Striped Web Site Tasarımı

Torn Web Site Tasarımı

Base 2013 Web Site Tasarımı

Concept Web Site Tasarımı

VCler ne ister?

Teknoloji Haberleri Perşembe Temmuz 30th, 2015
285 Görüntülenme

Konuk yazarımız Dilek Dayınlarlı, 212 Ltd‘ de yatırımcı. Dünyanın en prestijli VC programlarından olan Kauffman Fellows’un Türkiye’deki ilk mezunlarından biri. 

Yatırım almak zor bir süreç: Hem paranın bu kadar pahalı olduğu bir pazarda insanları yatırım yapmaya ikna etmek hem de nasıl yatırıma karar verildiğini anlamadan bu sürece girmek bu işi zorlaştıran ana unsurlar.

Bu nedenle aslında girişimcilere ilk olarak VC yapısının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını aktarmak gerekiyor. VC olarak biz de vizyonumuz, yetkinliklerimiz, takımımız ve planlarımızla yatırım alıyoruz.

Yatırımcılarımıza karşı sorumluluğumuz, 5-10 yıllık bir süre içerisinde yatırımlarını maksimize ederek, aldığımız riski karşılayacak şekilde piyasadan daha yüksek bir getiri sağlayarak geri ödemek.

Yani aslında yatırım almanın ne kadar zor bir şey olduğunu biliyoruz…

Oluşturduğumuz fon ile amacımız canavar girişimcileri ve girişimleri bulup onlara yatırım yapmak ve onlara bu zorlu yolculukta güç katıp, değer oluşturmak. Fakat erken aşama girişim yatırımları en riskli yatırımlardan ve bu riski dengelemek için birden çok girişime yatırım yapıp bir portföy oluşturuyoruz.

Venture capital neye yatırım yapar? Venture Capital hızlı büyüyen şirketler için finansman ve destek sağlar Genellikle ilk alınan kurumsal yatırımcıdır Genellikle geliri olan, pozitif nakit akışı öncesi girişimlere yatırım yapar

Kısaca VC fikir aşamasında yatırım yapmaz. Tohum girişimlere yatırım yapan fonlar gibi istisnalar dışında, dünyanın her yerinde bu böyledir. Birçok girişimci arkadaşın “Ürünü ortaya çıkarttıysam, gelirim varsa ve hızlı büyüyorsam niye yatırım alayım?” dediğini duyar gibiyim. Aslında tam işte o noktada bize ihtiyaçvar. Büyümek, ölçeklenmek kolay bir süreç değil. Girişimlerin büyümesi esnasında yaşanan süreçler aslında doğada olduğu gibi, çok nazik veya tam tersi yıkıcı olabilir.

VC nasıl yatırım yapmaya karar verir?

Benim gibi analitik biriyseniz; muhtemelen ilk aklınıza gelen soru “İşi verilere bırakarak erken aşama startup’lara yatırım yapılabilir mi?” olacaktır. Bu kadarı yeterli olsaydı, size net olarak VC’nin neye dikkat ettiği konusunda çok kolay cevap verebilirdim. Ancak günümüzde bu konuda örnekler görmemize rağmen, halen veri ve algoritmalar ile bunu çözebilmek için erken. Erken aşama girişimler ile ilgili elimizde yeteri kadar veri yok ve olanlar da çok değişken.

Bizler yatırımlarımızı “Kalıp Tanıma” (pattern recognition) ile yapıyoruz genel olarak. Binlerce iş planı ve girişim inceledikten, birçok yönetim kurulunda yer aldıktan ve yıllarca çeşitli sektörleri inceledikten sonra, kimin güçlü kurucu ve CEO olabileceği, hangi iş modelinin sonunda çalışma olasılığının yüksek olduğu ve hangi girişimin çok başarılı olabileceği konusunda bir fikir oluşturmaya başlıyoruz. Kısaca VC açısından kendi deneyimleri, vizyonu, onun için nelerin önemli olduğu ve trendlere nasıl baktığı yatırım kararını çok etkiliyor.

212 Ltd. bugüne kadar 1,200 girişimle birebir görüştü, 11’ine yatırım yaptı

212 olarak bugüne kadar elimize binlerce iş planı ve girişim ulaştı. Bunlardan bin 200’den fazlasıyla birebir görüştük, 200’den fazlasıyla ileri aşamaya geçtik ve toplam 11 yatırım yaptık. Kısacası yaklaşık her görüştüğümüz 100 firmadan 1’ine yatırım yapıyoruz diyebiliriz. Bu oran Amerika ile çok benzeşiyor. Girişimcilere çok saygı duyuyoruz ve elimizden geldikçe görüşmeye çalışıyoruz ancak, görüşemediğimiz girişimcilerin çoğu henüz fikir aşamasında olan, birden çok girişim fikrine sahip, yani odağı dağınık arkadaşlardan oluşuyor.

İlk görüşmeden sonrası?

İlk görüşmeden sonra, yatırım aşamasına kadar genelde 3 ila 6 ay arası bir süreç var. Bu süreçlerden sonra girişimcilere önerim şunlar:

A+ Takım kurun: Yatırımcılar genellikle pazara, teknolojiye, iş modeline ve ekibe baktıklarını söylerler ama tüm VC’lerin hemfikir olacağı nokta; aslında konunun tamamen ekiple ilgili olduğu. Unutmayın; ekibin her üyesi girişiminizin ilk yatırımcıları aynı zamanda ve bizler bizden önce kim bu fırsatı fark etmiş görmek isteriz. Girişimlerin en büyük başarısızlık nedenlerinden biri; ekiplerinin gereken özelliklere sahip olmaması veya süreçte kurucular arasında yaşanan sorunlar.

Diğer yandan erken aşama girişimlerde başarıya ulaşmayı sağlayan en önemli etkenlerin başında da kurucuların öğrenme hızı ve kalitesi geliyor. Kendinize çok iyi bir danışma kurulu oluşturun. Herkesin akıllı danışmanlara ve çok iyi avukatlara ihtiyacı var. Büyürken yavaş işe alıp, gerektiğinde çok hızlı yollarınızı ayırın.

Büyük problemleri ve büyük pazarları hedefleyin: Balıklar en fazla içinde oldukları akvaryum kadar büyüyebilirler, bunu sakın unutmayın! Yüzde 100’ünü bile aldığınızda $10M, hatta $100M olan bir pazar VC’nin ilgisini çekmeyecektir. Pazarın çok büyük büyüme potansiyeli olması veya hali hazırda milyar dolarlık bir hacime sahip olması önemli. Neden? Aldığımız risk büyük. Başarılı olan şirketlerimizin bir sonraki Pozitron, Yemeksepeti veya GittiGidiyor olabilmesine ihtiyacımız var.

Önceliklendirin: Müşteri işiniz için en önemli önceliklerden biri. Sunduğunuz hangi çözüm müşteriye en büyük değeri sağlıyor? Bu, sizin girişiminizi büyütmek için odaklanmanız gereken nokta. Türkiye’deki girişimcilerde gördüğüm en büyük problemlerden biri önceliklendirmeyi yapamayıp, süreçleri çok karmaşık hale getirip odaklanamamaları. Aslında bu da çok normal; zaten çok zor bir iş yapıyorlar ve etraflarında kendilerini ara ara çekip yukarıdan bakmalarını sağlayacak mentorları neredeyse hiç yok. Bu yüzden yatırım yaptıktan sonra girişimcileri ihtiyaçları olan alanda mentorlarla bir araya getirmek, benim VC olarak en önem verdiğim nokta.

Rakamlara hakim olun: Finance for Non-Financial Managers’ı okuyun ve işiniz için en önemli metrikleri öğrenin. Aylık ve çeyreklik bazda nakit kaynaklarınızı ve büyümenizdeki önemli metrikleri anlayın. Unutmayın ölçmediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz.

Ali Karabey’in Girişimcilere Öneriler listesini okuyun.

Özetlemek gerekirse; yatırım almaya karar verdikten sonra şu soruları kendinize sorun: Bir hikayeniz var mı ve dersinize çalıştınız mı? Bu ne demek? Önemli bir problem çözüyor musunuz, problemi nasıl buldunuz, vizyonunuz ne, bunu çözebilmek için bir inovasyon yapıyor musunuz, bu problemi çözmek için takımın üstünlüğü ve gücü ne, pazar, ürün, teknoloji, rekabet ve finansal planınız nedir? Takım arkadaşlarınız ve onların başardıkları zor işleri öne çıkartın.

Girişim zor bir yolculuk, bunu bir oyun olarak düşünebilirsiniz. Her seviyeyi kazanmak için çok uğraşıyorsunuz, ama bir sonraki seviyede tekrar sıfırdan daha zoruyla karşılaşıyorsunuz. Ta ki oyunu kazanana kadar. Girişim içinde bir çok zorlu seviye var ve yatırım almak bu aradaki seviyelerden biri ancak bir sonraki seviye daha zor olacak ve henüz oyunu kazanmadınız.

Herşeye rağmen bu ülkeden daha çok başarı hikayeleri çıkacak. Belki bunlardan biri de sizsiniz! Bu benim işimi aşkla yapmamın en büyük sebebi ve amacım oyunu sonuna kadar götürüp kazanacakları bulmak.

Görsel kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Artık Youtube’un da okulu var

Artık Youtube’un da okulu var

Çarşamba Mart 15th, 2017
272 Görüntülenme
LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

Çarşamba Mart 15th, 2017
252 Görüntülenme
Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Pazartesi Mart 13th, 2017
284 Görüntülenme
Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Cuma Şubat 24th, 2017
297 Görüntülenme
CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

Cuma Şubat 24th, 2017
289 Görüntülenme
Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Cuma Şubat 24th, 2017
305 Görüntülenme
Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Cuma Şubat 24th, 2017
254 Görüntülenme
NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Perşembe Şubat 23rd, 2017
327 Görüntülenme
Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Çarşamba Şubat 22nd, 2017
306 Görüntülenme
Bunlar da var!
Bitmek Bilmeyen Dünyanın En Uzun Su Kaydırağı

Bitmek Bilmeyen Dünyanın En Uzun Su Kaydırağı

Cumartesi Ağustos 1st, 2015
328 Görüntülenme
YouTube Data API v3 için bir API Anahtarı Nasıl Oluşturulur ?

YouTube Data API v3 için bir API Anahtarı Nasıl Oluşturulur ?

Pazartesi Nisan 3rd, 2017
129 Görüntülenme
WhatsApp Sesli Arama Özelliği iOS’ta Beta Aşamasında

WhatsApp Sesli Arama Özelliği iOS’ta Beta Aşamasında

Pazartesi Mart 16th, 2015
252 Görüntülenme
İletişim Formu Tasarımı 4

İletişim Formu Tasarımı 4

Pazartesi Ekim 31st, 2016
419 Görüntülenme
Internet Studio Web Site Tasarımı

Internet Studio Web Site Tasarımı

Perşembe Mayıs 4th, 2017
106 Görüntülenme
Kartal ve Dağ Keçisinin Mücadelesi [Video]

Kartal ve Dağ Keçisinin Mücadelesi [Video]

Pazar Aralık 13th, 2015
296 Görüntülenme
NİHAT MAÇA – YouTube Muhabbetleri #3

NİHAT MAÇA – YouTube Muhabbetleri #3

Cuma Nisan 29th, 2016
284 Görüntülenme