Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Spotifya 150 milyon dolarlık telif davası açıldı

Girişimler 30 Aralık 2015
162 Görüntülenme

Dünyanın en büyük online müzik dinleme servislerinden Spotify‘ın başı telif haklarıyla bir kez daha dertte. Bu kez sorun epey zorlayıcı olabilir, çünkü talep edilen meblağ 150 milyon dolara kadar çıkıyor.

Davacı aynı zamanda müzisyen ve söz yazarı David Lowery, Spotify’ı telifli eserleri lisanslarını almadan bilerek, isteyerek ve yasadışı bir şekilde dağıtmakla suçluyor. Dava dosyasına göre, Spotify’ın yasa dışı dağıtımını yaptığı müzikler 75 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı buna karşın Spotify bu eserlerin sahiplerini belirleyip gerekli ödemeyi yapmayı başaramadı.

İlginç olansa Lowery’nin bu iddialarının Spotify tarafından bir süre önce yapılan kamuoyu duyurusuyla doğrulanmış olması. Dünya genelinde ve özellikle ABD’de eser sahipleriyle ilgili bilgilerin çoğu zaman eksik ya da hatalı olduğunu belirten Spotify, National Music Publishers Association ile birlikte yeni lisanslama ve yayınlama yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Spotify’ın açıklamasında, belki biraz naif bir şekilde, teliflerin kime ödenmesi gerektiğinin belirlenmesinin her an mümkün olmadığı ve bu nedenle ödemelerin eser sahipleri belirleninceye kadar bir kenarda bekletildiği söylenmişti. Yani Spotify açıkça, bazı şarkıların teliflerini ödemeden dağıtımını yaptığını kabul etmişti.

Açılan toplu davada Lowery ile birlikte yüzün üzerinden sanatçıya ait şarkıların Spotify tarafından yasa dışı yollarla dağıtıldığı iddiasıyla alabileceği ceza, 150 milyon dolara kadar çıkıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında 75 milyon kullanıcıya ulaşan Spotify, ödediği tüm teliflerin 3 milyar doları geçtiğini açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu

Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu

8 Nisan 2016
176 Görüntülenme
GoPro video lisanslama platformunu tanıttı

GoPro video lisanslama platformunu tanıttı

23 Temmuz 2015
157 Görüntülenme
Astropay Kart Satış

Astropay Kart Satış

10 Ekim 2016
232 Görüntülenme