Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur?


Boyun fıtığı, günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bu sorunun nedeni, boyun omurları arasında yer alan diskler içerisindeki sıvının, diskin şeklini değiştirmesi ya da bu diskler içerisinden dışarıya çıkmasıdır. Bu disklerin arasında yer alan sıvı, bu disklerden çıktığında sinirlere ve kaslara baskı yapar. Bu baskıda boyunun ağrımasına sebep olur. Bu baskılar şiddetli ağrılara ve hareketlerinizin kısılmasına sebebiyet verir. Ortaya çıkan bu sorun genelde masa başı iş yapan kişilerde daha sık görülmektedir. Ancak sürekli olarak boynunuzun ağrıması, bu sorun ile karşı karşıya olduğunuzu göstermez. Boyun fıtığı sonucunda genelde ellerde ve kollarda uyuşma, karıncalanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Boyun fıtığı ve bel fıtığı birbirine benzeyen iki farklı sorundur. Bel fıtığı, siyatik sinirlere değil, omurga çevresindeki sinirlere baskı yapmaktadır. Bel fıtığı, kollarda ve ellerde değil, bacaklarda ve ayaklarda uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olur. Bu belirti ise, iki kavramı birbirinden ayıran temel farklardan birisidir. Boyun fıtığı, boyun bölgesinin fazla zorlanmasından ve uzun süre hareketsiz kalmasından kaynaklanır. Özellikle son zamanlarda bu sorun uzun süre bilgisayar başında olan kişilerde görülmektedir. Boyun fıtığı teşhisi koymak için ilk önce MR çekilmektedir. Bu görüntüleme sistemi sayesinde, boyunda oluşan değişiklikler ve şekil bozuklukları incelenmektedir. Oluşan şekil bozukluklarına ve derecelerine göre farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

İlk olarak ilaç ve kremlerle tedavi sürecine başlanır. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi de tercih edilmektedir. Fizik tedavi sayesinde hareketlerinizi kısıtlayan bu şiddetli ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Eğer bu tedavi yöntemi ağrılarınızı hafifletmek için yeterli olmazsa farklı yöntemlerde tercih edilebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de lazer tedavisidir. Bu yöntem oluşan bütün şiddetli ağrılara son vermektedir. Ayrıca bu tedavilerin yanında bazı yastıklar, masajlar ve aktiviteler tavsiye edilmektedir.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!