Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Silikon Vadisi’nin ünlü fotoğrafçısı, çektiği bir patatesin fotoğrafını 1 milyon euroya sattı

Sosyal Medya 22 Ocak 2016
207 Görüntülenme

Kevin Abosch Silikon Vadisi’ndeki en iyi network’e sahip olan kişi olabilir. 

Abosch, Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’ten Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg’e ve hatta Twitter’ın Jack Sorsey’sine kadar tüm çok güçlü yöneticilerle tanıştı.

Fakat o Fortune 500 şirketlerinden birini ya da milyar dolarlık bir girişimi yöneten bir yönetici değil. Hatta Kaliforniya’da bile yaşamıyor.

Onun yerine, Abosch zamanını İrlanda ve Boston arasında paylaştırıyor ve güçlü insanları birbirine bağlayan Abosch, fotoğrafçılığıyla tanınan bir sanatçı. Ününü ise bir kaç dakikada çektiği meşgul yöneticilerin ve ünlülerin portrelerine borçlu.

Codecademy’nin CEO’su Zach Sims, Abosch’un onu fotoğraflamak konusunda nezaketen fikir birliğine vardığı bir arkadaş olduğunu söylüyor. İki fotoğraf çektikten sonra ise Abosch, Sims’e tüm ihtiyacı olan fotoğrafları çektiğini söylüyor.

Çekilen fotoğraf ise Sims’in neredeyse her profil fotoğrafında kullandığı favori fotoğrafı haline geldi.

Abosch’un siyah fonda çektiği ikonik kareler teknoloji ve eğlence elit tabakasında bir statü sembolü haline geldi. Basit bir portre fiyatı 150.000$’dan başlıyor ve eğer işin içine ticari kullanım hakkı girerse bu fiyat 500.000 $’ a kadar yükseliyor.

Abosch “Burada olmamayı karşılayamam” diyerek şaka yapıyor.

Sims Abosch’un bir çok mutlu müşterisinden sadece biri. Malala ve Johnny Depp ise diğer mutlu müşteriler arasında. Fakat Abosch’un izlediği yol gelenekselin dışında dünya çapında ünlü bir fotoğrafçı olmak yönünde. Yıldızlar tarafından kendisine öylesine güveniliyor ki zamanı ve kamerası için Ferrari ve özel jet yolculukları teklif ediliyor.

Geçmişte sanat okumadı. Onun yerine teknolojiden hoşlanan bir biyolojistti ve Python gibi dilleri öğrenmeye yatkın hatta kendisi güvenli mesajlaşma uygulaması OneOne‘ın kurucusu.

Abosch fotoğraf alanındaki başarısına, tutkuyla, biraz doğal yetenekle ve de kariyerindeki bir kaç anahtar an ile katkıda bulunuyor.

İlk atılım anı 1990’larda, CBS Records için çalışırken gerçekleşti. Kayıt şirketi gruplarından birinin çekimi için fotoğrafçıya ihtiyaç duydu ve Abosch bu iş için gönüllü oldu. Fakat CBS fotoğrafçının potfolyosunu görmek isteyince Abosch bir portfolyosunun olmadığının farkına vardı. Onun yerine Abosch her yere yanında götürdüğü sekiz favori fotoğrafını seçti ve yarım günlük iş için 2,500 $’lık bir pazarlığa oturdu. Bir fotoğrafçının ilk çekimi için hiç de fena değil.

Abosch bu rakama Hollywood’un en ünlü fotoğrafçılarıyla ilgili okuduğu bir makale sonucu vardığını ifade ediyor, örneğin Herb Ritts, günde 10,000 $ alıyor. Abosch CBS’e benzer bir oran üzerinden bir kaç saatlik çekim için 5,000 $ istediğini ifade etti. İlk başta CBS güldü ve bu rakama Ritts’i işe alabileceklerini söylediklerinde Abosch şöyle cevap verdi: “Herb Ritts’i mi istiyorsunu? Yoksa beni mi istiyorsunuz?” CBS onunla ortada buluştu.

O zamandan beri, zamanı ve işi için yüksek ücretler almak konusunda hiç bir sorun yaşamadı. Ve gittikçe daha fazla güçlü insan ondan fotoğrafını çekmesini istedi, fiyatlarla buluşulmaya devam edildi. Ara sıra birden fazla kişi onun eserlerinin biri üzerinde çalışıyor ve verimli bir şekilde zamanlarını onun sanatı üzerinde paylaşıyorlar.

Geçen yıl bir patatese ait olan bu fotoğrafı 1 milyon Euro’ya sattı.

Abosch’un kariyerindeki bir başka dönüm noktası ise Johny Depp’in fotoğrafını çektiğinde gerçekleşti. Çekim esnasında Depp’e: “Bu fotoğrafın kariyerime ne yapacağını biliyor musun?” dedi. Ve Depp sadece gülümsedi.

Ne diyorsunuz siz de Abosch’a fotoğraf çektirmek ister miydiniz?

 

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Terminator ve Robocopdan Rap Savaşı | Parodi İçerir

Terminator ve Robocopdan Rap Savaşı | Parodi İçerir

25 Haziran 2015
188 Görüntülenme
Elektrikle Dans Eden Adam [Video]

Elektrikle Dans Eden Adam [Video]

15 Aralık 2015
194 Görüntülenme
Tamamen İlkel Ok ve Yay Yapımı

Tamamen İlkel Ok ve Yay Yapımı

22 Mart 2016
255 Görüntülenme