3D yazıcı endüstrisinde bir ilk


Yüksek sıcaklık polimeri PEEK (polieter eter keton), yüksek sıcaklık dayanımı, mekanik rijitliği, biyouyumluluğu, kimyasal dayanımı ve biyocansızlığı ile karakterize edilmiş. Bu nedenlerden dolayı otomotiv, makine mühendisliği, elektronik ve yarıiletken endüstrileri başta olmak üzere pek çok endüstri alanında kullanılıyor. Şirketler, PEEK materyalini mekanik ve termal olarak yüksek dayanıklılığa sahip sentetik parçaları üretmek için kullanıyorlar. Düşük ağırlığı ve çekici mekanik özellikleri nedeniyle PEEK, belirli teknik uygulamalarda metal yerine kullanabilir.

PEEK materyali için mevcut üretim yöntemleri temel olarak büyük miktarda PEEK materyali atığı ortaya çıkardıkları için az verimli. INDMATEC’in PEEK için 3D yazıcı çalışması ile bu ekonomik zayıflık ortadan kaldırdı. Malzeme bilimcisi ve INDMATEC GmbH’nin kurucu ortaklarından olan Prof.Dr.Okolo “PEEK materyaline olan zorlu talepleri karşılayabilen bir PEEK filamentin ve optimum yazdırma sağlayan bir FFF 3D yazıcı geliştirilmesi yıllar süren araştırma çalışmaları gerektirdi.” dedi.

Eşsiz karakteristik özelliklere sahip olan PEEK 3D FFF yazıcı, PEEK materyalinin işlenebilmesini sağlayan muhteşem bir yazılım ve donanım sinejisine sahip. Yapı haznesi kapalı(yazıcı hacmi: 155x155x155 mm3) ve tüm yazdırma süreci boyunca iyi bir sıcaklık profilini garantileyen reaktif olmayan parçalardan üretildi.

Sıcaklığın 420 ˚C’ye kadar çıkabilmesine olanak sağlayan HotEnd ve ağız kısmı, özellikle PEEK yazıcı için geliştirilmiş. Ek olarak, PEEK materyalinin optimum yapışma sağlaması için özel ısı-yatağına sahiptir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan kontrol yazılımı, kullanıcının PEEK yazdırma işlemini sadece tek-tık ile yapabilmesine olanak sağlar.

Tony Tran-Mai, “Amacımız her zaman eklemeli üretimin küçük ve orta büyüklükteki şirketler için ekonomik olarak ulaşılabilir hale getirilmesi.” dedi. INDMATEC GmbH’nin CEO’su, şirketinin bu inovatif teknolojiyi uygun bir fiyata sunabilmesinden mutlu.

INDMATEC tarafından geliştirilmiş olan FFF 3D yazıcı, birçok endüstriyel sektörün operasyon standartlarına göre sadece PEEK için değil aynı zamanda yüksek sıcaklıklı ve yüksek performanslı polimerler için de optimize edilmiş. Yazıcının yazılım dahil fiyatı (KDV hariç) 9.590€’dur. Standart yazılım ve parametre güncellemeleri ücrete dahil. Dahası bir implementasyon servisi ve teknik destek sipariş etmek de mümkün.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!