Biliyor muydunuz? Sony’nin ilk Xperia akıllı telefonları Androidli değildi


İnsanlar genellikle akıllı telefon ve tabletleri Sony’nin Xperia markası ile ilişkilendirirler ancak, başlangıçta Sony’nin Xperia modellerinin Androidli olmadığını biliyor muydunuz?

2008 yılında ilk Xperia akıllı telefon piyasaya sürüldüğünde Sony hala Ericsson ile ortak çalışıyordu. Böylece ilk Xperia telefon Sony Ericsson Xperia X1 olarak karşımıza çıktı. Xperia X1 o dönemde HTC Touch Pro, BlackBerry Bold , Apple iPhone 3G ve Nokia’nın Symbian amiral gemisi akıllı telefonları ile yarıştı.

Xperia X1 Windows Mobile Professional 6.1 işletim sistemine sahipti ve ilk Androidli akıllı telefon T-Mobile G1’den sadece bir ay önce tanıtıldı. Xperia X1, 480 x 800 piksel 3 inç dokunmatik ekrana sahipti ve o zamanlarda bu ekran, 311 ppi ile diğer akıllı telefonlara göre inç başına en yüksek piksel yoğunluğunu sunuyordu. Telefonun bir diğer önemli özelliği de kayarak açılan QWERTY klavyesi oldu. Sony Ericsson’un X1 modeli aslında HTC tarafından imal edildi. Çünkü o dönemlerde HTC, kendi modelleri dışında çeşitli markalar altında satılan telefonları üretiyordu.

Sony Ericsson, Xperia X1 modelinden sonra, 2009’un Eylül ayında Windows Mobile Professional 6.5 işletim sistemine sahip Xperia X2’yi tanıttı. Bu telefon Ocak 2010’da pazara sürüldü. Xperia X2 ekranı 3.2 inç ile selefine göre biraz daha büyük olmasına rağmen çözünürlük 480 x 800 ile aynı kaldı. Telefon QWERTY klavye de dahil olmak üzere X1 ile aynı özelliklere sahipti. Xperia X2 son Windows tabanlı Xperia modeli oldu ve selefine göre daha az sattı.

Sony Ericsson’un ilk Androidli akıllı telefonu Xperia X10, 2010 yılının mart ayında tanıtıldı. Android 1.6 Donut ile çalışan telefon 4 inç ekrana sahipti. Bundan sonra Sony’nin telefonları Android oldu ve şirket  Xperia X10 mini , Xperia Arc , Xperia S ve Xperia Z serisini üretti. Sony bu ayın başlarında Xperia Z serisinin yerine Android Marshmallow ile çalışan yepyeni X serisinden Xperia XA, Xperia X ve Xperia X Performance modellerini duyurdu.  

Sonuç olarak Sony, yıllar önce başlattığı X serisine yeni bir başlangıç yaptı.

Eğer merak ettiyseniz, sonraki sayfalarımızda Xperia X1 ve Xperia X2’ye ait bazı görüntüleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler

sony Xperia X xperia x1

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!