Antalya’da GTA, CS:GO ve Birçok Oyunun 18 Yaşından Küçüklerin Oynamasına Yasak Geldi!


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından daha önce Minecraft için düşünülen yasak unutulmuş ve uygulamaya alınmamış olsa da bu sefer Antalya Valiliği aldığı bir kararla internet kafe ve diğer oyun salonlarında GTA başta olmak üzere birçok oyuna 18 yaş sınırı getirdi.

Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi‘ hakkında kanuna dayandırıldığını belirtildi. Yasak konulan oyunların yasaklanma nedeni olarak uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği yönünde belirtilen durumda artık Antalya’da birçok oyunun reşit olmayan gençler tarafından oynanması harbiden yasaklanmış oldu.

   Antalya’da 18 Yaşından Küçüklerin Oynamasının Yasaklandığı Oyunlar
BloodRayne Serisi
GTA Serisi
Hitman Serisi
Counter Strike Serisi
Sniper Elite Serisi
Battlefield Serisi
Call of Duty Serisi
Wolfenstein Serisi
The Godfather Serisi
Metin 2
Knight Online
Half Life Serisi

Aslında liste tam olarak şu şekilde:  ‘Bloodrayne, Bloodrayne 2’, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, ‘San Andreas’, ‘Grand Theft Auto 3, ‘Grand Theft Auto 2’, ‘Grand Ilieit Auto’, ‘Hitman’, ‘Global Operations’, ‘Sniper Elite’, ‘Battlefield Vietnam’, ‘Wolfenstein’, ‘The Godfather’, ‘The Godfather II’, ‘Metin2’, ‘Knight Online’, ‘Call Of Duty’ ve ‘Half Life. Ancak kastedilen listenin yukarıdaki olduğunu görmekteyiz. Ama bu kararın çıkması için toplanan ekibin oynanmayan Global Operations adlı oyunu Counter Strike: Global Offensive düşüncesiyle yazdığını biliyoruz. Hatta aynı şekilde Bloodrayne yerine Bloodborne olduğunu düşünüyorum.

Eleştirmem gereken nokta ise yaş sınırı yerine bu listeyi kimin hazırladığı konusunda olacak. Ne adam gibi oyun seçilmiş, ne de adam gibi isimler yazılmış. Yani bu denli bir ciddi işe kalkışılacaksa kimse kusura bakmasın liste de adam gibi hazırlanmalı. Eğer benim belirttiğim liste değil de alttaki resmi olarak çıkmışsa şu anda yasal olaral CS:GO’ya yasak yok. GTA 5’e yasak yok. Mafia oynamak serbest. Battlefield’da Vietnam dışındaki oyunlar serbest gibi anlamlar çıkıyor. Ayrıca Metin 2 ve Knight Online yasaksa e-Spor oyunları da yasaklanmalı.

Sonuç olarak demek istediğim zayen böyle bir adım saçma iken korumak adına yapılan bu işlemde amatörce yapıldığı da apaçık. Ciddi olsa bu listenin oldukça kalabalık olması gerekli. Hatta böyle bir liste yerine direkt olarak oyun salonları ve internet kafeleri +18 yapmaları daha mantıklı olur. Yoksa yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar gibi görünüyor buradan. Ha unutmadan, Minecraft niye yok yav? (!)

Etiketler

Antalya GTA oyun yasak

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!