Summer Holiday Web Site Tasarımı

Summer Fields Web Site Tasarımı

Scotchmark Web Site Tasarımı

Roscoe III Web Site Tasarımı

Sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken yetkinlikler

Sosyal Medya Haberleri Salı Ocak 19th, 2016
243 Görüntülenme

Birçok sosyal medya yöneticisinin profesyonelce yaptığı iş, internette yapılan basit işler olarak görülebiliyor. Önlenmesi güç bir yanlış olsa da herkesin bilmesi gereken bir şey var ki sosyal medya uzmanları hem şirketleri hem de çalıştıkları müşterileri için oldukça önemli ve değerlidir. Bir ninja gibi gerektiğinde ortaya çıkardıkları bir çok gizli özellikleri bulunuyor.

Tabi ki bu özelliklerin çoğu kendi başına uzmanlıklar gerektiren işlerden olsa da hepsi hakkında bir şeyler bilmek, gerektiğinde bazılarını uygulamak/kullanmak kendine sosyal medya uzmanı diyenler için bir gerekliliktir.

Sosyal medya uzmanlığı yazarlıktan analistliğe kadar birçok başlıktan oluşmaktadır. Gelin bu başlıklara beraber bakalım.

 

Yazarlık

Söz konusu Tweet, Facebook içeriği veya Instagram içeriği olduğunda herkes kendince bir şeyler yapabiliyor ama önemli olan bunların üzerinde iyi çalışıp yaratıcı işler yapabilmektir. İyi yazılmış bir içerik veya “mesaj” işinizin başarısında önemli bir rol oynar.

Sosyal medya yazarlığındaki amaç; medya mesajlarının doğru algılanması, eleştirel bir bakış açısıyla alınabilmesi, gerçeklik-kurgusallık ayrımının yapılabilmesi, medyanın sunduğu dünyanın gerçeğin kendisi olmayabileceğinin anlaşılması, medyanın yönlendirme ve yönetme fonksiyonlarının olduğunun farkına varılabilmesi, mesajı gönderenlerin kendi düşüncelerini empoze etme gayreti içinde olabileceklerinin değerlendirilmesi gibi hedefleri içermektedir. Yani medya okuryazarlığı, kaynağı her ne olursa olsun, bilgiyi değerlendirip onu yerinde kullanabilen bireyler olmayı, böyle bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Yukarıdaki başlıklar medya yazarları için büyük anlam ifade eden başlıklar. Sosyal medya uzmanı da genel olarak bu konularda fikir sahibi olup gerektiğinde müşterisini yönlendirebilmeli, çalıştırdığı metin yazarlarını müşteriden önce süzebilmelidir.

Analitik ve takip

Analitik sosyal medya yönetiminin büyük bir parçasıdır. Her sosyal medya yöneticisi kendi değindikleri konuları, beğendiklerini, yorumları ve paylaştıkları URL’leri takip etmesini mutlaka bilmelidir. Ancak sosyal medya, gerçek dönüşümleri ölçme bağlamında daha çok ileri düzeyde önem arzetmeye başlıyor.

Profesyonel sosyal medya kullanıcıları Salesforce gibi araçlarla tüm sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımları etiketliye biliyorlar. Bu araç ile sosyal medya, bloglar ve tüm internet sitelerinde sizin verdiğiniz kelimeler taranıyor ve tüm konuşmalar raporlanabiliyor. Bu nedenle bu tür araçları kullanabilmeli ve analizlerinizi yapmalısınız. Unutmayın, ölçme her şeydir!

Fotoğrafçılık

Fotoğraflar sosyal medyanın önemli bir parçasıdır. Günümüzde her zamandakinden daha çok fotoğraf paylaşımı eğilimi var. Instagram ve Pinterest gibi fotoğraf paylaşımı üzerine kurulmuş şirketlerden söz etmeye gerek yok sanırım. Bu yüzden fotoğraf herhangi bir sosyal medya uzmanı için çok önemlidir.

Eğer stok fotoğraflarla ilerliyorsanız bu sizin büyük bir kaybınız olur ama kendi özel içerik görsellerinizi oluşturabiliyorsanız o zaman büyük bir adım atarak öne geçmiş olursunuz.

Photoshop

Fotoğraflarınızı sosyal medya en şekilde paylaşmak için fotoğraflarınızı düzenlemek ve geliştirmek gerekebilir. Photoshop becerileri ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir, fotoğraflarınızda vurgulamak istediğiniz alanı daha iyi plana çıkarıp bunlara yorumlar ekleyip fotoğraflarınızı birleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Bir uzman olarak işinize bu kadar büyük etkisi olan bir aracı temel anlamda kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Proje yöneticiliği

Sosyal medya alanı pazarlamanın ikinci büyük parçası konumunda görülüyor. Birçok şirket için sadece pazarlama, satış projeleri veya promosyonların paylaşım kanalı olarak görülüyor. Profesyonel sosyal medya uzmanı böyle olmadığını bilir. Sosyal medyanın böyle bir araç olarak kullanılıp başarılı olduğu pek görülmemiştir.

Sosyal medyada proje yöneticiliği hem zaman hem müşteri hem de ekip yönetimini kapsar. Metin yazarı, tasarımcı, yazılımcı yönetmesini bilmelisiniz. Müşteriniz ile iletişiminizi sıkı ve net tutmalısınız.

Gerçek bir sosyal medya uzmanının işi aslında gerçekten çok zor ve büyük bir bilgi birikimi gerektirir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Periscope gitti, Scope geldi!

Periscope gitti, Scope geldi!

Pazar Nisan 2nd, 2017
73 Görüntülenme
Twitter’da büyük değişiklik

Twitter’da büyük değişiklik

Pazar Nisan 2nd, 2017
71 Görüntülenme
Telegram Sesli Arama Özelliğinde de Yüzde 100 Güvenlik Vaat Ediyor

Telegram Sesli Arama Özelliğinde de Yüzde 100 Güvenlik Vaat Ediyor

Cumartesi Nisan 1st, 2017
64 Görüntülenme
Twitter’dan 140 Karakter için Büyük Güncelleme!

Twitter’dan 140 Karakter için Büyük Güncelleme!

Cumartesi Nisan 1st, 2017
66 Görüntülenme
Dünya Çapında Tanınan 150 Sosyal Medya Fenomeni Türkiye Yolcusu!

Dünya Çapında Tanınan 150 Sosyal Medya Fenomeni Türkiye Yolcusu!

Çarşamba Mart 15th, 2017
115 Görüntülenme
Sosyal Medya Devi Twitter’da İşler İyi Gitmiyor

Sosyal Medya Devi Twitter’da İşler İyi Gitmiyor

Çarşamba Mart 15th, 2017
129 Görüntülenme
Bunlar da var!
Microsoft engeline takılan Nokianın akıllı saati: Moonraker

Microsoft engeline takılan Nokianın akıllı saati: Moonraker

Cuma Haziran 12th, 2015
244 Görüntülenme
Samsung Galaxy S8’in kullanım kılavuzu sızdırıldı

Samsung Galaxy S8’in kullanım kılavuzu sızdırıldı

Çarşamba Mart 29th, 2017
77 Görüntülenme
En iyi 8 mini akıllı telefon

En iyi 8 mini akıllı telefon

Salı Şubat 17th, 2015
297 Görüntülenme
Varis Artık Kabusunuz Olmasın

Varis Artık Kabusunuz Olmasın

Perşembe Mart 17th, 2016
266 Görüntülenme
Make’n Break Oynadık – Eğlenceli ve Gerilimli Oyun

Make’n Break Oynadık – Eğlenceli ve Gerilimli Oyun

Cuma Nisan 29th, 2016
245 Görüntülenme