının değiştirilmesi halinde ödenecek ot bedeli kaldırılacağını da paylaştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler