Kurumsal Web Paketi Trend v 2.0

Web Tasarımcı Paketi Author v2.0

Kurumsal Firma Script Rays v2.0 (2 dil)

Kurumsal Firma Script Cable v2.0

Xiaomi, Türkiyeden önce Afrikayı güneyden fethetmek istiyor

Teknoloji Haberleri 24 Ağustos 2015
55 Görüntülenme

Xiaomi‘nin Türkiye pazarına girişi konusunda yeni bir bilgi halen gelmiş değil ama Çin’in lider akıllı telefon üreticisi Afrika pazarına açılmanın arefesinde.

Hindistan ve Brezilya pazarlarından sonra Avrupa ve Asya’da yeni pazar arayışında olan Xiaomi, China Business News‘ın haberine göre Eylül ayı başında Afrika pazarına giriş yapacak. Afrika ülkelerinde 2 farklı model piyasaya sunması beklenen şirket, 160 dolar ve 320 dolar gibi fiyat etiketiyle satış yapacak.

Tayvan, Hong Kong, Singapur gibi açılımlardan sonra 10 ülkeye daha gireceklerinin haberini veren CEO Lie Jun bu ülkeler arasında Malezya, Rusya, Türkiye ve Brezilya’nın adını anmıştı. Ancak görünüşe göre Afrika pazarının hızlı büyümesi Xiaomi’nin önceliklerini değiştirmiş ve Sahra Altı Afrika‘ya açılmak için hızlı bir çalışma yapılmış.

Afrika pazarı hızla büyüyor

GSM Association‘ın verilerine göre Kuzey Afrika’nın güneyindeki Sahra Altı Afrika ülkelerinde geçen 5 yıl içinde en hızlı büyüme oranları söz konusu. Bu bölgede yüzde 38 yaygınlıkla 329 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. IDC ise ilk çekrekte Afrika’nın tamamonda yüzde 66 büyüme kaydedildiğini ve 36 milyon cihaz satıldığını paylaşıyor.

IDC‘nin aynı zamanda Orta Doğu ve Afrika bölgesinde bu yıl 155 milyon akıllı telefon satışı öngörüyor ve Xiaomi de rakamlara göre hareket ederek Sahra Altı Afrika ülkelerine çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Apple’ın eski satış kanalından gelen

Alınan bilgilere göre Xiaomi bu bölgede Mobile in Africa ile satış yapacak. Mobile in Africa, Sahra Altı Afrika’da Apple’ın satış aracısı olan Core Group’un eski bir üst düzey yetkilisi tarafından kurulmuş olduğu için ciddi bir ortak gibi gözüküyor. Şirket söz konusu bölgedeki 14 ülkede operasyonlarını sürdürüyor.

Güney Afrika ve Kenya’da mobil telefon satışlarının yüzde 50’si akıllı telefonlardan oluşuyor. Nijerya’da ise bu oran yüzde 30. Üç ülkenin toplam akıllı telefon satışının da bu yıl 20 milyona ulaşması bekleniyor.

Xiaomi’nin Hindistan’da karşılaştığı patent sorunlarının Afrika’da karşısına çıkıp çıkmayacağı bilinmiyo ama 2015’in geçtiğimiz bölümünde 2 binden fazla patent başvurusu yapan şirket, 2015 sonunda bu sayıyı 4000’in üzerine çıkararak bu konuda da hızlı davranmaya devam ediyor. Diğer yandan Xiaomi’nin fiyatları Apple’dan daha uygun olduğu için de Afrika pazarında yeni bir değişim rüzgarı estirme şansını elinde tutuyor.

Xiaomi’nin Afrika pazarında göstereceği performans Apple ve Samsung’u daha çok ilgilendirecek. Bizi ilgilendiren Türkiye pazarına nasıl bir giriş yapacağını ise merakla beklemeye devam ediyoruz. Zira son dönemde ihtal telefonlara ek vergi uygulanmayacağı gibi bir açıklama yapıldı ve şu anda rekabetin ne kadar sert geçeceği oldukça karışmış durumda.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
LG G Stylo Tanıtıldı

LG G Stylo Tanıtıldı

22 Nisan 2015
65 Görüntülenme
Android İnterneti Kontrol Etmek için Gerekli Kod

Android İnterneti Kontrol Etmek için Gerekli Kod

3 Eylül 2016
156 Görüntülenme
Curiosity Yeniden Göreve Başlayacak

Curiosity Yeniden Göreve Başlayacak

12 Mart 2015
73 Görüntülenme
39 Yıl Sonra Kestirdi [Video]

39 Yıl Sonra Kestirdi [Video]

1 Şubat 2016
60 Görüntülenme
Çocuklar uzay kâşifi oluyor

Çocuklar uzay kâşifi oluyor

20 Ocak 2016
77 Görüntülenme
Huawei P9 Lite’ın Fiyatı Ortaya Çıktı!

Huawei P9 Lite’ın Fiyatı Ortaya Çıktı!

17 Nisan 2016
85 Görüntülenme
Home Windows NINETY FIVE buraya da girdi!

Home Windows NINETY FIVE buraya da girdi!

2 Mayıs 2016
59 Görüntülenme