10 Yıl Önce Piyasaya Çıkmış En İyi 6 Telefon


Artık yıl 2016 olmasıyla hızla büyüyen telefon piyasasında teknik olarak birçoğumuzun bilgisayar özelliklerinden bile daha iyi telefonlar görmekteyiz. 3GHz bantlarında çalışan işlemciler, 4GB’a varan bellek miktarlarıyla oldukça önem kazanan bu cihazlar kısa sürede bu kadar gelişmesiyle dikkat çekti. Peki ya daha önceki cihazlar nasıldı? O sıralar teknik özelliklere pek bakmazdık, şekli şemali yerindeyse tamam derdik. Şimdi detaylı bakmaya ne dersiniz?

Evet, şimdi sizlere tam 10 yıl önce, yani 2006 yılında piyasaya çıkmış olan en iyi 6 telefonu sizler için sıralıyoruz. Günümüzün en iyileri ile kıyasladığımızda ise büyük bir fark olduğunu gördüğümüz bu cihazlara gelin hep beraber göz atalım;
   BlackBerry Pearl 8100

Günümüzde artık pek kimsenin dönüp bakmadığı BlackBerry markasının o zamanki canavarı olan Pearl 8100, bir önceki 7100 serisinden hatta klasik BlackBerry anlayışından farklı olarak qwerty klavye yerine “SureType” adını verdiği bir klavye ile geliyordu. O zamanın tuşlu telefon anlayışı ile qwerty arasında bir yapıya sahip olan 4 sıralı klavye o zamanın güzel bir farklılığıydı. 900 mAh bataryası da zamanın iyilerinden.

Teknik özellik bakımından 2.2 inçlik 240×260 piksel TFT ekranı olan cihaz BB markasının da ilk arka kameraya sahip telefonuydu. 1.3MP hatta led flaş desteği bile olan cihaz MicroSD kart desteğini bile barındırıyor olmasıyla farkını ortaya koyardı. 3G, Wi-Fi ve GPS gibi desteklerin hiçbirini barındırmayan cihaz 14.5mm kalınlığına rağmen o sıralar “En ince BlackBerry telefonu” olarak lanse edildi. Tek çekirdekli 312MHz Intel XScale işlemcisi, 32MB RAM ve 64MB da hafızası bulunan cihaz şimdilerde dönülüp bakılacak durumda değil. 

   HTC TyTN

Tam bir iş cihazı olan HTC TyTN, içindeki Windows Mobile Professional 5.0 ile kullanıcıların dikkatini fazlasıyla çekmekteydi. Aynı zamanda bu sürüm ile içerdiği Microsoft World, Excel, DirectPush e-mail ve Internet Explorer gibi detaylarıyla da dikkat çeken cihaz 2.8 inç 240 x 320 piksel TFT ekran, 400MHz hızındaki “hızlı” işlemcisi, 64MB RAM ve 128MB depolama alanı, MicroSD kart desteği ve 2MP arka kamerasıyla göz doldurmaktaydı. Tam bir cep bilgisayarı olan HTC TyTN aynı zamanda HTC Hermes ve HTC P4500 gibi farklı adlandırmalara da sahipti. 1350 mAh pili de uzun uzun yeten, bekleme modunda 10 gün pil süresi verdiğini de belirtelim.

   Motorola Q

Motorola Q, ya da diğer adıyla Motorola Q8, bu firmanın şaşalı dönemlerine denk gelen güzel bir cihazdı. Tabii Uzan muhabbetlerinden sonra ülkemizde göremediğimiz bu cihaz teknik özellikler olarak oldukça iyiyken aynı zamanda tasarımıyla da göz dolduran başarılı bir Windows Mobile Professional 5.0 cihazıydı. 2.4 inç 320 x 240 piksel yanlamasına ekran, 64MB RAM, 128MB depolama ve MiniSD kart desteği gibi detaylar ile göz dolduran, 11.5mm “inceliği” ile o zamanın en ince cihazlarından biri olan Motorola Q, 1.3MP led flaşa sahip kamerası ile de en iyilerinden biriydi.

   Palm Treo 680

Palm markasının ilk dışarda olmayan, yani dahili bir antene sahip olan akıllı telefonu olan Treo 680, Palm OS isimli firmanın kendi işletim sistemiyle akıcı ve hoş bir şekilde çalışmaktaydı. Yine bir cep bilgisayarı kıvamında olan bu telefonda qwerty klavye de bulunuyor. 2.5 inç 320 x 320  geniş TFT ekranı, stylus kalem desteği, Tek çekirdekli 312MHz Marvell PXA270 işlemcisi, 64MB depolama alanı ve MMC desteği gibi detaylara sahip cihazda VGA kamera bulunuyordu. 1200mAh gibi güçlü bir bataryasıyla 2 haftaya varan kullanım süresi barındıran cihazda 3G ve Wi-Fi da bulunmamakta.

   Sony Ericsson W950

Şu sıralar Xperia Z serisi ile şov yapan Sony, zamanında Ericsson ile birleşmesiyle çıkardığı efsanevi Walkman serisi telefonlarla müzik deneyiminde tek sağlam sonuçlar veren telefonlara sahipti. W950’de bu cihazlardan biriydi ve özellikle 3G desteği sunması önemli bir detayıydı. Symbian UIQ işletim sistemini kullanan ve turuncu tonlarıyla şeklini koyan cihazda 2.6 inç gibi büyük bir 240 x 320 piksel dokunmatik ekranı aynı zamanda stylus desteği de sunabilmekte. Bluetooth 2.0 ve 900mAh batarya gibi detaylara sahip telefon asıl şeklini 4GB depolama alanıyla koymakta. Birçok müziğinizi bu telefona depolayarak takılmanızı sağlayan Sony Ericsson W950’de bir de kamera olsaymış acayip şekil bir telefon olacağından şüphe yok.

   Nokia N93

Geldik reyizimize. Microsoft’un satın almadan önceki şaşalı zamanlarının en güzel yanı olan N serisi, gençlerin şu andaki iPhone tutkusuna benzer, hatta daha heyecan duydukları cihazlardı. N93 ile de bu gençlerin gönlünde taht kuran Nokia, tıpkı bir el kamerası şeklinde dönebilen ekranıyla “Vaaaaooooovvvv” diye diye millete kendini aldırdı. Kamera odaklı olan N93’te 3.2MP 3x optik zoom ve otofokus desteği barındıran Carl Zeiss kamerası 640 x 480 piksel hemde 30fps’de kayıt yapabilmekte. 2.4 inç QVGA ekranı, ön tarafındaki 128 x 36 piksellik ikinci ekranı dahi bulunan Nokia N93, Symbian 9.1 gibi güçlü işletim sistemi ile de sevildi.

28mm kalınlığı olsa da o zamanlarda bir önemi olmayan telefonda 50MB depolama ve miniSD kart desteği de bulunmakta. 1100mAh bataryasıyla 10 güne varan kullanım vaad eden cihaz radyo desteği gibi detaylarla gönlümüzde taht kurdu.
 

Etiketler

2006 telefon

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!