​Mobil Dünya Kongresi’nin Gerçek Kazananı: Qualcomm


Mobil cihaz dünyası adına yılın en önemli etkinliği olarak lanse edilen Mobil Dünya Kongresi, artık geride kaldı. Samsung ve LG gibi sektörün iki devinin bir nevi gövde gösterisi yaptığı etkinlikte pek çok mobil cihaz da görücüye çıkmış oldu.

Tabi hem Samsung hem de LG cephesinden iki önemli amiral gemisi cihaz gelince, tüm mobil sektör takipçileri olarak bizler de bu iki cihazı birbirleri ile kıyaslayarak ”hangisi daha iyi?” ve ”etkinliğin kazananı kim?” sorularına cevap aradık.

Hangisi daha iyidir, hangi cihaz nelerde diğerine göre daha öndedir onun takdirini sizlere bırakıyorum, çünkü etkinliğin asıl kazananı ne Samsung ne de LG. MWC 2016 etkinliği, Snapdragon 820 ile babalar gibi bir Qualcomm etkinliği oldu dersek sanırız yanlış olmaz. Evet, MWC 2016’nın gerçek kazanını Qualcomm’du.

Geçtiğimiz sene Snapdragon 810‘un ısınma sorunu sebebi ile piyasada hayal kırıklığı etkisi yaratan ve bu sebeple zor bir yıl geçiren Qualcomm, Snapdragon 820 ile yeniden şahlandı. Samsung yeni Galaxy’lerinde, LG yeni G5’inde ve Sony yeni Xperia X Performance cihazında tercihini Snapdragon 820’den yana kullandı. Bu da üç dev şirketin Qualcomm’un yeni çipsetine olan güvenini gösteriyordu.

Snapdragon 820’nin başarısı sadece bu üç marka ile sınırlı değil. Ayrıca etkinliğin öne çıkan cihazlarından Xiaomi Mi 5 ve HP Elite x3’te de çipset olarak tercih 820’den yanaydı. Ayrıca termal kameralı Cat S60 ve HTC’nin yeni Desire serisi de farklı Snapdragon modelleri barındırarak Qualcomm’un dominantlığını güçlendirdi.

Sadece bunlar da değil. Xiaomi zaten etkinliğini Qualcomm ortaklığı ile sundu ve etkinlik boyunca Snapdragon 820’nin üstünde ciddi şekilde duruldu. LG’ye baktığımızda, G5 etkinliği sırasında sahnede Qualcomm CEO‘su Steve Mollenkopf yer aldı ve şirketin yeni çipseti hakkında küçük bir sunum yaptı. Uzun lafın kısası Mobil Dünya Kongresi 2016 etkinliği, Qualcomm’un gövde gösterisi yaptığı bir etkinlikti diyebiliriz.

Tabi bu durum Qualcomm’un birkaç sene önce olduğu gibi piyasada tek başına lider olacağı anlamını taşımıyor. Samsung‘un Exynos‘u, Huawei‘nin Kirin‘i, Apple‘ın A serisi gibi çipsetler de yıl içinde önemli çıkış yapması beklenen çipsetler. He bir de MediaTek var. Zaten Qualcomm’un pazar payını en sağlam şekilde elinden alan hep MediaTek olmuştu. Bu yıl da benzer bir durum neden yaşanmasın?

Ama sonuç olark baktığımızda Qualcomm, Snapdragon 820 ile Mobil Dünya Kongresi’nin görünmez kahramanıydı ve diğer çipsetlere göre yıla 1-0 önde başladı diyebiliriz.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!