Cami Halısı Avrupada Lider Firma Gülseven Halı

Arçelik Güvenilir Servis Hizmetleri

Arçelik Buzdolabı Servisi

WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

Yahoo’dan Kulakla Kimlik Tanımlama Teknolojisi

Teknoloji Haberleri 29 Nisan 2015
97 Görüntülenme

Yahoo cep telefonlarındaki ekran kilitlerinin şifre ya da parmak izi yerine, kulak yapısıyla kimlik tanımlayan yeni bir teknoloji aracılığıyla açılması üzerinde çalışıyor.

Şirketin üzerinde çalıştığı alternatif kimlik belirleme yöntemleri arasında ayrıca, kullanıcının yumruk yapısının ve hatta telefonu tutuşunun da bulunduğu belirtiliyor.

Cep telefonu kilitlerinin parmak iziyle açılması, giderek popülerleşen ancak pahalı bir teknoloji.

Yahoo’nun araştırdığı kulak yapısıyla kimlik belirleme yönteminde ise telefonun dokunmatik ekranı kullanılıyor ve bu yöntem çok daha ucuz.

Şirketin “Bodyprint” adını verdiği yöntemin ilk denemeleri 12 kişi üzerinde yapıldı.

Araştırma ekibi internet sitesinde yaptıkları açıklamada, “Parmak iziyle kimlik tanımlama yöntemi çözünürlük seviyesinin yüksek ve sensörün kaliteli olmasını gerektirdiği için pahalı. Bu nedenle sadece en pahalı telefonlarda kullanılabiliyor. ” ifadesini kullandı.

Dokunmatik ekranla tanımlama

Ekip dokunmatik ekranların çözünürlük seviyelerinin nispeten düşük olmasına karşın “alanın büyük olduğunu ve bu şekilde kulak, parmaklar, yumruk ve avuç içinin ekrana bastırılmasıyla kimlik belirlenebileceğini” bildirdi.

Araştırmada kulak yapısıyla kimliğin yüzde 99,8 oranında doğru belirlendiği belirtildi.

Biometri Uzmanı Prof. Angela Sasse de bu yöntemin cep telefonlarının güvenliğinin geliştirilmesinde rol oynayabileceğini söyledi.

Sasse, “Kulakla kimlik belirleme üzerinde birkaç yıldır çalışılıyor. Ama Yahoo’nun araştırması cep telefonları alanında bir ilk” dedi.

Prof. Sasse İsviçre’de polisin hırsızların kimliklerini belirlemek için bir süredir bu yöntemi kullandığını söyledi.

Sasse, “Hırsızlar genelde içeride kimsenin olup olmadığını anlamak için kulaklarını pencerelere yaslayıp dinliyor. Polis daha sonra parmak izi gibi, pencerelerden kulak izlerini alıyor” dedi.

Son İPhone modellerinde ve bazı Android telefonlarda kullanılan parmak iziyle kimlik tanımlama özelliği bilgisayar korsanlarının saldırılarına açık.

Geçen ay siber güvenlik şirketi FireEye bilgisayar korsanlarının Samsung Galay S5 telefonlardan parmak izlerini kopyalayabildiklerini açıklamıştı.

  • BBC Türkçe
Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
İddia: Sony Xperia Z4 20 Nisan’da tanıtılabilir

İddia: Sony Xperia Z4 20 Nisan’da tanıtılabilir

14 Nisan 2015
103 Görüntülenme
Formula Aracı Fren Testi [Video]

Formula Aracı Fren Testi [Video]

16 Ekim 2015
122 Görüntülenme
Ateş Tornadosu [Video]

Ateş Tornadosu [Video]

24 Kasım 2015
110 Görüntülenme