1 Saniye İçinde Rubik Küpünü Çözebilen Hasta Ruhlu Robot


İlk olarak 1974 yılında icat edilen ve bu zamana kadar 350 milyondan fazla kez satılan bulmaca türü olan rubik küpü, Jay Flatland ve Paul ismindeki iki kişi tarafından geliştirilen robot sayesinde 1 saniye içerisinde çözülüyor. 

Yapılan denemelerde genel olarak 1.3 ile 1 saniye arasında çözüldüğü görülen küp birbirlerine yakın değerler alıyor olsa da her defasında ufak bir farkın ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise küpün her karıştırıldığında zorluk derecesinin de buna paralel olarak değişkenlik göstermesi.
 
Video, robotların ilerleyen yıllarda insanların yerine geçebileceği alanların sayısının ne kadar fazla olabileceğine dair kuşkuları da beraberinde getiriyor. Zaten bu durumla ilgili (ağırlıklı olarak yapay zeka olsa da robotlar da bunun içerisinde yer alıyor) başta Stephen Hawking olmak üzere birçok bilim insanından çok önemli açıklamalarından gelmişti. Bunun üzerine bir de böyle bir örnekle karşılaşınca yapılan açıklamaların doğruluk payının ne kadar yüksek olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Hatırlarsanız bundan iki ay önce de rubik küpünü 4.90 saniyede çözen 14 yaşındaki Lucas Etter’dan bahsetmiştik. Robotlarla kıyaslayacak olursak tabii ki daha geride kalıyor fakat insanlar arasında en hızlısı hala Lucas.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!