Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Udacity de 105 milyon dolarlık yatırımla unicornlar kulübüne girdi

Girişimler 12 Kasım 2015
192 Görüntülenme

İnternetten eğitim alanında önde gelen girişimlerden biri olan Udacity.com, aldığı yeni yatırım turuyla milyar dolarlık girişimler kulübüne adım attı.

Yeni yatırım turunda 105 milyon dolarlık bir imza attığı belirtilen Udacity’nin değerlemesi 1,1 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Daha önce Google’da sürücüsüz araçlar ve Google X projesiyle ilgilenen Sebastian Thrun‘un kurucu ortaklarından olduğu Udacity, bu yatırımı tamamen büyüme odaklı kullanacak.

Hali hazırda Udacity‘nin yatırımcılarından biri olan uluslararası bir medya şirketi Bertelsmann, yeni yatırım turuna da liderlik etmiş. Andreessen Horowitz gibi eski yatırımcıların yanısıra Baillie Gifford, Emerson Collective ve Google Ventures da Udacity’nin yeni yatırımcıları olarak bu yatırım turuna katılmış.

Nanodegree programları

Toplamda 163 milyon dolar yatırım toplayan Udacity, 2012 yılında özel üniversite eğitimlerini internete taşımak istemiş ancak işbirlikleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine kendi yolunu çizmek isteyen girişim, ‘nanodegree’ adıyla anılan kurslarla dikkat çekmeye başlamıştı.

Thrun, klasik ünivesite programlarında bitirme oranı yüzde 2 iken, ‘nanodegree‘ programlarında bitirme oranının yüzde 90’ olduğunu ekleyerek ne kadar etkili bir formül bulduklarını da doğruluyor.

Geçtiğimiz günlerde Google ile ortakla şa başlatılan Tech Entrepreneur Nanodegree eğitim programı da bunun iyi örneklerinden biriydi ve Google’ın yanısırsa Facebook, Cisco gibi teknoloji şirketleri de Udacity ile beraber çalışarak benzer çalışmalar yapmaktan geri durmuyor.

Udacity’nin şu anda 11 bin para ödeyen kullanıcıya/öğrenciye sahip olması az görünebilir ama aydan aya yaklaşık yüzde 30 büyüme oranı önemli bir detay ve resmi olmayan bilgilere göre yıllık gelir beklentisi 24 milyon dolar civarında.

İnternetten eğitim pazarının büyüklüğü cezbedici

Udacity’nin küresel büyüme hedeflerinden de bu noktada bahsetmek lazım. Daha önce Google ile birlikte Hindistan pazarına dönük bir adım atmıştı. Zira pazar büyüklüğü ile çok önemli yatırımlar çeken Hindistan, internetten eğitim konusunda da adından söz ettiriyor. Hindistan’da internetten eğitim pazarının 3 milyar dolarlık bir pazar olduğu ifade ediliyor.

Global Industry Analysts raporuna göre internetten eğitim satışları bu yıl 2017 milyar dolara ulaşacak ki bu sene Linkedin’in Lynda’yı 1,5 milyar dolara satın alması, Udemy‘nin Haziran ayındaki 65 milyon dolarlık yatırımı, geçtimiz günlerde Schoology.com’un 32 milyon dolarlık yatırımı bu pazarın büyüklüğü konusunda fikir veriyordu.

Türkiye’de maalesef bu alanda büyüyen bir girişim olmadı ancak Udacity’nin Ortadoğu’daki potansiyele de talip olduğunu  biliyoruz. Mekanist.net’in kurucu ortaklarından ve eski CEO’su Alper Tekin‘in Udacity EMEA Bölge Yöneticisi olması da Udacity’nin Türkiye pazarında aktif olabileceğini düşündürüyor.

Bakalım önümüzdeki dönemde bu pazardaki gelişmeler Türkiye için neler getirecek…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
CSS3 Menü Hover Efektleri

CSS3 Menü Hover Efektleri

19 Kasım 2016
240 Görüntülenme
Yandexin trafik yoğunluğu servisi Antalyaya açıldı

Yandexin trafik yoğunluğu servisi Antalyaya açıldı

17 Eylül 2015
237 Görüntülenme
Yumurtanın Sarısını Sevenlere [Video]

Yumurtanın Sarısını Sevenlere [Video]

22 Eylül 2015
200 Görüntülenme
En Güçlü Roket Motoru Test Edilecek

En Güçlü Roket Motoru Test Edilecek

10 Mart 2015
216 Görüntülenme