Samsung’un üst düzey telefon satışları %29’a düştü

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 1

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 2

LG G6 günlük 50 bin adet üretiliyor, güvenlik ilk sırada

Wikipediadaki İngilizce makale sayısı Türkçedekilerin yaklaşık 20 katı

Girişimler 3 Kasım 2015
181 Görüntülenme

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Foundation, internetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia‘da yer alan İngilizce makale sayısının 5 milyonu geçtiğini paylaştı. İlk 3’te İsveçce ve Almanca da var. Türkçe ise makale (madde) sayısı sıralamasında 30. sırada yer alıyor.

Joe Sutherland tarafından paylaşılan açıklamaya göre 5 milyonuncu İngilizce makale Avustralyalı bir kişiden gelmiş. Wikipedia’ya daha önce bin 500 civarında makale ekleyen Cas Liber, Persoonia Termanalis makalesiyle tarihe geçen isim olmuş.

İki yüzden fazla dilde yayın yapan Wikipedia’da İngilizce’den sonra en popüler dil 2 milyonu aşkın makaleyle İsveçce olmuş ki bu nottada İsveç’in nüfusunun 10 milyonun altında olduğu hatırlatmak istiyorum. Üçüncü sıradaki Almanca dilinde ise 1,87 milyon makale yer alıyor.

Türkçe Wikipedia istati stikleri

Türkçe’deki içerik sayılarını bulmak için biraz aşağı inmek gerekiyor. Zira Türkçe, an itibarıyla 255 binin biraz üzerindeki makale sayısıyla 30. sırada yer alıyor.

Wikipedia Turkce istatistikleri

TWikipedia Turkceürkçe’de Vikipedi olarak anılan Wikipedia, Türkçe sayfa sayısının 1,4 milyona yaklaştığı ve Türkçe içeriklerde 20012Den bu yana 17,1 milyon değişiklik yapıldığını gösteriyor.

Wikipedia’ya Türkçe kayıt yapan kullanıcı sayısı 803 binin üzerinde. Ancak aktif kullanıcı sayısı sadece 3 bin 18. Türkçe içeriklerdeki görsel sayısı ise 28 bin 645.

Wikipedia’daki İngilizce makale sayısı Türkçe’nin yaklaşık 20 katı. Türkçe içerik sayısının Türkiye nüfusuna oranı ise İsveçce/İsveç oranının çok altında.

Dilerseniz ülkeler listesinin tamamına göz atabilir ve diğer ülkelerle kıyaslama yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kızıl Panda Yavruları [Video]

Kızıl Panda Yavruları [Video]

27 Ekim 2015
196 Görüntülenme
3 İlginç Ürünü Test Ettik

3 İlginç Ürünü Test Ettik

27 Nisan 2016
192 Görüntülenme