​Facebook’un Hakkınızda Neler Bildiğini Nasıl Kontrol Edersiniz?


Hoşunuza gitsin ya da gitmesin; Facebook, siz hesap açtığınız günden beri sizin hakkınızda pek çok bilgiyi toplamakta. Bu durum zaten artık hepimizin bildiği bir şey. 

Bu durumdan -sizlerin ve bizlerin olduğu gibi- rahatsız olan kullanıcıların sayısı ciddi bir oranda fakat kimse bu sebepten ötürü dünyanın en büyük sosyal ağ platformunu bırakmak istemiyor (yani bir bağlamda ”seve seve” razı oluyor).

Bu konuda zaten Facebook, kendini en güzel şekilde reklamlar ile belli etmekte. Şöyle ki, ‘A’ sitesine girerek örneğin birkaç gitarın fiyatına falan bakın. Sonrasında Facebook hesabınıza girdiğinizde yanlarda gitar ilanları vb. pek çok reklam ile karşılaşacaksınız. Bu durum, Facebook’un sizi bir bağlamda kendi platformu dışında takip ettiğinin de göstergesi.

Peki bu durumu kontrol altına almak ister miydiniz? (tabiki istersiniz). Facebook, bu takip olayını, tıkladığınız içeriklerdeki anahtar kelimeleri baz alarak yapmakta. Bu sayede hangi reklamı size vereceğini belirlemekte. Ancak siz bu duruma bir el atarak, hangi türde neler görmek ya da görmemek istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Yani bir bağlamda Facebook’un sizin hakkınızda bildiği şeylere de göz atabiliyorsunuz.

Ayrıca beğendiğiniz sayfaların da karşınıza çıkan reklamlarda bir etkisi oluyor. İşin sinir edici tarafı ise Facebook’ta çok fazla sayfayı beğenmeyen biri olsanız bir Zuckerberg abimiz ve ekibi size bir ton kategori ve bununla birlikte bir ton reklam kitlemeyi başarıyor.

Peki bu reklamlardan -en azından bir kısmından- nasıl kurtulursunuz? Buraya tıklayarak (ya da direkt https://www.facebook.com/ads/preferences/edit/ adresini aratın) erişeceğiniz ”Reklam Tercihlerin” sayfasından hem Facebook’un sizler için hangi kategoride hangi reklamı koyduğunu görebilir, hem de bu reklamları kaldırarak bir daha karşınıza çıkmamasını sağlayabilirsiniz. 
 
Bu arada baştan belirtelim; dediğimiz gibi Facebook bir ton kategoriye bir o kadar da alt başlık eklediğinden bu işlem birkaç saatinizi alabilir. Kolay gelsin.

Etiketler

Facebook reklam

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!