Spire PowerCube 715 mATX Kasa


Uygun fiyatlı kasalar, soğutucular ve güç kaynakları sunan Spire firması son olarak PowerCube 715 adlı kasasını incelemeye gönderdi. Bu kasa, adından anlaşılacağı gibi küp biçimli ve mini sınıfına üye seçeneklerden biri. Bu yüzden sadece mini ITX ya da micro ATX anakartlarla kullanılabiliyor ama oyun sistemi toplamanızı engelleyecek bir durum yok.

Ekonomik yapısını belli eden sade bir koli içinde gelen kasa başarılı biçimde korunuyor. Dikkat çeken bir durum kasanın sadece 3 kilogram olan ağırlığı. Halbuki günümüzde güç kaynağı ile gelen az sayıdaki kasadan biri ve daha ağır olmasını beklerdik. Bunun nedeni gövdede kullanılan 0.5 mm kalınlıklı SPCC çelik ve plastik malzeme olsa gerek. PSU hariç sadece 2.2 kg.

Kasa dışında kutusundan çıkanlar basit kurulum rehberi, güç kaynağı için AC giriş kablosu ve bazı montaj kabloları.

Zarif bir görünüme sahip olan PowerCube 715, büyük oranda önceki model PowerCube 710’u andırıyor. Anlaşılan bu kasa esas alınarak bazı iyileştirmeler gerçekleştirilmiş. Üst ve sağ kısımda hava girişleri içeren kasada giriş çıkış paneli tepede. Birer USB 2.0 ve 3.0 portuna ses ve mikrofon fişleri eşlik ediyor.

Ayna gibi parlak piyano siyahı plastik ön kaplama içeren kasa bu nedenden ötürü herhangi bir 5.25 ya da 3.5 inç harici sürücü desteklemiyor. Önde yer alan bu plastik kapak kolayca çıkartılabiliyor ve böylece ön fana toplanacak tozlar temizlenebiliyor. Kasanın sağ üst köşesinde güç ve reset butonları ile güç ve HDD durum LED’leri var.

Öndeki kapağın komple çıkarılabilmesi içinse kasanın iki yanındaki kapakların açılması gerekiyor. Bunu çıkarmamızın amacı fanı görmekti. Aksi durumda ön kapağı çıkarmanıza gerek yok çünkü ön kısımdaki düz kapak çıkartılabiliyor demiştik. Öndeki 120 mm fanda mavi LED aydınlatma var.

Kasanın altında dört plastik çıkartılabilir ayak ve 80 mm fan alanı var. İçeri serin hava alma görevi ön fanda ama yetersiz kalırsa alta bir fan eklenebilir. Arkada dört kart yuvası, hazır gelen 420 Watt PSU görülüyor. Kasanın sol kapağında da hava mazgalı var.

İki yan kapak da parmak vidayla sabitlenmiş ve kolayca çıkartılıp geri takılabiliyorlar. Bu mazgallar içinde fan ekleme imkanı veren herhangi bir montaj alanı yok. Toz filtreleme görevini doğal biçimde delikler üstleniyor yani kısmen de olsa toz geçebiliyor. Temizlemek için kapakları dışarı almak şart.

Anakart tepsisi arkasındaki alana tek bir 2.5 inç disk ya da SSD yerleştirilebiliyor. Arkadaki bu alanın bir diğer getirisi güç kaynağından gelecek fazla kabloların gizlenebilmesi. Arada çok sayıda geçiş penceresi var.

285 x 210 x 270 mm boyutlarındaki küp kıvamına yakın kasaya 260 mm uzunluğa kadar ekran kartları sığabiliyor. PSU yerleşiminden ötürü işlemci soğutucusu 100 mm değerini aşamıyor. Ön kısımda içe bakan tek bir 3.5 inç disk alanı var. Tabana da bir tane 2.5 inç SSD/HDD sabitlenebiliyor.

420 Watt kapasiteli güç kaynağı iddialı ekran kartları için yeterli değil. Ekran kartı kullanacaksanız sadece anakarttan güç çeken tip olmalı yoksa PSU değiştireceksiniz. 120 mm fana sahip PSU ile 20+4 pin anakart, 4-pin işlemci, üç tane SATA, tek Molex ve tek disket sürücü fişleri geliyor. PEG fişi yok.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!