Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

2019’da kripto yatırımları güvende tutacak 5 öneri

Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

TV Ekranlarından Tanıdığımız “İyi Niyetli Hacker” Sahte Çıktı!

Fotoğraf Galeri Cuma Mayıs 13th, 2016
3.544 Görüntülenme

Herkes onu TV ekranlarında tanıdı. Katıldığı “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında “iyi niyetli hacker” olarak adını duyuran ve herkesin ilgisini çeken Cihan Nalbant, şimdi de yalanları nedeniyle zor durumda. Hep birlikte, arkadaşıyla birlikte Twitter’dan aldığı teklif ve hacklediği sistem aracılığıyla kendini üniversiteye burslu yazdırmasıyla gündeme gelen Cihan’ın gerçek hikayesine göz atıyoruz.

İşte “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasındaki o görüntüleri…

İşte “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasındaki o görüntüleri…İşte “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasındaki o görüntüleri…


Videoyu izlediyseniz, şimdi bu videoda yapılan iddiaların gerçekliğini biraz sorgulayalım…

İddia 1

Bu iddiaya Bahçeşehir Üniversitesi’nden ısrarla doğrulama gelmiyor.

Tek bildiğimiz, Cihan’ın Bahçeşehir Üniversitesi programı olan ApplyBAU’nun PR (halkla ilişkiler) yüzü olduğu. Bilmediğimiz şey ise; Türkiye 20.si olabiliyorken neden Anadolu Öğretmen Lisesi kazandığı ve hatta bir lise mezuniyet diplomasının olup olmadığı…

Bahçeşehir Üniversitesi’nin ApplyBAU sistemine girdiğinizde onun yüzünü görmeniz mümkün!

Ve onun ağzından yazılmış yarım tavsiye yazısını da…

Hatta Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğunda düzenlenen TEDxBahcesehirUniversity etkinliğinde de konuşmuş.

Hatta Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğunda düzenlenen TEDxBahcesehirUniversity etkinliğinde de konuşmuş.Hatta Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğunda düzenlenen TEDxBahcesehirUniversity etkinliğinde de konuşmuş.

Konuşmasında anlattığı şeyler ise eğitim sisteminin sıkıntıları, bu sebeple kendi yaşadığı büyük sıkıntılar ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin bu konudaki çözümünün ne kadar faydalı olduğu… Yine kendisi için bir bir reklam; Bahçeşehir Üniversitesi içinse bir PR çalışması!

Not: Cihan’ın, “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında da aynı tişörtü giyip aynı cümleleri aynı şekilde kurduğunu fark etmemek de mümkün değil.

Eğitim sistemi çok rererö!

Bulduğu her fırsatta fak dı sistım diyen ve eğitim sistemini eleştirme kisvesi altında Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) reklamı yapan hacker’ımız; klişelerine, Pink Floyd’un eğitim sistemi eleştirisi olan ikonik parçasını da alet etmiş.

İddia 2

Bu iddia ise tümüyle asılsız!

Güvenlik açığı ya da teknik hata bulunması durumunda firmalar tarafından ödeme yapılan durumlar halihazırda var. Bunlar, Silikon Vadisi firmalarında, kurum kültürünün bir parçası. Zaten Cihan, bu konuda da, kendisini övme amacıyla yüklediği resimlerden kendini ele veriyor.

İyi niyetli hackerımızın “Twitter’dan davet aldım!” şeklinde lanse ettiği durum; ilgili e-posta listesine üye olan herkesin alabileceği bir etkinlik daveti!

Twitter Flight katılımcılığı! Aman tanrım, bu ne büyük bir lütuf! Cihan’ın bulduğu “açık” aslında bir konferans salonu kapısı…

Nalbant’ın bu etkinliğe katılmak için gereken ücreti ödeyip bir bilet satın aldığını görebilirsiniz.

140$ ödeyerek hepimiz aynı şeyi yapabiliriz.

İddia 3

Bu iddia da yalnızca bir iddia…

Cihan yine kendi paylaştığı bir resimle bir bankadan sinema bileti için e-posta aldığını göstermiş.

Bankadan aldığı e-postanın Cihan tarafından yayınlanan görüntüsü…

Görüntü kötü olsa da, bir telefon konuşması sonrasında bu e-postayı aldığını okuyabiliyoruz.

Sonrasında söylediği, sinema bileti satan şirketi hemen hackleyip bankaya 100 tane bilet göndermesi ise Hollywood’un hacker filmlerinden bir esinlenme gibi.

Zira hakkında ne yazılırsa yazılsın, 1 senedir bunu doğrulamıyor kendisi. Bankanın e-postasını koyan insan, hikayenin en havalı kısmı olan 100 bilet gönderme kısmının görüntüsünü de koymaz mı? Yoksa koymaz!

Güncelleme: “İyi niyetli hacker” Cihan, sitesine eklediği bir yazıyla eleştirilere cevap verdi.

‘iyi niyetli hacker ’ Kamuoyu Bilgilendirmesi başlıklı yazısında kendisinin “Yazılım Güvenliği Uzmanı” ve “Bilgisayar Yazılımcısı” olduğunu söylemiş ve “Hacker kelimesini kullanarak saygınlığına zarar verilmeye çalışıldığından bahsetmiş. Videolarda, tweetlerde, blogunda hacklemekten ve hackerlıktan bahsedenler aslında bizlermişiz ve ona bu şekilde zarar veriyormuşuz.

BONUS: Hacker olarak anılmak istemeyen hacker’ımızın havalı MSN bilgileri…

Son olarak…

Tebrikler Cihan, Onedio’yu hackledin!

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler