Alekhine’s Gun İnceleme


2005 yılında Rusya’da kurulan Haggard Games firması, geliştirdiği gizlenme odaklı Death to Spies adlı oyunla 2007 sonunda dikkatleri üzerine çekti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet ordusunun dolaşımdaki ajanları avlamak için kurduğu Smersh adlı ekibi konu alan oyunda Kızıl Ordu’ya destek görevi üstleniliyordu. Oyun ilgi görünce bu kez 2009 yazında Haggard tarafından Death to Spies: Moment of Truth adlı devam niteliğindeki oyun geliştirildi ve sunuldu. İkinci bölüm daha da fazla beğeni gördü. Semion Strogov’u canlandıran oyuncunun çeşitli zorlu görevleri fark edilmeden yerine getirmesi gerekiyordu ve gerçekten zorlu bir oyundu.

Bir sonraki sene olan 2010’da ilk iki oyunun yayıncısı olan Rusya merkezli 1C Company tarafından Death to Spies 3: Ghosts of Moscow duyurusu geldi ve bir kez daha Haggard Games’in geliştireceği açıklandı. Bir sonraki sene olan 2011’de 1C Company bu projeden çekildi ama Haggard Games geliştirme çalışmalarını sürdürdü. 2013’de oyun için Indiegogo kampanyası başlatılsa da başarısız oldu. 2014’de bu kez Kickstarter ile şanslar denendi ama bir kez daha olmayınca hayranlar üzüldüler. 2014 içinde bu kez ABD merkezli Maximum Games yayıncı firması plana dahil oldu ve oyunu yayınlamaya talip olmakla kalmadı, firmanın geliştireceği ilk oyun olacağını da duyurdu.

Zaten büyük oranda hazır olan ama seneler süren geliştirme sürecinden ötürü içerik anlamında kısmen demode kaldığı düşünülen oyunun 10 Kasım 2015 tarihinde satışa sunulması bekleniyordu. Maximum Games firması haklı nedenlerden ötürü yeni bir başlangıç olması için oyunun adını Death to Spies 3 yerine Alekhine’s Gun olarak değiştirdi. Oyundaki ana karakter olan Strogov’un kod adı, satranç alanında eski dünya şampiyonlarından Rus asıllı Alexander Alekhine anısına Alekhine olarak seçilmiş. Diğer yandan Alekhine’s Gun ifadesi, Alekhine’in geliştirdiği satranç düzenlerinden birinin adı olmakta. 1930 yılında kazandığı bir oyunda bunu kullanarak zafere gitmiş. Oyuna dönersek serinin önceki bölümleri gibi üçüncü şahıs bakışı altında gizlilik teması ön plana çıkarılıyor.

Bu kez İkinci Dünya Savaşı üzerinden yirmi sene kadar geçmiş durumda 60’lı yıllarda gerçekleşen Soğuk Savaş dönemindeyiz ama oyun içinde İkinci Dünya Savaşı’na geri dönüş sahneleri içeren belirli anı görevleri de var. Alekhine’s Gun içine dahil edilmiş olan 11 ayrı seviyede Avusturya, Küba, Florida, Almanya, New York, Norveç, İsveç, İsviçre ve Teksas gibi farklı mekanları ziyaret ediyoruz. Kennedy suikastı gibi bu süreçte gerçekleşmiş olan tarihi olaylar da konu ediliyor. Bu seviyelerin sonunda başarı durumu, sessizlik, şiddet, hassasiyet, profesyonellik değerlendirmesi de veriliyor. Amaçlanansa daha fazla puan elde edip silah ve ekipmanları terfi edebilmek. Oyun içinde çok sayıda silah seçeneği var ama kullanım hissiyatı istenen kıvamda değil. Gerçi zaten oyun sırasında silah kullanmaya değil sessiz biçimde iş bitirmeye öncelik vermeniz isteniyor.

Ertelemelerden sonra PC, Sony PS4 ve Microsoft Xbox One sürümleri satışa sunulan oyunda Hitman havası geçerli diyebiliriz. İşin ilginci yeniden başa dönen Hitman oyununun ilk bölümüyle aynı günde yani 11 Mart tarihinde biz Türkiye’deki oyuncuların beğenisine sunuldu. Normal fiyat 59 TL olmakla birlikte önsipariş sırasında yüzde 15 indirim uygulandığından 50.15 TL’ye alınabiliyordu. Satışın ilk haftasındaysa yüzde 10 indirim verildi. Destek verilen diller arasında Türkçe yer almıyor. Bu yüzden altyazı olarak takip etmek için bile yabancı dil gerekiyor. Sistem gereksinimlerine bakınca 2 GHz işlemci, 2 GB RAM bellek, Radeon HD 2600, GeForce 8600 gibi son derece düşük donanımlar görüyoruz. 3.8 GB boyutunda dosya indirme işlemi gerektiren Steam sürümünde Radeon HD 7870 XT ile 150 fps altına indiğimiz pek olmadı!

Oyundaki görseller detaylı olsa da son nesil bir grafik motorunun kullanılmadığı anlaşılabiliyor. Anlaşıldığı kadarıyla firmaya özgü bir oyun motoru tercih edilmiş. Grafikler, karakter çizimleri, animasyonlar açısından iddialı diyemeyiz çünkü senelerden beri geliştirilme aşamasında ve bu yüzden seneler önceki oyunların görsel havası hakim. Zaten detaylar yüksek olmadığından FPS değeri bu derece yüksek. Seslendirme açısından da daha iyi olabilirdi. Müziklerse oyunun en iyi yanı denebilir. Diğer yandan oyun genelindeki arka plan müzikleri ve tasarım detayları sayesinde ortamda olduğunuz hissini elde ediyorsunuz. Oyun başında seçtiğiniz zorluk seviyesine (dört seçenekli) göre değişmekle birlikte oyunu tamamlamak için 12-16 saat civarı zaman harcamanız gerekebilir. Zorluk derecesi arttığında giysi değiştirememe ve daha iyi yapay zeka farkları ekleniyor ama yapay zeka pek iyi değil.

Bir diğer detaysa oyunun PC sürümünün Haggard Games tarafından yapılmış, konsol portlarınınsa Maximum Games tarafından gerçekleştirilmiş olması yani bizim incelemede kullandığımız PC sürümü bir gömlek üstün çünkü bir hafta önce sunulan konsol sürümlerinde dikkat çekici bug’lar var. PC sürümünde durum daha iyi. Oyunu klavye fare ikilisi dışında Xbox kontrolcüyle de oynayabilirsiniz. Açık haritalara sahip olan oyunda seviyeleri farklı yöntemler uygulayarak bitirmeniz mümkün. Her bir seviye başında tamamlamanız gereken görevler listeleniyor. Death to Spies serisinin havasını solumak isteyenler bu oyunu listesine eklemeli. Eksiklerin bazıları zamanla kapatılabilir ama şu aşamada fiyat olması gerekenden yüksek kalıyor demeliyiz. İndirim gerçekleştiğinde daha cazip hale gelecek gibi görünüyor.

PUAN: 70

Geliştirici: Maximum Games
Yayıncı: Maximum Games, Kiss Ltd
Platform: PC, PS4, XO

Resmi Site: http://www.alekhines-gun.com/
Steam: http://store.steampowered.com/app/406720

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!