​Karşınızda LG G5!


Barselona’da düzenlenen ve Webtekno olarak yerimizi aldığımız Mobil Dünya Kongresi 2016 etkinliğinde günün merakla beklenen telefonlarından biri, LG’nin yeni amiral gemisi G5 idi. Sonunda resmi olarak görücüye çıkan LG G5, olmasını beklediğimiz çoğu özelliğe sahip.

Gerek donanımsal, gerekse yazılımsal olarak alışık olduğumuz G serisinden daha farklı bir şekilde karşımıza çıkan LG G5’in şüphesiz en dikkat çeken özelliklerinden biri, metal gövdesi ile birlikte batarya kısmına gelen yenilikçi tasarım. LG G5’in bataryası alt kısım, yani USB girişinin bulunacağı kısmın çıkartılmasıyla birlikte, kızak şeklinde çıkmakta.

Tabi G5’in sahip olduğu tasarımsal değişim sadece bununla sınırlı değil. LG’nin G serisinde alışık olduğumuz arka kısımda, kameranın hemen altında bulunan ses kontrol tuşları, yerini parmak izi okuyucu sensöre bırakmış durumda. Ses kontrol tuşlarının G5’teki yeni yeri ise çoğu telefonda olduğu gibi yan panel.

G5 ile karşımıza çıkan bir yeni özellik de ”Always On” modu. ”Always On” telefon ekranının bir bağlamda sürekli açık kalmasını sağlıyor. Telefonun tuş kilidi devreye girse de Always On modu sayesinde ekranda saat, tarih ve bildirimler sürekli olarak gözükmekte. Tabi tahmin edebileceğiniz gibi bu özellik istenildiği zaman devre dışı bırakılabiliyor.

Şimdi gelelim telefonun barındırdığı özelliklere. LG G5, Qualcomm‘un 2.2GHz’lik Snapdragon 820 çipsetine sahip. Ayrıca G5’in Android 6.0 Marshmallow yüklü şekilde geleceğini de hatırlatalım. Telefonun diğer özellikleri ise şu şekilde;

– 5.3-inç, 2560 x 1440 çözünürlükte, 554ppi piksel yoğunluğunda, QHD ekran
– 4GB RAM
– 16 MP ve 135 derece geniş açılı 8MP çift arka kamera, lazer otofokuslu arka kamera, 8MP ön kamera 
– 32GB sabit depolama alanı ( microSD girişi ile arttırılabilmekte)
– Adreno 530 GPU
– Quick Charge 3.0 
– 2,800mAh çıkartılabilir batarya
– USB Type-C 2.0 portu
– Bluetooth 4.2, NFC and Wi-Fi 802.11ac

G5’in sunduğu yenilikler bunlarla sınırlı değil. LG, G5 ile birlikte ”LG Friends” cihazlarını da tanıttı. Şimdi G5’e ”yardımcı cihaz” şeklinde sunulacak bu 6 farklı cihaza göz atalım:
   360 CAM
LG G5’e uyumlu olan bu cihazın özelliği, adından da anlaşıalacağı gibi 360 derece görüş açılı videolar çekmenizi sağlamakta. 1,200mAh bataryası olan ve 13MP’lik bir kamera kalitesi sunan 360 CAM, ayrıca 4GB sabit depolama alanına, manuel çekim moduna, 2K video desteğine ve üç mikofona kadar 5.1 surround kanal kayıt yapma özelliğine sahip. Ayrıca 360 CAM ile çekilen görseller, Google Maps Street View ve YouTube’a doğrudan yüklenebilmekte.

   360 VR
Yine G5’e özel olarak sunulacak. Tıpkı Google Cardboard benzeri bir çalışma prensibine sahip olan 360 VR, 360 CAM ile çekilen görselleri ve videoları da rahatlıkla VR deneyimi ile G5 üzerinden izlemenizi sağlamakta.

   Rolling Bot
Bu cihaz top şeklinde bir kamera. 8MP kamerası ve Wi-fi bağlantı sistemi buluann Rolling Bot, G5’iniz ile bağlanarak çekilen görüntüye göz atmanızı da sağlamakta. LG’nin dediğine göre Rolling Bot bir oyuncaktan çok daha fazlası. G5 ile uzaktan kumandalı şekilde kullanılabilen Rolling Bot’u, evinizi emanet edebileceğiniz bir evcil hayvan olarak da düşünebilirsiniz.

   Tone Platinum
Üstün ses kalitesi sistemi sunan Bluetooth cihazı olan Tone Platinum, LG’nin dediğine göre dünyanın ilk aptX HD kodek sistemli Bluetooth cihazı. Bu da kayıpsız 24-bit ses demek.

   Smart Controller
Bağlantı kurduğunuz drone’ları kontrol etmenizi sağlayan bu özellik, drone’un kamerasına eş zamanlı bağlanmanızı sağlayarak canlı video yayını yapmanıza da olanak sağlamakta. Bu konuda LG ile drone sektörünün önde gelen şirketlerinden Parrot’un bir işbirliği söz konusu.

   B&O Play’den H3
Üst seviye bir kulaklık olan H3, 32-bit ses kaliltesi sunmakta. Diğer cihazların aksine, bütün LG telefonları ile birlikte kullanılabilmekte. 

   Cam Plus
Telefonunuzu DSLR’a dönüştüren ve üstünde zoom, hızlı çekim ya da video kayıt için farklı tuşlar bulunan Cam Plus aparatı, doğrudan bataryaya takılmakta. Şöyle ki, dediğimiz gibi telefonun batarya alt kısmın çıkarılması ile ortaya çıkmaktaydı. Cam Plus’u telefonun bu alt kısmı yerine takarak kullanıyorsunuz. Hep telefonu DSLR’a dönüştürüyor, hem de cihaz batarya kapasitesini 4,000mAh’a çıkarıyor.

HABERİMİZ GÖRSELLER İLE GÜNCELLENECEKTİR Laptop hediye ediyoruz! Katılmak için tıklayın

Etiketler

g5 LG G5 mwc 2016

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!