Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

Virüslü Whatsapp e-postalarına dikkat

Mobil 13 Ocak 2016
152 Görüntülenme

Siber güvenlik konusunda önde gelen markalardan biri olan Comodo, Whatsapp kullanıcılarını e-posta üzerinden yayılan kötü amaçlı yazılımlara (malware), virüslere karşı uyarıyor.

Comodo‘ya göre siber korsanlar rastgele hedeflemeyle resmi Whatsapp içeriği gibi görünen sahte e-postalar göndererek yeni bir saldırıya geçmiş durumda. Gelen mesaja tıklandığında her zaman olduğu gibi kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza veya telefonunuza bulaşarak kişisel gizliliğinizi ele geçirebiliyor.

Comodo Antispam Laboratuvarları (CASL) adlı birimiyle bu konuya odaklanan Comodo, yeni saldırıyı IP, alan adı ve URL analizlerinden yararlanarak ortaya çıkarmış. Konu satırlarının ek kısmında, kötü amaçlı yazılımın yürütülebilir (.exe) dosyasının yer aldığını belirten Comodo, söz konusu kötü amaçlı yazılımın “Nivdort” ailesinin bir çeşidi olduğunu belirtiyor.

Yapılan açıklamaya göre bu kötü amaçlı yazılım çoğu zaman kendini farklı sistem klasörleri içine kopyalıyor. Bilgisayarın kayıt defterinde otomatik açılan bir uygulamaya kendini ekliyor ve e-posta ekindeki zip dosyası açılıp çalıştırıldığında, kötü amaçlı yazılım bilgisayara geçmiş oluyor.

CASL, e-postalardaki konu satırlarının her birinin, ‘xgod’ ya da ‘Ydkpda’ gidi rastgele bir karakter dizisiyle bittiğini ve bu diziler alıcıları belirmek için kullanılıyor. (Bir sesli bildirim aldınız xgod, Bir sesli mesaj kaçırdınız. Ydkpda vs…)

Comodo ve Comodo Antispam Laboratuvarları Teknoloji Direktörü Fatih Orhan ise siber korsanların daha çok pazarlama amaçlı görünen e-postalar atmaya başladığını belirtiyor.

Aslında Whatsapp kullanıcıları her zaman siber korsanların tehditi altındaydı ancak kullanıcı sayısının 1 milyara yaklaşıyor olması hem tehditlerin hem de bu avlamalara düşen kişi sayısının artmasına neden oluyor. Whatsapp’in artık web üzerinden kullanılması da tehditlere yeni bir boyut katıyor.

Google’da yapılan Whatsapp ve virüs arama eğilimlerine baktığımızda da 2015 yılında yaşanan artışı görebiliyoruz.

Tıklamayın, yanıtlamayın

Son zamanlarda ‘istenmeyen (spam)’ klasörüne baktıysanız Whatsapp konulu sahte e-postalar sizin de dikkatinizi çekmiştir sanıyorum. Aşağıda bana gelen bir sahte Whatsapp e-postasının içeriğini de paylaşıyorum. Bu tür mesajlara yanıt vermemeye ve gelen bağlantılara tıklamamaya dikkat edin. Göndericinin kim olduğuna bakarak da bu e-postaların Whatsapp’tan gelmediğini kolayca tespit edebilirsiniz.

*CASL: Comodo Antispam Laboratuvarları ekibi 40’tan fazla BT güvenlik uzmanı, etik korsan (hacker) ve bilgisayar bilimcisi ve mühendisinden oluşuyor. ABD, Türkiye, Ukrayna, Filipinler ve Hindistan’da ofisleri bulunan CASL ekibi günde 1.000.000’dan fazla potansiyel kimlik avı, spam ve diğer kötü amaçlı/istenmeyen e-postayı analiz ediyor. 

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Formula 1 Aracı ve Tırdan Dünya Rekoru [Video]

Formula 1 Aracı ve Tırdan Dünya Rekoru [Video]

27 Ocak 2016
185 Görüntülenme
LG, yeni modeli G4 ile Guinnes Rekorlar Kitabına girdi

LG, yeni modeli G4 ile Guinnes Rekorlar Kitabına girdi

23 Haziran 2015
128 Görüntülenme