Popup Resim Galeri Modülü Yapımı

Resimleri Popup Pencerede Gösterme

HTML & CSS ile Popup Pencere Yapımı

CSS ile Oluşturulmuş Takvim Şablonu

‘Tüketici İstenmeyen Kısa Mesajlardan Kurtulamayacak’

Teknoloji Haberleri 2 Nisan 2015
95 Görüntülenme

TÜSODER Hukuk Komisyonu Üyesi Yıldız, kısa mesajlarla ilgili önemli yaptırım getirecek kanunda bazı boşluklar bulunduğunu öne sürerek, “Vatandaşlar istenmeyen kısa mesajlardan kurtulamayacak” dedi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)Hukuk Komisyonu Üyesi RıdvanYıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda “05” ile başlayan ve bireyselgibi görünen statik telefon numaralarından cep telefonlarına reklam mesajları gelmeye başladığını söyledi.

İstenmeyen kısa mesajlarla ilgili çalışma yapıldığını,Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 1 Mayıs‘ta yürürlüğe gireceğini anımsatanYıldız, şöyle konuştu:

“Daha yürürlüğe girmeden bazı açıkgözlerkanunun boşluğunu buldu. Bu kanun, bireysel hatlardan gönderilen reklam mesajlarını kapsamadığı için boşluk içeriyor.Söz konusu boşluğun olmaması içinbu problemleri engelleyebilecek veüzerine gidilebilecek teknik yapının geliştirilmesi gerekiyor. Teknik altyapı olmadan, madde koyulsa bile sorunu önlemeye yetmeyecektir. Sonuç olarak,’istenmeyen kısa mesajlarson bulacak’ müjdesi verilse de vatandaşlar, istenmeyen kısa mesajlardankurtulamayacak.Kanunun getirdiği önemli yaptırımlardan kaçmak isteyen bazı fırsatçılar,bireysel ya da bireysel görünümlü ve gönderenin tespiti güç hatlardan reklam mesajlarıgöndermeye başladı.

Bu numaralarla ilgili GSM operatörlerine başvurulduğunda ticari hat görünmediğinden engellenemediği gibikanunun tanıdığı reddetme imkanı da bulunmamaktadır. Bu numaralar engellense dahi böyle bir sürü hat olduğundan engellemede etkisiz kalacaktır.”

Yıldız, kanunun bireysel hatların ticari iletiler için kullanımını yasaklayacağını,bu kural ihlal edildiğinde hatların kapatılacağı yaptırımını getirdiğini dile getirdi.

Bu numaraların GSM operatörlerine ve BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumunabildirilerek kapattırılabileceğini aktaran Yıldız, “Ancak bu iş de bataklıkta sinek avlamak gibi etkisizdir.Elektronik ticaretle ilgili yürürlüğe girecek kanundakipara cezalarının kimler tarafından gönderildiğinin tespiti güç, kısa mesajlara uygulanması zor.GSM firmalarının da bu mesajları engellemeleri mümkün değildir. Dolayısıyla bireysel hatlardan ticari iletilerin gönderilmesine karşı yapılacak caydırıcı önlem bulunmamaktadır. Bu yasal boşluk nedeniyle yakın zamanda bireysel hatlardan bolca reklam mesajı alacağız” görüşünü savundu.

Yusuf Çelik, AA

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Hayrettin Avusturya’yı Trollemeye Gitti

Hayrettin Avusturya’yı Trollemeye Gitti

4 Mayıs 2016
98 Görüntülenme
Dev Örümcek Şakası [Video]

Dev Örümcek Şakası [Video]

24 Ekim 2015
73 Görüntülenme
Anket: Galaxy S6nın kamerası iPhone 6dan iyi

Anket: Galaxy S6nın kamerası iPhone 6dan iyi

22 Haziran 2015
107 Görüntülenme