Evden Eve Nakliyat

Haraketli Giriş Sayfası Tasarımı

Giriş ve Kayıt Sayfası

JS İletişim Sayfası Formu Şablonu

Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

Wikipedia’dan Google’a Rakip Arama Moturu Geliyor!

Donanım 16 Şubat 2016
85 Görüntülenme

Neredeyse her konuda sorularımıza çözüm bulduğumuz online ansiklopedi Wikipedia, 3.5 milyon dolarlık ”Search Engine by Wikipedia (Vikipedi’den Arama Moturu)” programı ile internet aramalarının hakimiyetini Google‘ın elinden almaya hazırlanıyor.

Wikipedia şirket ailesinin bünyesinde bulunan Wikimedia Foundation, Eylül ayında Knight Foundation‘dan 250.000 dolarlık bir finansal destek almıştı. Bu finansal desteğin de gücünü arkasına alacak olan Wikimedia, ”Knowledge Engine” sisteminin geliştirmelerine başladı.

İnternetin ilk şeffaf arama moturu olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan Knowledge Engine, kullanıcıya mevcut olan internet arama motorlarından çok daha farklı bir sistem de sunacak. Daha kaliteli sonuç için iyileştirilmiş yayın mekanizmasına sahip olacak Knowledge Engine ayrıca kullanıcıya aradığı bilginin internet üzerindeki kökenini ve kaynağını da sunacak, bunlar yapılırken de kullanıcı gizliliği en katı şekilde sağlanacak. 

Bu yeni arama moturunun en önemli özelliği ise, serbest bilgi akışını tam anlamıyla sunmak için reklam olayına girmeyecek oluşu. Yani bu arama motorunu kullanırken sağdan soldan fırlayan reklamlar ile uğraşmayacaksınız.

Aslında Wikipedia’nın bu girişimi bizleri şaşırtmış olsa da bu onların arama moturu konusunda ilk denemeler değil. Wikipedia 2007 yılında ”Wikia Search” projesini başlatmış, fakat projenin başındaki isimlerden Jimmy Wales 2009 yılında ayrılınca Wikia Search’de iptal olmuştu.

Tabi Wikipedia’nın bu hamlesi ve sunacağı şeffaf arama moturu sağlam bir adım olarak görülse de sektörde tutunmaları pek kolay olmayacak gibi. Zira şu an marketin %67‘si Google’ın, %20‘si Bing’in ve %10‘u Yahoo’nun elinde. 

Kaynak: MSN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünyanın En Basit Motoru [Video]

Dünyanın En Basit Motoru [Video]

6 Aralık 2015
41 Görüntülenme
OverWatch’un Açık Betası Başladı!

OverWatch’un Açık Betası Başladı!

8 Mayıs 2016
79 Görüntülenme
WordPress CyberTech Blog ve Portal Teması

WordPress CyberTech Blog ve Portal Teması

6 Nisan 2015
170 Görüntülenme
Angry Birds 2 iyi başlangıç yaptı

Angry Birds 2 iyi başlangıç yaptı

2 Ağustos 2015
61 Görüntülenme
Galaxy Note 6 Bilgisayarlara Taş Çıkartacak

Galaxy Note 6 Bilgisayarlara Taş Çıkartacak

9 Mayıs 2016
52 Görüntülenme
BATMAN Mİ SUPERMAN Mİ?

BATMAN Mİ SUPERMAN Mİ?

25 Nisan 2016
46 Görüntülenme
Reklam engelleme eklentilerini engellemek suç mu?

Reklam engelleme eklentilerini engellemek suç mu?

26 Nisan 2016
84 Görüntülenme