Android ve iOS Uygulamaları Windows 10’a Geliyor


Microsoft; iOS, Android, Mac ve Linux geliştiricilerinin Microsoft müşterilerine ulaşmasına izin vereceğini açıkladı.

Microsoft tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Windows, Windows Phone, Microsoft Azure ve diğer Microsoft yazılımlarını kullanan geliştiricileri biraraya getiren BUILD konferansı bu yıl da önemli yeniliklere sahne oldu. 29 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında San Francisco’da düzenlenenBUILD 2015, önemli duyurularla gündeme oturdu.

Microsoft yeni Universal Windows Platform ve Windows Store ile değişik geliştiricilerin az bir emekle cihazlarını Windows 10‘a dönüştürmelerini sağlayarak, fırsat yaratacak yenilik ve gelişmeleri konferansta duyurdu. Firma aynı zamandayeni web tarayıcısı Microsoft Edge(eski Project Spartan), telefonlar içinWindows 10 Continuum, Cortana ve Microsoft HoloLensi de piyasaya sunduğunu açıkladı.

Konferansta açıklanan yol haritasına göre; Microsoft’un Windows, iOS ve Android geliştiricilerini kapsayan cesur adımları, Windows 10’u en cazip gelişim platformu haline getirecek. Microsoft; Windows, iOS, Android, Mac ve Linux geliştiricilerinin milyarlarca Microsoft müşterisine ulaşmasına izin verecek. Microsoft’un; yeni veri, geliştirici ve Office hizmetleri, geliştiricilerin istedikleri platformda akıllı uygulamalar geliştirmesine yardımcı olacak.

Evrensel Windows Platformu geliyor

Microsoft yeni Universal Windows Platform ve Windows Store ile uygulama geliştiricilerin uygulamalarını Windows 10 uygulamasına dönüştürmelerini sağlayacak önemli bir adım atıyor. iOS ve Android uygulamalar artık Windows 10 üzerinde de çalıştırılabilecek. Yeni platform ve yazılım geliştirme paketleriyle web siteleri, klasik Win32 uygulamaları, Android Java/C++ uygulamaları ve iOS uygulamaları kolay bir şekilde Windows 10 mağazası üzerinden Windows uygulaması olarak sunulabilecek. Bu yeni SDK’lar sayesinde yazılımcılar hem daha önce Windows harici platformlar için yazmış oldukları kodları kullanabilecek, hem de Windows platformuna özel bir çok kullanım ile çok daha zengin uygulamalar geliştirebilecek.

Geliştiriciler için yeni araçlar

Evrensel Windows Platformu’nun getirdiği bir diğer yeni özellik ise Continuum. Bu özellik, telefonların birer PC’ye dönüşebilmesini sağlayacak. Telefonların içindeki bilgisayarı ortaya çıkarmak için tek yapılması gereken ise bir monitör bağlamak olacak. Evrensel Windows Platformu sayesinde uygulamaların birer hologram olarak çalışması bile mümkün olacak.

Microsoft, Build 2015’te sunulacak yeni dalga araç ve güncellenmiş hizmetler ile yazılım geliştiricilerin Visual Studio 2015 Release Candidate, Linux ve Mac için .NET, Visual Studio Code önizleme, Application Insights in Public Preview gibi çoklu platformlarda verimliliğini artıracağını da duyurdu.

TechInside

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!