Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Yazılım geliştiricilerin kod yazarak oyun oynadığı CodinGame, 1,6 milyon dolar yatırım aldı

Girişimler 11 Kasım 2015
167 Görüntülenme

Yazılım geliştiriciler için online oyun platformu olan CodinGame, Fransa’da kurulup San Francisco’ya taşınmış bir girişim. Son olarak Isai’den 1,6 milyon dolar yatırım alan CodinGame, geçmişte aldığı melek yatırımla beraber toplamda 2 milyon doları aşan bir yatırım desteğine sahip.

Halihazırda yazılım geliştirmeyle ilgili giriş seviyesinde de olsa bilgisi olan bir kitleyi hedefleyen CodinGame’in 200 binin üzerinde yazılımcı üyeye ulaştığını hemen söyleyelim.

Facebook veya Google hesabınızla ya da e-posta adresinizle üye olabildiğiniz platformda PHP, Python, C, Go, Java ve Ruby’nin de aralarında bulunduğu 20’den fazla programlama dilinden birini kullanabiliyorsunuz. CodingGame’de kullanıcılar oyun  oynamıyor, daha doğrusu bir oyunda kendilerine verilen senaryo doğrultusunda kod yazıyor ve bölümleri geçmeye çalışıyor.

Söz konusu senaryolar için ‘Pseudocode’u da paylaşan platform, ayrıca ‘console output’u da veriyor ve yazılımcıların ‘debugging’ yapmalarına olanak tanıyor.

goruntusu1.png” alt=”codingame-ekran-goruntusu” width=”800″/>

Girişimin gelir modeli şirketlere bir HR platformu sunmak üzerine

Kendi içinde zorlu denebilecek bir ‘level’ sınırlamasına sahip olan CodinGame; örneğin kullanıcılarının bir alt seviyedeki oyunlardan en az üç tanesini tamamlamadan bir üst seviyedeki oyunları oynamasına izin vermiyor.

Kendi içinde çeşitli online yarışmalara ve yazılım geliştiricilerin başarılarına göre listelendiği bir liderler tablosuna da sahip olan CodinGame için oldukça detaylı ve başarılı bir ürün/platform yorumu yapabiliriz. Gelir modeli olarak yazılım geliştiricilere platformun bir kısmını ücretsiz, geriye kalanını da ücretli sunmayı tercih etmeyen girişim; şimdilik şirketlere HR/İK çözümü sunmayı planlıyor. CodinGame’i yazılım geliştiricilere ulaşmak için kullanan şirketler arasında şimdiden yine Fransa’da kurulan Deezer, Criteo ve Dailmotion ile Booking.com ve Adobe gibi isimler yer alıyor.

Dünya genelinde önemi her geçen gün artan bir alanda, kod okuryazarlığı, yer alan CodinGame’in ileride adından daha da çok söz ettirmesi muhtemel. Siz de yazılım geliştirme konusunda giriş seviyesinde de olsa bilgi sahibiyseniz ve yeteneklerinizi arttırmak istiyorsanız hemen şimdi CodinGame’i deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Google İnsansız Bisikleti Üretti!

Google İnsansız Bisikleti Üretti!

7 Nisan 2016
328 Görüntülenme
Böyle Şaka Anlayışı mı olur yaa..

Böyle Şaka Anlayışı mı olur yaa..

15 Mayıs 2016
355 Görüntülenme
Evcil hayvan bakımı için mobil uygulama

Evcil hayvan bakımı için mobil uygulama

3 Ağustos 2015
173 Görüntülenme
Breitling de Akıllı Saat Pazarına Girdi

Breitling de Akıllı Saat Pazarına Girdi

15 Mart 2015
132 Görüntülenme