Autodesk Sanal Gerçeklik Yakalama Yazılımını Kullanıma Sundu


Autodesk, fiziki objeleri yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu olarak sanal ortama taşıyan Memento adlı yazılımını kullanıma sundu. Sanal gerçeklik kavramına yepyeni bir boyut kazandıran Memento, kolay kullanırlığı ve ücretsiz beta sürümü ile gerçeklik yakalama teknolojisini geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Resim veya tarama gibi herhangi bir gerçeklik yakalama verisini yüksek kaliteli üç boyutlu sanal modellere dönüştüren Memento, lazer tarayıcılar ya da dijital kameralar aracılığıyla fiziki obje ve uzam bilgilerini toplayıp 3D bilgiye dönüştürüyor. 3D yazıcı gibi fiziksel baskılama yöntemleri ve web tabanlı üç boyutlu interaktif deneyimlerde kullanılmak üzere temizlenebilen, tamir edilip zaman içinde kıyaslama yapılabilen Memento, iki milyarın üzerinde poligon işleyebiliyor.

Memento’nun ücretsiz beta sürümü ile kullanıcılar internet sitesi üzerinden öğretici içeriklere ve kullanım senaryolarına erişebiliyor. Ayrıca, yakın gelecekte kullanıcılara üç boyutlu dijital modellerin görülüp paylaşılabileceği bir çevrimiçi kütüphane de sunulması planlanıyor. Dijital sanatçıların sanal modellerin dokusunu daha iyi kontrol etmelerini sağlayan kameralarla FBX dosyalarını dışa aktarma, üç boyutlu alanda fotoğrafın kamera açılarını görüntüleme, daha dayanıklı fotoğraf işleme kapasitesi gibi pek çok yeni özellik de kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Şimdilik Windows platformu üzerinden bulut tabanlı masaüstü uygulaması olarak erişebilen Memento’nun OSX sürümü, önümüzdeki günlerde kullanımda olacak. Yazılımın beta sürümünumemento.autodesk.comadresinden indirebilirsiniz.

LOG

Haberin Tamamı İçin: http://www.log.com.tr/autodesk-sanal-ger…

Etiketler

Windows 8

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!