Evden Eve Nakliyat

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek

Mr. Robot’tan 10 Efsane Sahne

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

Wikipedia’dan Google’a Rakip Arama Moturu Geliyor!

Donanım 16 Şubat 2016
112 Görüntülenme

Neredeyse her konuda sorularımıza çözüm bulduğumuz online ansiklopedi Wikipedia, 3.5 milyon dolarlık ”Search Engine by Wikipedia (Vikipedi’den Arama Moturu)” programı ile internet aramalarının hakimiyetini Google‘ın elinden almaya hazırlanıyor.

Wikipedia şirket ailesinin bünyesinde bulunan Wikimedia Foundation, Eylül ayında Knight Foundation‘dan 250.000 dolarlık bir finansal destek almıştı. Bu finansal desteğin de gücünü arkasına alacak olan Wikimedia, ”Knowledge Engine” sisteminin geliştirmelerine başladı.

İnternetin ilk şeffaf arama moturu olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan Knowledge Engine, kullanıcıya mevcut olan internet arama motorlarından çok daha farklı bir sistem de sunacak. Daha kaliteli sonuç için iyileştirilmiş yayın mekanizmasına sahip olacak Knowledge Engine ayrıca kullanıcıya aradığı bilginin internet üzerindeki kökenini ve kaynağını da sunacak, bunlar yapılırken de kullanıcı gizliliği en katı şekilde sağlanacak. 

Bu yeni arama moturunun en önemli özelliği ise, serbest bilgi akışını tam anlamıyla sunmak için reklam olayına girmeyecek oluşu. Yani bu arama motorunu kullanırken sağdan soldan fırlayan reklamlar ile uğraşmayacaksınız.

Aslında Wikipedia’nın bu girişimi bizleri şaşırtmış olsa da bu onların arama moturu konusunda ilk denemeler değil. Wikipedia 2007 yılında ”Wikia Search” projesini başlatmış, fakat projenin başındaki isimlerden Jimmy Wales 2009 yılında ayrılınca Wikia Search’de iptal olmuştu.

Tabi Wikipedia’nın bu hamlesi ve sunacağı şeffaf arama moturu sağlam bir adım olarak görülse de sektörde tutunmaları pek kolay olmayacak gibi. Zira şu an marketin %67‘si Google’ın, %20‘si Bing’in ve %10‘u Yahoo’nun elinde. 

Kaynak: MSN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

4 Aralık 2016
43 Görüntülenme
The Division Betası Detaylandı!

The Division Betası Detaylandı!

18 Ocak 2016
86 Görüntülenme
Windows 10 Mobile güncellemesi nihayet başlıyor

Windows 10 Mobile güncellemesi nihayet başlıyor

17 Mart 2016
95 Görüntülenme
LG’den Bir Telefon Daha: G4 Stylus (Stylus 2)

LG’den Bir Telefon Daha: G4 Stylus (Stylus 2)

16 Şubat 2016
94 Görüntülenme
Google’dan Sanal Gerçeklik Sertifikası

Google’dan Sanal Gerçeklik Sertifikası

18 Nisan 2015
75 Görüntülenme
En Güzel Google Doodle Tasarımları

En Güzel Google Doodle Tasarımları

24 Mayıs 2016
82 Görüntülenme