Adana’da Patlayan Bilgisayar, 5 Yaşındaki Çocuğun Ölümüne Sebep Oldu!


Söylenenlere göre 5 yaşındaki Cumali, oturma odasındaki bilgisayarda oyun oynamak için cihazın fişini prize taktı. Fişin prize takılmasıyla patlaması bir olan bilgisayar, odanın alevler içinde kalmasına sebep oldu. Cumali’nin annesi Hüsniye Karahan odaya girip 9 yaşındaki kızı Betül’ü kurtardı fakat Cumali’yi alevlerin arasında bulamadı. Anne Hüsniye Karahan daha sonra dışarı çıkıp komşulardan yardım istemiş olsa da artık çok geçti. Söndürülen yangının ardından itfaiye ekipleri, minik Cumali’nin yanmış bedenini odadan çıkardı.

Yaşanan bu olayın ardından bilgisayarların aşırı ısınmasının sebepleri tekrar gündeme geldi. Peki bilgisayarların patlayacak kadar ısınmasına sebep olan şeyler neler?

Aşırı ısınmanın sebebini basitçe ele alırsak yetersiz soğutma diyebiliriz. Buna sebep olarak hava kanallarındaki ve soğutucudaki fanların aşırı şekilde tozlanması olabilir. Bir diğer sebep ise soğutma bloklarıyla soğutulan bileşenler arasındaki macunun zaman içerisinde bozulması.

Peki bu sorunun oluşmasını engellemek için neler yapılabilir? 

Havalandırma deliklerini açın: Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarın uzun süre boyunca kapalı alanda kalması, havalandırma deliklerini kapatıp aşırı ısınmaya sebep olabilir. Eğer bu delikleri açarsanız, bilgisayarınızın ısınmasını belirli ölçüde engellemiş olursunuz.

Bilgisayarı uygun bir alanda konumlandırın: Özellikle dizüstü bilgisayarların kucağa ya da yumuşak bir yere konulması, cihazın havalandırma deliklerinin kapanmasına neden olabilir. O yüzden cihazı sert bir zemin üzerinde konumlandırmak, havalandırma deliklerindeki hava akışının daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

Bilgisayarın ortamını değiştirin: Bilgisayarın bulunduğu ortam eğer sıcak ve nemliyse daha serin bir yerde konumlandırın. Havanın özellikle nemli olması bilgisayarınızın ekstra ısı üretmesine sebep olabilir, yaz aylarında mutlaka klimanın bulunduğu ortamlarda bulunun. 

Güç seçeneklerini optimize edin: Eğer Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarın performans seviyesini ayarlayabileceğiniz güç yönetimi seçeneklerini etkin bir şekilde kullanmalısınız. Yüksek performans daha fazla elektrik kullanımı, dolayısıyla daha fazla ısı üretimi anlamına geliyor. Isının oluşmasını engelleyecek güç seçeneklerini tercih ederseniz, bu sizin yararınıza olacaktır.

Ekstra soğutma sistemi kullanın: Yüksek işlem gücüne sahip olan bilgisayarlar için muhakkak harici bir soğutma sistemi kullanın. Mekanik ya da sıvı soğutma sistemli dizüstü bilgisayar tepsileri o kadar da pahalı değil, ayrıca pahalı olsa da güvenliğinizden daha önemli olamaz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!