Samsung’un üst düzey telefon satışları %29’a düştü

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 1

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 2

LG G6 günlük 50 bin adet üretiliyor, güvenlik ilk sırada

Spotifya 150 milyon dolarlık telif davası açıldı

Girişimler 30 Aralık 2015
218 Görüntülenme

Dünyanın en büyük online müzik dinleme servislerinden Spotify‘ın başı telif haklarıyla bir kez daha dertte. Bu kez sorun epey zorlayıcı olabilir, çünkü talep edilen meblağ 150 milyon dolara kadar çıkıyor.

Davacı aynı zamanda müzisyen ve söz yazarı David Lowery, Spotify’ı telifli eserleri lisanslarını almadan bilerek, isteyerek ve yasadışı bir şekilde dağıtmakla suçluyor. Dava dosyasına göre, Spotify’ın yasa dışı dağıtımını yaptığı müzikler 75 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı buna karşın Spotify bu eserlerin sahiplerini belirleyip gerekli ödemeyi yapmayı başaramadı.

İlginç olansa Lowery’nin bu iddialarının Spotify tarafından bir süre önce yapılan kamuoyu duyurusuyla doğrulanmış olması. Dünya genelinde ve özellikle ABD’de eser sahipleriyle ilgili bilgilerin çoğu zaman eksik ya da hatalı olduğunu belirten Spotify, National Music Publishers Association ile birlikte yeni lisanslama ve yayınlama yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Spotify’ın açıklamasında, belki biraz naif bir şekilde, teliflerin kime ödenmesi gerektiğinin belirlenmesinin her an mümkün olmadığı ve bu nedenle ödemelerin eser sahipleri belirleninceye kadar bir kenarda bekletildiği söylenmişti. Yani Spotify açıkça, bazı şarkıların teliflerini ödemeden dağıtımını yaptığını kabul etmişti.

Açılan toplu davada Lowery ile birlikte yüzün üzerinden sanatçıya ait şarkıların Spotify tarafından yasa dışı yollarla dağıtıldığı iddiasıyla alabileceği ceza, 150 milyon dolara kadar çıkıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında 75 milyon kullanıcıya ulaşan Spotify, ödediği tüm teliflerin 3 milyar doları geçtiğini açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Yurdum İnsanının Keyif Verici Afişleri

Yurdum İnsanının Keyif Verici Afişleri

26 Mayıs 2016
204 Görüntülenme
WordPress Ensonhaber Haber Botu – Bot MASTER

WordPress Ensonhaber Haber Botu – Bot MASTER

4 Ocak 2016
513 Görüntülenme
Amazon’un Drone’ları Kanada’ya Emanet

Amazon’un Drone’ları Kanada’ya Emanet

30 Mart 2015
188 Görüntülenme
WordPress Şifre Sıfırlama Aracı

WordPress Şifre Sıfırlama Aracı

4 Eylül 2015
320 Görüntülenme
Rızkın Mecburiyeti‏ [Video]

Rızkın Mecburiyeti‏ [Video]

3 Şubat 2016
233 Görüntülenme