PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Müzik Player | Audio Player

Türk Telekom’un Fiberliyoruz Reklamına ‘Gerçekleri Yansıtmadığı İçin’ Durdurma Kararı!

İnternet 9 Şubat 2016
115 Görüntülenme

Geçtiğimiz ay Avea’nın resmi olarak kendi bünyesinde çalışacağını açıklayan ve buna özel olarak bir reklam kampanyası düzenleyen Türk Telekom, RÖK’ün (Reklam Özdenetim Kurulu) yaptırımıyla karşılaştı.

Kurumun bu kararı almasına neden olan durum ise Türk Telekom’un yayımladığı reklamda, tüketicilerin yanılmasını sağlayacak unsurların barındırılması. Ayrıca ‘hizmeti sunan tek şirketmiş gibi’ bir algının oluşturulması da RÖK’ün, Türk Telekom’un reklam yayınını ‘durdurma’ kararı almasında etkili olmuş.

Alınan kararla ilgili yapılan açıklamalar, madde madde şu şekilde:
 

 • Reklam filminde fiber internet hizmetinin her türlü iletişim aracında tüketicilere sağlanacağının belirtilmesine karşın, henüz hizmete sunulmamış 4,5G şebekelerinden bahsedilmesinin ve “denizin ortasında” fiber gücünün denenebileceğini anlatan görsellerin yanıltıcı olduğu,
 • Türk Telekom abonesi olmayan kişilerin fiber hizmetinden yararlanamadığı yönünde yaratılan algı ve rakiplerin yetersiz olduğu yönündeki itibarsızlaştırma nitelikleri,
 • 4,5G teknolojisi henüz mobil operatörler tarafından sunulmamış bir teknoloji olmasına karşın, mobil cihazlarda bu teknolojinin var olduğu yönündeki yanıltıcı görseller.
 •  


  Şirketin üç farklı firmanın tek bir çatı altında toplanmasıyla, tüketicilerin kullanımına sunulan hizmetlerde kalite ve performans olarak iyileşme olacağı yönünde bir algı oluşturulmuş olmasına rağmen, reklamlarda bunun nasıl olacağına dair bir bilginin verilmediği belirtilmiş.

  Türk Telekom’a bu anlamda (bu yanıltıcı öğelerin kaldırılması için) bir yazı gönderilmiş ve reklamın tekrar revize edilmesi istenmiş. Bakalım her yerde karşımıza çıkan ‘Fiberliyoruz’ reklamında bir değişiklik yapılacak mı.

  Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.

  Bunlar da var!
  Angry Birds 2 iyi başlangıç yaptı

  Angry Birds 2 iyi başlangıç yaptı

  2 Ağustos 2015
  130 Görüntülenme
  Bilimsel 10 Numara [Video]

  Bilimsel 10 Numara [Video]

  11 Ocak 2016
  99 Görüntülenme
  Güçlü Ses Dediğin Böyle Olur [Video]

  Güçlü Ses Dediğin Böyle Olur [Video]

  30 Kasım 2015
  141 Görüntülenme
  Webrazzi Etkinlikte yer alan Aralık Ayı etkinlikleri

  Webrazzi Etkinlikte yer alan Aralık Ayı etkinlikleri

  2 Aralık 2015
  120 Görüntülenme