Apple Watch’a Home Windows 95 Yükledi!


Günümüzde, akıllı telefonlar, akıllı saatler, fiber web ve çok daha fazla teknolojiyle hayatımızı yaşıyoruz ve bugünlere gelirken nasıl yollardan geçtiğimizi çoktan unuttuk. Ancak bazıları var ki, yeni teknolojilerle eskileri yâd ediyor, akıllı saatlere “bak sen yokken bunlar vardı” diyorlar.

Bir ilk değil

Nick Lee isimli bir geliştirici, günümüzün akıllı saati Apple Watch ’a Microsoft ’un efsane Home Windows 95 sistemini yükledi ve bunu YouTube ’da yayınladı. Neowin ’in haberine göre Nick Lee, Apple Watch içerisine bir yazılım yükleme işini ilk kez yapmıyor. Bir süre önce de söz konusu akıllı saat içerisinde Mac OS 7.5.5 sürümünü yüklemiş.

25 kat daha hızlı

Videoda görüldüğü üzere, işletim sistemi saat üzerinde çalışabilmeyi başarıyor. Nick Lee ayrıca Başlat menüsünü açıp bir software başlatabiliyor. Apple Watch ’un 520 MHz gücündeki işlemcisinin Home Windows NINETY FIVE yüklemek için gereken minimum işlemciden 25 kat daha hızlı olduğuna da dikkat çeken Lee, “Sonuç olarak, Apple Watch ’un bu en eski ve efsaneleşmiş işletim sistemlerinden olan Home Windows 95 ’i çalıştırabileceğine güvenim tamdı.” şeklinde bir ifadede bulunuyor.

Bunu nasıl yaptığına da değinen Lee, WatchKit uygulaması ile bazı dosyaların yamalanmasının mümkün olduğunu, daha sonra da kullanıcının isteğine bağlı kodları buraya yerleştirebileceğini ifade ediyor. Ancak Lee ’ye göre olay kontrole geldiğinde Apple çok kısıtlayıcı oluyor.

Bir saat sürdü!

Sistemin sanal olarak da kurulmadığını söyleyen Lee, Home Windows 95 ’in Apple Watch üzerinde boot etmesinin bir saat aldığını söylüyor. Nick Lee ’nin Apple Watch ’a Windows 95 yüklediği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.