PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Müzik Player | Audio Player

Sosyal Medyaya Özel Anayasal Düzenleme Geliyor!

Sosyal Medya 1 Mart 2016
119 Görüntülenme

Son dönemlerde sosyal medya kullanan kişilerin sayısında olan artış ve ciddi şekilde baş gösteren siber saldırıların ardından önlem almak için düğmeye basan hükümet, sosyal medyaya yönelik bir anayasa üzerinde çalışmaya başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu‘nun hazırlayacağı metnin internet ve sosyal medyanının anayasası olacağını dile getirdi. Yıldırım’ın ifade ettiğine göre komisyona dahil ülkeler arasında ortak bir metin ayarlanacak ve her ülke bu metinde belirtilen kuralları benimseyecek. 

Bu sayede her ülke kafasına göre ”bende kural böyle” demek yerine ortakça oluşturmuş kurallara bağlı kalacak. ”Bizde suç olan ABD’de suç olmayabiliyor veya ABD’de suç olan bizde suç olmayabiliyor. Mücadelenin zorluğu buradan geliyor. Onun için bizim tezimiz, ‘uluslararası, herkesi bağlayan hukuk metni üretelim, herkes o sınırlar içinde hareket etsin” ifadelerini kullanan Yıldırım, bu konu hakkında çalışmalarını sürdürdüklerini de söylemekte.

Sosyal medya kullanım oranında Türkiye üst sıralarda bulunmakta. Bu sebeple sosyal medyada işlenen suçlar her geçen gün artmakta ve önüne geçilemez bir hale gelmekte. Bu bağlamda ciddi çalışmalar yürüten bakanlık, sosyal medya devlerine şikayetler üzerine çeşitli başvurular yapmakta.

Bu başvurular konusunda en olumlu geri dönüşü yapan ise, Yıldırım’ın dediğine göre Facebook.

”İnternet üzerinden işlenen katalog suçlara yönelik bir kanunumuz var. Bu kanun kapsamında geçen yıl itibarıyla özellikle pornografi, fuhuş, çocukların zararlı içerikten korunması adına Twitter’a bildirilen 592 sakıncalı içerikten 413’ü, Facebook’a bildirilen 417 içerikten 113’ü, Youtube’a bildirilen 297 içerikten 115’i çıkarılmadı. Performans olarak en iyisi Facebook.”

Bakanlığın bahsettiğimiz ortak metin konusunda çalışmaları sürmekte. Çalışmalar sonucunda sosyal medyaya özel çıkarılacak anayasa nasıl olacak, bekleyip göreceğiz. Laptop hediye ediyoruz! Katılmak için tıklayın

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
İnternet Bağımlılığı Şikayetleri Artıyor

İnternet Bağımlılığı Şikayetleri Artıyor

22 Mart 2015
107 Görüntülenme
HTC One M9’un Türkiye Fiyatı Belli Oldu

HTC One M9’un Türkiye Fiyatı Belli Oldu

15 Mart 2015
144 Görüntülenme
LG G4’ün Türkiye fiyatı belli oldu!

LG G4’ün Türkiye fiyatı belli oldu!

15 Mayıs 2015
128 Görüntülenme
Webrazzi Etkinlikte yer alan Aralık Ayı etkinlikleri

Webrazzi Etkinlikte yer alan Aralık Ayı etkinlikleri

2 Aralık 2015
122 Görüntülenme
League of Legends Ödüllü Yarışması

League of Legends Ödüllü Yarışması

14 Ocak 2016
125 Görüntülenme