Apple, 2016da daha az iPhone üretmeyi tasarılıyor


Apple’ın son birkaç aylık iPhone satışlarından hoşnut olmadığı, Çin merkezli parça tedarikçilerine bu vaziyeti bildirerek olası kötü senaryolara hazır olmalarını istediği teknoloji kulislerinde konuşulmaya başladı.

WSJ’a konuşan bir kaynak, Apple‘ın Foxconn‘a kötü giden iPhone satışlarını bildirdiğini ve 2016 senesi satış tahminlerinde ehemmiyetli sapmalar yaşanabileceğini aktarmış. Azalan parça talebine karşılık da Foxconn’un büyük çaplı bir işten çıkarmayla karşılaşabileceği yeniden Apple tarafından şirkete bildirilmiş. Hem de büyük çaplı bir işten çıkarma ihtimaline karşılık Çin hükümetinin sübvansiyon için Foxcoon’a 12 milyon dolarlık bir yardım yaptığı yine kaynağın aktardığı bilgiler arasında.

12 milyon dolarlık ödemeyi reddetmeyen Foxcoon bunun sebebinin, şirketin Çin’in Zhengzhou şehrine yaptığı katkılar ve mevcut iş gücünü savunmak için teşvik ödemesi olduğunu bildirmiş. Ancak belediyenin web sitesinde bu ödemenin izahı olarak işsizlik sigortası ve iş gücü stabilizasyon sübvansiyonu olarak izah etmiş. Bir diğer kaynak da 2015’in son iki ayında Çin fabrikalarında beklenmedik imalat boşlukları oluştuğunu, hem de patronların çalışanları normalde iki ay sonra olan Çin’in yeni sene tatili için şimdiden hanelerine göndermeye başladığını belirtmiş.

Apple’ın medya sözcüsü ise şirketin iPhone satış tahminleriyle alakalı bir izah yapmayacağını söylemiş. Tim Cook ise Ekim ayında yaptığı açıklamada 2016 yılında 2015 yılındaki iPhone satışından daha fazla yapmayı beklediklerini izah etmişti. Tabi bu açıklama iPhone 6S ve 6S Plus‘ın piyasaya çıktıktan sonra gelen rekor satış haberinden sonra olmuştu. Ancak Nikkei’de bir hayli mağazanın iPhone 6S ve 6S Plus stoklarında şişme yaşandığını ve Apple’ın üretim sayısını düşüreceği söylentisini güçlendirmiş.

Tüm bunların yanında Foxcoon gibi dev şirketler Apple olmadan da yoluna devam edebilirler ancak Apple’a irili ufaklı birçok parça tedarik eden ve bu şekilde pazara girerek hayatta kalmayı muvaffak olan birçok Çin merkezli üretici için bu yolun sonu demek olabilir. Bu vaziyette da Çin’de irili ufaklı birçok fabrikanın kapanması gündeme gelebilir, tüm bunlara karşılık  Apple’ın ülke olarak giriş yapabileceği yeni bir pazarın kalmamış olması da şirketi düşen taleplere karşılık yeni arayışlara götürebilir.

Görsel Kaynak: Lester Balajadia / Shutterstock.com

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!