Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak


İletişim devi Verizon ile Yahoo arasında satış için geçen yıl 4,83 milyar dolar olarak belirlenen teklif, karşılıklı anlaşmalar sonrası 4,48 milyar dolar olarak belirlendi.

Şirketlerden yapılan ortak açıklamada, geçen yılın temmuz ayında 4,83 milyar dolarlık olan satın alma teklifinin her iki firma tarafından yeniden görüşüldüğü ve yeni miktarın karşılıklı olarak 4,48 milyar dolar olarak belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, Yahoo‘nun 2013 yılında 1 milyar, 2014’te de 500 milyon kullanıcısının hesap bilgilerinin bilgisayar korsanlarınca ele geçirilmesinden doğabilecek “bazı hukuki sorunların” her iki şirket tarafından paylaşılacağı belirtildi.

Ayrıca, satın alma işlemlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde sonlanmasının beklendiği bilgisine yer verildi.

Açıklamalar sonrası, Verizon ve Yahoo‘nun New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 0,5’er oranında değer kazandı.

Yahoo‘nun satılması, şirketin sahip olduğu nakitle Çinli e-ticaret devi Alibaba Group ve Yahoo Japonya’daki hisseleri ve çekirdek olmayan patentlerini kapsamıyor. 

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Yahoo’nun yeni isminin Altaba Inc. olması bekleniyor.

Uzmanlar, satın almanın tamamlanmasının ardından, Yahoo’nun 600 milyonu mobil olmak üzere dünya genelindeki 1 milyardan fazla kullanıcısının Verizon’a geçeceğine dikkati çekerek, internet hizmetleri piyasasında Verizon’ın payının artacağını belirtiyor. 

Etiketler

borsa ekonomi teknoloji

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!