Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

Vadi’de yeni bir yatırım balonu mu var?

Yatırımlar 16 Nisan 2016
197 Görüntülenme

ABD’de teknoloji/internet girişimlerinin halka arz hedefindeki düşüşler ve hisse değerlerindeki dalgalanmalar yatırımcıları ihtiyatlı davranmaya itiyor. Hal böyle olunca konu bir kez daha Vadi’nin o klasik soruya geliyor; Yaklaşan bir yatırım balonu mu var?

İlk çeyrekte yatırım tutarı 12,1 milyar dolar

Borsa performanslarındaki dalgalanmaların pek de parlak olmadığı aşikar. Fakat yukarıdaki soruya yatırım rakamları üzerinden baktığımızda durum pek de kötü gözükmüyor. National Venture Capital Association, 2016’nın ilk çeyrek yatırım tutarının 12,1 milyar dolar olduğunu söylüyor.

Bu rakam geçen yılın ilk çeyreğinden 1,6 milyar daha düşük. 2015’in son çeyreğiyle ise paralel bir seviyede. Fakat 2001’deki .com balonundan bu yana kaydedilmiş en yüksek ilk çeyrek yatırım tutarı olarak kayıtlara geçiyor. Son 9 çeyrektir devam eden 10 milyar doların üzerindeki yatırım serisini de pekâla devam ettiriyor.

Battery Ventures‘dan Neeraj Agrawal ve PWC‘den Tom Ciccolella zor zamanlar olduğunu ama nihai rakamların iyi olduğunu düşünüyor. Keza yatırımların bundan sonra devam edeceği düşünülüyor ki son dönemde girişim sermayesi ve özel sermaye şirketlerinin topladığı fonlar bu beklentilere haklılık payı kazandırıyor.

Lyft‘in aldığı 1 milyar dolarlık yatırım yanında Magic Leap‘in 794 milyon dolarlık yatırımı (biz 827 milyon dolar yazmışız) ilk çeyreğinde zirvesinde yer alıyor. Toplam yatırım alan girişim sayısı ise 1000’e yaklaşıyor, 969.

“Çok iyi girişimlerin fazla paraya ihtiyacı yok”

İlk çeyrek tablosunda bir önceki çeyreğe göre büyüme aşamasındaki yatırımlar yüzde 25, geç aşama yatırımlar ise yüzde 10 artmış. Erken aşama yatırımlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 18 düşmüş olması dikkat çekici. Tohum aşama yatırımlar da yüzde 10 düşmüş ki bu noktada yatırımcıların risk almaktan çekindiklerini söyleyebiliriz.

Bu noktada Greylock Partners‘dan Ashen Chandna’nın yorumu dikkat çekici. Chandna, çok iyi girişimlerin fazla paraya ihtiyacı olmadığını söylüyor ve halen ortada hızlı bir para akışı olduğunu söylüyor.

Yatırım çeken girişimlere bakıldığında yazılım kategorisi 376 girişimin aldığı 5,1 milyar dolar yatırımla ilk sırada yer alırken ikinci sıradaki biyoteknoloji girişimleri 1,8  milyar dolar çekmiş. Üçüncü sıradaki medya ve eğlence kategorisi ise 109 girişim için 930 milyon dolarlık yatırım toplamış.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünyanın En İğrenç Çifti!

Dünyanın En İğrenç Çifti!

7 Mayıs 2016
133 Görüntülenme
Topa Para Versen Böyle Gol Olmaz

Topa Para Versen Böyle Gol Olmaz

23 Nisan 2016
191 Görüntülenme
Intel, 12.000 Kişiyi İşten Çıkarıyor

Intel, 12.000 Kişiyi İşten Çıkarıyor

25 Nisan 2016
153 Görüntülenme