Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

Y Combinator Başkanı Sam Altman’dan girişimcilere ilk yatırım tavsiyesi

Yatırımlar 25 Şubat 2016
160 Görüntülenme

Yatırım ortamı değişiyor. Kısa bir süre öncesine kadar neredeyse rutin halini alan bol sıfırlı yatırım turlarının ardından yatırımcıların bu yıl muslukları kısması bekleniyor. Peki böyle bir değişim ortamında girişimcilerin nasıl davranması gerekiyor?

Dünyanın en iyi hızlandırma programlarından Y Combinator, girişimleri için bu tip bir yavaşlamayı henüz doğrulamıyor ancak beklentiler konusunda hemfikir. Yatırım bolluğu konusunda bugüne kadar gerçekçi ve temkinli bir yaklaşım sergileyen Y Combinator Başkanı Sam Altman, değişen yatırım ortamıyla ilgili de girişimcilere tavsiyede bulunuyor.

YC blogunda yayınladığı paylaşımında bazı girişimlerin yatırım almakta zorlanacağını not eden Altman, girişimleri öncelikle piyasadaki bir bug’a karşı uyarıyor. Yakın tanıdığımız bu bug, “moda girişimlerin” iyi ya da kötü olsun yatırım almak konusunda avantajlı olması. Bazı yatırımcılar bu bug’ı kötüye kullansa da (örneğin isim yapmak için vs.) bu, bazı hak eden girişimlerin yatırım alamadığı gerçeğini değiştirmiyor. Girişimcilerin elindekilerle çalışabilmenin bir yolunu bulması ve etrafındaki kaynakları elinden geldiğince iyi kullanması gerekiyor.

Altman’ın Y Combinator girişimlerine hitap ederek yazdığı ancak piyasadaki her girişimciyi ilgilendiren dört ana tavsiyesi ise şu şekilde sıralanıyor:

Sam Altman

1. İyi bir değerlemeden çok, iyi yatırımcıyı dikkate almalısınız diyen Altman girişimcileri yatırım almadan önce ilgili yatırımcıyı iyice araştırmaları konusunda uyarıyor. Yapılacak en iyi şeylerden biri, mümkünse, bu yatırımcı tarafından daha önce fonlanmış ancak batmış girişimlerin kurucularıyla konuşmak. Yatırımcılarınızı tanırken onların da sizi tanımasına izin verin. Bunun için yatırımcı başına üç görüşme yeterli olabilir. Yatırım anlaşmasında karmaşık koşullar önermenin genellikle bir “kötü yatırımcı”ya  işaret ettiğini söyleyen Altman, açık koşullar için ısrarcı olmanızı tavsiye ediyor.

2. Tohum yatırım aşamasında girişiminizin sadece yüzde 20’sini satmalısınız. (Eğer 2.5 milyon dolar gibi yüksek bir tohum yatırım alıyorsanız bu sayı yüzde 25’e de çıkabilir.)

3. Bir sonraki kilometre taşınıza ulaşmanıza kadar yetecek kadar yatırım almalısınız.

4. Yatırım turu sürecini mümkün olduğunca süratli şekilde geçip, işinizin başına dönmelisiniz. Yatırıma aşık olan kurucuların çok başarılı olması nadir görülen bir durumdur.

Girişimcilerin unutmaması gereken diğer önemli noktalarsa şunlar:
*İyi yatırımcılar, tohum yatırımı aşamasında en önemli şeyin kullanıcılarınızın sizi ne kadar sevdiği olduğunu bilirler. Yüksek etkileşim ve ağızdan ağıza yayılım yatırım için mucizeler yaratabilir. 
*Büyüme hala önemlidir.
*Şirketin uzun vadede stratejik açıdan neden değerli bir pozisyonda (monopoli) olacağını açıklamak hala önemlidir. 
*Misyonunuzu açıklamanız önemlidir. 

*Küstah olmayın, bu bazı girişimciler için yatırım aşamasında bazen işe yarasa da çoğu zaman işe yaramaz. 

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bir Süt Ancak Bu Kadar Güzel İçilebilir

Bir Süt Ancak Bu Kadar Güzel İçilebilir

5 Ağustos 2015
150 Görüntülenme
Gökyüzü Olsam – Teaser [Video]

Gökyüzü Olsam – Teaser [Video]

14 Aralık 2015
142 Görüntülenme
CommVault, beşinci kez

CommVault, beşinci kez

25 Haziran 2015
130 Görüntülenme
Renkli Button Tasarımı

Renkli Button Tasarımı

6 Kasım 2015
195 Görüntülenme
Klozetten Fare Çıkabilir mi? [Video]

Klozetten Fare Çıkabilir mi? [Video]

29 Ocak 2016
171 Görüntülenme