4G ve 4.5G Uyumlu Telefonları Ayırt Eden Uygulama


Uygulamadan bahsetmeden önce ilk olarak bu iki teknolojinin arasındaki farktan bahsedelim. Aslında prensipte 4G’den farklı bir teknolojiye sahip olmayan 4.5G, LTE-Advanced hücresel anlamına geliyor. 4G ise yalnızca LTE hücresel ağ bağlantısını ifade ediyor. İkisinin arasındaki farktan bahsedecek olursak 4G ile en fazla 100Mbps hıza ulaşılabilirken, 4.5G ile bu teknolojiyi destekleyen cihazlarda 600Mbps hıza erişilebiliyor.

Bildiğiniz üzere 4.5G teknolojisine geçmemize çok az kaldı ve hala birçok kullanıcı, cihazının bu teknolojiyi destekleyip desteklemediğini bilmiyor. Hatta bilse bile ‘bildiğini zannediyor’. Peki bununla ne demek istiyorum, onu da hemen açıklayayım.

 
                                                                                       (4G’li telefonlar için gelen bildirim)
 
Normalde üretici firmanın yaptığı lansmanda telefonun 4.5G’yi desteklediğinden bahsediliyor olsa da cihazın dağıtımının yapıldığı farklı bir ülkedeki kullanıcı bu destekten mahrum kalabiliyor. Bu anlamda ortalığı en çok karıştıran marka olan Samsung üzerinden bir örnek vererek konuya açıklık getirelim. Ülkemizde SM-N910H/C model numarası, EXYNOS5433 (CAT4) işlemci modeli ile lanse edilen Samsung Galaxy Note 4; Amerika’da SM-N910S model numarası ve Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 (CAT6) işlemci ile dağıtılmış. Ülkemizdeki Note 4 maksimum 150 Mbps hızına erişebiliyorken SM-N910S modeli maksimum 300 Mbps hızına erişebiliyor. Dolayısıyla Türkiye’deki Note 4 kullanıcıları bu teknolojiden faydalanabiliyor olsa da ancak 4.5G’nin sağladığı hız limitinden minimum seviyede faydalanabiliyor.

Tüm bu kafa karışıklıklarından kurtulmak için 4.5G Uyumlu mu? adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz. İndirme bağlantısı dahil tüm bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
    4.5G Uyumlu mu?

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!